Chcem investovať
Trump spustil výpredaj dlhopisov
15. 11. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Povolebná eufória z trhov opadáva.

  • Volebný týždeň vymazal z dlhopisového trhu 1,2 bilióna amerických dolárov.
  • Investori vyčkávajú na dôležité ekonomické dáta, ktoré budú zverejnené do konca týždňa.
  • Akciové indexy skončili včerajšie obchodovanie blízko nuly, darí sa najmä bankovníctvu.
  • Na devízovom trhu pokračuje rastom americký dolár, euro stráca už šiesty obchodný deň v rade.
  • Samsung sa dohodol na kúpe amerického výrobcu automobilovej elektroniky Harman International Industries.

V úvode nového týždňa trhy vyčerpali povolebnú eufóriu a akciové trhy skončili obchodovanie blízko nuly. Na devízovom trhu pokračoval v raste americký dolár, zlato a ropa zaznamenali len minimálne zmeny. Včerajšie obchodovanie bolo bez významnejších fundamentov a obchodníci vyčkávali na nové impulzy, ktorými môžu byť dôležité ekonomické dáta zverejnené do konca týždňa. Dnes to bude britská inflácia a americké maloobchodné tržby.

Povolebná eufória bola po troch rastových dňoch na akciovom trhu vystriedaná stagnáciou hlavných indexov. Americký akciový index S&P 500 skončil obchodovanie blízko nuly. Najviac sa darilo bankovému sektoru, naopak technológie klesali. Analytici upozorňujú, že technologický sektor zaznamenal v posledných rokoch výraznejší nárast a investori začínajú svoje peniaze presúvať do iných odvetví, ako bankovníctvo, kde sú akcie pre nákup omnoho lepšie ocenené. Bankový sektor taktiež ťaží z očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb FEDom, čo by pozitívne vplývalo na ich marže.

Hodnota amerického dolára včera oproti košu najvýznamnejších mien vzrástla na najvyššiu hodnotu za posledných 11 mesiacov. Zelená bankovka ťaží z očakávaného zvýšenia dolárového úročenia a zámerov nového amerického prezidenta, ktorý chce výraznejšie zvýšiť fiškálne výdavky, čo by mohlo zvýšiť infláciu. Eurodolár včera oslabil o viac ako 1 % na 1,0737 EUR/USD, čím zaznamenal pokles už šiesty obchodný deň v rade (najnižšia hodnota od začiatku roka).

Ceny ropy na svetových burzách včera poklesli na nové trojmesačné minimum. Na trhu prevládajú obavy z rastúceho previsu ponuky nad dopytom tejto komodity. Investori sú taktiež skeptickí ohľadne budúcej dohody ropného kartelu OPEC o obmedzení ropnej produkcie. Cena ropy WTI včera mierne poklesla na 43,32 amerických dolárov za barel. Mierny pokles zaznamenala aj cena zlata, ktorá sa dostala na úroveň 1 221 amerických dolárov za trojskú uncu.

Volebný týždeň vymazal z dlhopisového trhu 1,2 bilióna amerických dolárov. Investori začali opúšťať bezpečné aktíva a s chuťou sa zamerali do rizikovejších aktív ako akcie. Výrazné zvýšenie fiškálnych výdavkov, ktoré sľuboval vo svojej predvolebnej kampani D. Trump by pri súčasnom znížení daní viedlo  k nárastu amerického dlhu, teda k zvýšeniu ponuky dlhopisov na trhu. Výpredaj sa rozšíril aj na ostatné trhy a doplatili na neho najmä rozvíjajúce sa trhy v obavách o zvýšenie obchodného protekcionizmu. Dlhopisy emerging markets oslabili minulý týždeň o 7,3 %, čo predstavuje najvyššiu trojdennú stratu od finančnej krízy v roku 2008.

Juhokórejský koncern Samsung Electronics sa dohodol na kúpe amerického výrobcu automobilovej elektroniky Harman International Industries v celkovom objeme 8 miliárd amerických dolárov. Samsungu, ktorý je najväčším svetovým výrobcom chytrých telefónov, umožní táto dohoda zvýšiť podiel v segmente automobilovej a komunikačnej techniky. Tá umožní prepojiť automobil s internetom a mobilným telefónom.