Chcem investovať
Dropbox a Spotify úspešne vstúpili na akciový trh. Pridávajú sa aj ďalší
10. 04. 2018 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Obdobie priaznivých finančných podmienok a všeobecného optimizmu na akciových trhoch motivuje neverejné spoločnosti vstupovať na burzu. V roku 2018 sa na Wall Street prostredníctvom IPO (verejnej ponuky akcií) pridá hneď niekoľko známych firiem, ktorých hodnota dosiahne desiatky miliárd dolárov. Týmto procesom už úspešne prešli  spoločnosti Dropbox a Spotify, ktoré sa nemôžu sťažovať na nedostatočný dopyt investorov. V prípade Dropboxu išlo o najväčšie IPO technologickej firmy za viac ako rok, odkedy na burzu vstúpila spoločnosť Snap prevádzkujúca známu sociálnu sieť Snapchat. Akcie amerického prevádzkovateľa webového úložiska Dropbox posilnili v prvý deň obchodovania o 35 %. Investori prejavili veľký záujem aj o akcie švédskeho poskytovateľa streamovacej služby Spotify. Jeho akcie v prvý obchodný deň posilnili o takmer 12 %.

Obe spoločnosti sa pri vstupe na burzu rozhodli pre variant tzv. priameho úpisu akcií, čím obišli relatívne drahých sprostredkovateľov. Týmto krokom vstúpili do neprebádaných vôd. Pri bežnom IPO totiž akcie nakupujú vo veľkých objemoch inštitucionálni investori, ktorí ich v portfóliu držia dlhodobo. Tým znižujú kolísavosť ich ceny v prvých týždňoch obchodovania. Banky alebo maklérske spoločnosti, ktoré v prípade bežného IPO figurujú v úlohe upisovateľa, určia kvalifikovaný odhad ceny akcie, čo v tomto prípade absentovalo. Obe spoločnosti disponujú rastúcim počtom trhov a užívateľov a dostatočne veľkou trhovou kapitalizáciu na neverejnom trhu. Tvrdá konkurencia ukáže, ako sa bude akciám spoločností dariť dlhodobo.

Protekcionizmus znervózňuje trhy

Na finančné trhy sa za absencie negatívneho ekonomického fundamentu opäť vrátila volatilita. Stojí na ňou politická neistota za Atlantikom a nepredvídateľné kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa pokúša rozpútať obchodnú vojnu s Čínou. Trump sa podľa hesla „Amerika na prvom mieste“ snaží naivne a populisticky bojovať proti rekordnému schodku obchodnej bilancie, najmä s Pekingom. Zvýšené geopolitické napätie si „odniesli“ akcie, pre ktoré boli prvé tri mesiace tohto roka najhoršie od septembra 2015. Podiel na tom majú aj straty technologických akcií. Odštartoval ich únik osobných údajov používateľov Facebooku. Škandál vyvolal obavy o sprísnenú reguláciu. Trumpove kroky negatívne doliehajú aj na americký dolár, ktorý aj napriek normalizácii menovej politiky FED-u voči košu najvýznamnejších mien oslabuje. Zvýšená volatilita na trhoch ale dopomohla k rastu cien bezpečne vnímaných aktív, akými sú štátne dlhopisy, zlato či japonský jen. Snaha OPEC-u a Ruska dlhodobo spolupracovať na stanovení ťažobných limitov čierneho zlata v kombinácii s napätím na Blízkom východe podporujú cenu ropy. Tá vykázala tretí pozitívny kvartál v rade, čo bol najlepší výsledok od roku 2010.

Obchodné vojny majú len porazených

Trump avizuje, že lacné tovary najmä z Číny poškodzujú národnú bezpečnosť krajiny. On sám je pre USA veľké ekonomické riziko, nakoľko sprísňovaním obchodnej politiky prilieva olej do ohňa. Je nepravdepodobné, že zavedené clá pomôžu znížiť obchodné deficity a ochránia pracovné miesta. Ak totiž krajina dováža tovary, je to najmä preto, že ich z hľadiska nákladov nie je schopná vyrábať dostatočne efektívne. V prípade zavedenia ciel sa predraží dovážaný tovar, čo vyústi do nárastu cien a poklesu množstva ponúkaných tovarov. Importujúca krajina ich nevie nahradiť, pretože disponuje drahšími výrobnými nákladmi. Mzdy v národnom hospodárstve zostanú nezmenené, čo spôsobí pokles spotrebiteľského dopytu a negatívne sa to odrazí aj na vývoji v príbuzných odvetviach. V exportujúcej krajine sa znížia výrobné kapacity, poklesnú investície, nastane prepúšťanie a zníženie ekonomickej aktivity. Nakoniec si zúčastnené strany uvedomia, že obchodné vojny nemajú víťazov, ale vždy len porazených. Odhadnúť, dokedy bude politika víťaziť nad zdravým rozumom, je veľmi náročné. Najmä v prípade nepredvídateľných krokov Trumpa, ktorého statusy na Twitteri prakticky menia situáciu z minúty na minútu.

Výsledková sezóna za dverami

Finančné trhy, najmä akciové, aktuálne vyčkávajú na pozitívne správy, ktoré by zatienili  rozpačitý vývoj na trhu v prvom kvartáli. Pozitívnou správou je, že v prospech akcií hrá robustný ekonomický fundament. Svetová ekonomika je napriek spomaleniu rastovej dynamiky v dobrej kondícii, inflácia rastie len pozvoľne a globálne menové podmienky zostávajú aj naďalej priaznivé. Akciové trhy navyše dostanú v dohľadnej dobe doping v podobe výsledkovej sezóny spoločností za prvý kvartál. V prípade kľúčového amerického akciového indexu S&P 500 sa očakáva medziročný nárast ziskovosti o 17 %, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za ostatných sedem rokov. Nedávna korekcia akcií navyše zatraktívnila ich valuáciu. Ukazovateľ cien akcií v pomere k očakávaným ziskom spoločností je v prípade spomenutého benchmarku najnižší od referenda o brexite v júni 2016, čo spolu s prekonaním dôležitej technickej úrovne 200-dňového kĺzavého priemeru zvyšuje nákupnú atraktivitu akcií. Historická aprílová výkonnosť blue chips akcií zahrnutých v indexe Dow Jones od roku 1950 predstavuje úroveň 1,9 %.

Autor: