Posledné dáta inflácie z USA nateraz upokojili trhy. Medziročná inflácia v tejto hlavnej svetovej ekonomike klesla v máji z 4,9 % na 4,0 %, pričom sa očakával pokles len na 4,1 %. Naznačuje to, že inflácia klesá mierne rýchlejšie, ako sa čakalo. Vyhliadky do najbližších mesiacov sú pozitívne. Podľa odhadov analytikov na Bloombergu, ale aj našich prepočtov, by júnová inflácia mohla skončiť s výsledkom na úrovni 3,1 – 3,2 %, čo by bolo najnižšie za posledné dva roky.
Mohlo by sa zdať, že je to už len kúsok od dosiahnutia dvojpercentného cieľa. Naše prepočty však naznačujú, že po lete by sa mohla situácia opäť začať zhoršovať. Ak sa udrží tempo rastu medzimesačnej inflácie na úrovniach od začiatku roka, v decembri 2023 možno uvidíme infláciu v USA na úrovniach okolo 6 %. A to nie je práve dôvod na radosť a otváranie šampanského v sídle centrálnej banky. Ak by sa tempo rastu inflácie spomalilo o polovicu oproti prvým piatim mesiacom tohto roku, v závere roka by sme v USA mohli vidieť číslo medzi 4 – 4,5 %. Čo stále nie sú cielené 2-2,5 %.
Hlavným dôvodom tohto kolísavého vývoja je bázický efekt. Tým, že takto pred rokom boli ceny najvyššie a dosahovali vrchol, keď ich porovnáme medziročne, zdá sa, že inflácia rastie iba 3 – 4 %. Avšak v závere roka už ceny klesali a tie keď porovnáme medziročne, môžeme byť na vyšších úrovniach. Podobný scenár sa odohrá aj v Európe, nakoľko vývoj inflácie v oboch krajinách vysoko koreluje. Ceny sa už nevrátia k nárastom spred roka, kedy dosahovali aj dvojciferné úrovne. Ale ak nepríde silnejšie spomalenie ekonomickej aktivity, inflácia bude aj do konca roka skôr zvýšená a mierne nad cieľom.