Chcem investovať
Trumpovo víťazstvo potešilo americký akciový trh
12. 11. 2024 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Donald Trump sa stane novým, v poradí už 47. prezidentom USA. Naplnili sa tak predikcie z predvolebných prieskumov, ktoré favorizovali práve republikánskeho kandidáta tesne pred volebným dňom v pomere 60:40. Trump získal hlasy 312 voliteľov, pričom na výhru by mu stačilo 270. Prekvapením je, že nezískal na svoju stranu len kľúčové štáty, čím si pripísal voliteľov, ale získal aj väčšinu hlasov naprieč Amerikou. V roku 2016 proti Hillary Clintonovej tiež ovládol kľúčové štáty, čo mu umožnilo prvýkrát zasadnúť do Bieleho domu, hoci väčšina Američanov volila práve Clintonovú. V tom sú nekompromisné špecifiká amerického volebného systému. Tento rok však bolo všetko inak. Trump získal na svoju stranu aj väčšinu voličov v USA a volilo ho viac ako 71 mil. Američanov, pričom Kamalu Harrisovú volilo zhruba o 5 miliónov menej voličov.

Akú politiku reprezentuje Donald Trump?

Trumpova politika prinesie pravdepodobne znižovanie niektorých firemných daní a zmierňovanie regulácií a to by malo byť, okrem viacerých sektorov hospodárstva, priaznivé aj pre celý finančný sektor. Trump sa zameriava na tradičné oblasti ekonomiky, ako je energetika a priemysel. Jeho návrat do Bieleho domu bude znamenať aj opätovnú podporu ropného a plynárenského priemyslu. Firmy, ktoré pôsobia v ťažkom priemysle, by mali profitovať z vyšších investícií do infraštruktúry. Investície do obrany budú pokračovať alebo dokonca ešte rásť, a to by malo pomáhať firmám v obrannom priemysle. Technologické spoločnosti by sa mohli takisto tešiť z deregulácie, ale obchodná vojna s Čínou by mohla naraziť na ich dodávateľské reťazce. Preto je otázne, do akej veľkej miery bude Trump tlačiť na zavádzanie ciel a v akom rozsahu. Spokojní by mohli byť aj kryptonadšenci. Počas prvého Trumpovho funkčného obdobia bol síce postoj vlády ku kryptomenám skôr zmiešaný, no vzhľadom na zvýšenie volebného elektorátu teraz Trump stavia aj na podporu kryptokomunity.

Reakcia trhov po zvolení

Reakcia trhov na seba nenechala dlho čakať. Americké akcie sa tešia z výsledkov a rastú. Najviac reagujú malé spoločnosti a hodnotové spoločnosti z oblasti priemyslu či bankovníctva. Naopak, klesajú zelené energie, čo je prakticky v súlade s trhovým očakávaním. Akciám sa darí aj z dôvodu, že sa odstránila obava o zvyšovanie daní, ktorú reprezentovala Harrisová. Mierne slabšie rastú európske akcie, ktoré sa obávajú o prípadné clá. Európskym akciám nepomáha ani rozpad vlády v Nemecku, a preto nevedia nadviazať na prírastky amerických akcií. Obava z prípadných ciel a obchodných vojen sa krátko po voľbách prepisuje aj do poklesu čínskych akcií, nakoľko v predvolebných sľuboch bola práve Čína v strede záujmu navrhovaných ciel ako najsilnejší konkurent. Naproti tomu však čínska centrálna banka v spolupráci s miestnou vládou pokračuje v ekonomických stimuloch, čo zmierňuje obavy o dopad prípadných amerických ciel. A preto aj pokles čínskych akcií bol v neskorších dňoch vymazaný.

Posilnil aj dolár a bitcoin dosiahol nové historické maximá, nakoľko Trump je v týchto voľbách reprezentantom krypto komunity. Darí sa aj zbrojárskym spoločnostiam.

Naopak, dlhopisy reagujú v prvých dňoch skôr poklesom kvôli obavám z mierne vyššej inflácie, nakoľko program D. Trumpa je skôr pro-inflačný a deficitný. Tu bude dôležité, ktoré kroky a aký rozsah Trump zavedie aj do praxe a čo sa dá považovať len za vyjadrenia v kampani. Darí sa aj akciám Tesly, nakoľko Elon Musk bol silným propagátorom republikánskeho kandidáta. Republikáni získali aj celý kongres, čo v preklade znamená jednofarebnú vládu v USA, a to minimálne na dva roky. O dva roky sa časť kongresu bude voliť znovu a pomer sa môže zmeniť. Do tej doby by však vládne návrhy mali prechádzať hladko. Pozitívnou informáciou je, že sa nejednalo o tesný výsledok, a teda nemôžu vznikať pochybnosti z prípadnej manipulácie výsledkov. Trumpová inaugurácia sa plánuje na január. V najbližších dňoch sa tieto nastolené trendy na trhoch môžu rozširovať.

Veľkou neznámou je, akým spôsobom sa podarí napĺňať Donaldovi Trumpovi sľuby ohľadne geopolitických konfliktov a čo to môže znamenať pre Ukrajinu či Blízky východ. Vieme, že chcel konflikty rýchlo vyriešiť. Tak už len veriť, že sa mu podarí k rokovaciemu stolu priviesť všetky zainteresované strany.

Ak chcete optimálne nastaviť svoje portfólio s ohľadom na aktuálne dianie na finančných trhoch, obráťte sa na nás na adrese info@across.sk alebo kontaktujte svojho investičného konzultanta.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.