Chcem investovať
Trump prerobil polovicu majetku
26. 04. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Časopis Forbes odhadol aktuálnu hodnotu majetku Donalda Trumpa na 4,1 miliardy USD. Keďže vlastní veľa nelikvidných stavieb súkromných spoločností, reálne sa táto hodnota stanovuje ťažko. On sám ju odhaduje až na 10 miliárd USD. Ak by však ukončil svoje podnikanie včas, mohol mať dnes dvojnásobne viac.

D. Trump sa dostal k svojmu bohatstvu osvedčenou cestou – podnikaním v realitách. Začiatky v podnikaní mu uľahčilo dedičstvo po otcovi Fredovi Trumpovi,  ktorý bol vďaka stavbe realít v New Yorku multimilionárom. O tom, že si Trump vytvoril svoje vlastné bohatstvo, niet pochýb. Ak by  ale ukončil podnikanie pred 30 rokmi a presunul peniaze z realít do akciového indexového fondu, mal by dnes dvojnásobok.

Predstavme si, že by D. Trump v roku 1982 odišiel do dôchodku a investoval všetky peniaze do indexu S&P500 (index reprezentuje 500 kľúčových amerických spoločností). Od roku 1982 do 2015 rástli akcie v rámci tohto indexu v priemere o 11,8% ročne. Každý dolár investovaný v roku 1982 by mal dnes hodnotu okolo 40 USD. Trumpových 500 miliónov USD by teda dnes malo hodnotu 20 miliárd USD, čo je dvojnásobok súčasného odhadovaného majetku realitného magnáta.

Popritom však treba dodať, že niektoré firmy Donalda Trumpa vyhlásili za toto obdobie  štyrikrát bankrot, a to v rokoch 1991, 1992, 2004 a 2009. Väčšinou išlo o zadlžené kasína v Atlantic City. V dôsledku konkurzov prišiel postupne napríklad o podiel v kasíne Taj Mahal. Po prvom bankrote sa znížil jeho podiel na 50%, zatiaľ čo zvyšok vyplatili veriteľom za znížené úroky. V roku 2004 vlastnil v Taj Mahal už len 25% a po reorganizácii v roku 2009, kedy rezignoval z predstavenstva, mu zostal len 5%-ný podiel a ďalších 5% mal v opciách.

Zaujímavé je, že napriek toľkým krachom investori naďalej požičiavajú D. Trumpovi peniaze. Jeho meno má stále veľkú váhu a kredibilitu. Ohrozil ho iba prvý krach v roku 1991, pretože za časť dlhu ručil osobným majetkom. Musel vtedy predať podiely vo viacerých firmách a aj svoju loď, aby dlh postupne splatil. Zlikvidoval aj aerolinku Trump Airlines, pretože nedokázala zarobiť ani na mesačné úroky vo výške milión USD.

Okrem týchto neúspechov mal D. Trump aj veľa ďalších. V roku 2006 založil spoločnosť na poskytovanie hypoték. Na CNBC vtedy tvrdil, že realitný trh „bude veľmi silný ešte dlho“. O niekoľko mesiacov reality skolabovali a začala hospodárska kríza. Trump okrem toho skúšal predávať aj steaky, vodku, počítačové hry, minerálky a dokonca vytvoril aj online portál na rezerváciu dovolenky, ktorý tiež neskôr zrušil.

Tento magnát sa však nikdy nedal odradiť neúspechom. Skúšal rôzne koncepty – až kým nezačali fungovať – oblečenie a voňavky s menom Trump zarobili desiatky miliónov USD, podobne aj rôzne televízne šou.

Dnes ešte nie je úplne jasné, či bude Donald Trump americkým prezidentom. Viaceré organizácie a publikácie ho označili za jedno z desiatich najväčších globálnych rizík. Svojimi vyhláseniami voči imigrantom, moslimom a niektorým zahraničným štátom si bezpochyby narobil veľa nepriateľov. Jeho podpora v USA je však napriek tomu silná. Vyzerá to tak, že bude republikánskym nominantom v boji o Biely dom. Či to dotiahne do úspešného konca sa dozvieme onedlho.

Dnes však vieme, že na poli investícii boli bežní investori za posledných 33 rokov oveľa úspešnejší než aktuálny kandidát na amerického prezidenta. Vďaka investíciám do diverzifikovaného akciového portfólia dokázali poraziť aj takého veľkého biznismena, akým je Donald Trump.