Chcem investovať
Trhy po dlhšom čase zaznamenali rast
17. 08. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Najviac profitovali globálne rastové akcie, ktoré v júli priniesli celkový výnos 11,5 %.

Ekonomické údaje zverejnené v júli 2022 poskytli ďalší dôkaz o spomaľujúcej sa globálnej ekonomike. Inflácia naďalej stúpala na nové maximá, údaje o raste sklamali a bleskové prieskumy Indexu nákupných manažérov (PMI) ukázali, že aktivita stráca na sile. Trh práce zostal jediný, ktorý si zachováva pozitívnu hodnotu, pričom napäté trhy práce poháňali rast nominálnych miezd. Zvýšená inflácia však znamenala, že rast reálnych miezd zostal záporný.

Očakávania slabšieho rastu či recesie v najbližších rokoch trhy vyhodnotili tak, že v roku 2023 americký Fed začne so znižovaním úrokových sadzieb. Tento predpoklad podporil rizikové aktíva v priebehu júla. Najviac profitovali globálne rastové akcie, ktoré v júli priniesli celkový výnos 11,5 %, čím čiastočne kompenzovali časť tohtoročných strát.

Darilo sa aj dlhovým nástrojom, keď začali klesať výnosy dlhopisov s dlhšou splatnosťou. Obavy z toho, že Rusko môže zastaviť dodávky do Európy, vo všeobecnosti zvýšili ceny plynu a komodít v Európe. To za mesiac prinieslo zhodnotenie indexu komodít o 4,3 %.

Na rozvíjajúcich sa trhoch bola výkonnosť indických a juhokórejských trhov kompenzovaná slabosťou čínskych nehnuteľností. Veľká váha Číny v indexe znamenala, že akcie rozvíjajúcich sa trhov skončili mesiac ako najhoršia trieda hlavných aktív s celkovým výnosom -0,2 %.

Ako sa vyvíja situácia v Európe?

Vysoká inflácia prinútila Európsku centrálnu banku (ECB) k prvému zvýšeniu úrokových sadzieb za viac ako desať rokov, čím sa eurozóna dostala zo záporných sadzieb. Na zabezpečenie hladkého prenosu menovej politiky oznámila aj nový menový nástroj tzv. TPI, ktorý umožňuje ECB nakupovať špecifické cenné papiere s cieľom čeliť „neoprávnenej dynamike trhu“.

Európa sa nevyhla ani politickým turbulenciám:

  • padla talianska vláda bývalého prezidenta ECB Maria Draghiho, čo zdvihlo rizikové prirážky talianskych vládnych dlhopisov;
  • rezignoval britský premiér Boris Johnson, ktorý stratil parlamentnú podporu. O novom lídrovi sa rozhodne v septembri.

Ďalším kľúčovým problémom, ktorému Európa čelí, zostali dodávky plynu. Plynovod Nordstream 1 sa po jeho plánovanej údržbe opätovne podarilo spustiť, avšak s nižším ako plánovaným objemom, čo naštartovalo ceny plynu smerom nahor. Európska komisia požiadala krajiny, aby sa pokúsili znížiť svoju spotrebu o 15 %.

Európske riziko recesie bolo najzreteľnejšie na menových trhoch, kde euro nakrátko skĺzlo pod paritu s dolárom. Za normálnych okolností je znehodnotenie eura pozitívne pre európske výnosy poháňané exportom, ale vzhľadom na riziko recesie je tento scenár menej prijateľný. HDP eurozóny za 2. štvrťrok prekvapil smerom nahor, pričom ekonomika sa zatiaľ ukázala ako relatívne odolná voči geopolitickým vetrom.

Across riešenia zaznamenali historický rast

Akcie začali druhý polrok pomerne robustným odrazom. Jedným z dôvodov je vyčerpanosť predajcov, druhým skutočnosť, že guvernér Fedu Powell na poslednom zasadnutí signalizoval, že tempo zvyšovania sadzieb sa do konca roka spomalí. Napriek tomu na trhu panujú stále vyššie obavy z príchodu recesie a zhoršenia ekonomickej kondície.

Akciová stratégia Acrossu vzrástla za mesiac o 6,6 %.

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ vzrástla za mesiac o 6,6 %. Najviac sa na tomto raste podpísali akcie amerických stredných firiem, ktoré dosiahli rast takmer 11 %. V tesnom závese boli americké veľké firmy a európskych top 6 000 spoločností – oba indexy zhodne s prírastkom približne 8 %. Najhoršie sa darilo emerging markets, ktoré ostávali pod predajným tlakom z dôvodu problémov v Číne, kde sa problémy z realitného sektoru prelievajú do bankového.

Rovnako ako pri akciovom prišiel odraz aj na dlhopisovom trhu. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne vyletela o 3,3 %. Najväčší podiel na tomto pohybe mali európske high yield dlhopisy, ktoré vzrástli o 6,44 %. Dôvodom je rozhodnutie ECB intervenovať na rizikových štátnych dlhopisoch, čo upokojilo ceny v rámci celého spektra vysoko rizikových európskych dlhopisov. Pozitívna nálada sa premietla aj do cien korporátnych dlhopisov. Darilo sa aj európskym protiinflačným dlhopisom, ktoré rástli takmer o 5 %. Dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín sa umiestnili na treťom mieste s výnosom 3,35 %.

Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ sa ocitla medzimesačne vo výrazne pozitívnom teritóriu o 9,8 %. Za rok 2022 je jej výkonnosť výrazne lepšia, ako je to v prípade akcií a dlhopisov, i keď stále v negatívnom teritóriu. Darilo sa private equity, ktoré narástlo takmer o 20 %. Výborne si viedol aj realitný trust Vonovia, ktorý po posledných slabých mesiacoch zaknihoval rast o viac ako 10 %. Odrazili sa aj kryptomeny s prírastkom takmer 40 % a darilo sa aj infraštruktúre s +8 %. Jediná zložka portfólia, ktorá ostala v červených číslach, bolo tento raz zlato -2,8 %.

Rusko-ukrajinský konflikt tlačí dlhopisy smerom nadol

Dlhopisy strednej a východnej Európy majú za sebou opäť perný mesiac. Rusko-ukrajinský konflikt pokračuje, front sa stále sústredí na juhovýchodnú časť Ukrajiny. Pozitívom je dohoda o exporte ukrajinského obilia, ktorá môže byť predzvesťou novej etapy vo vojne. Situácia ohľadom splatenia ukrajinských, bieloruských a ruských dlhopisov je stále neprehľadná. Do úvahy pripadajú rôzne scenáre – vrátane reštrukturalizácie dlhu, čo by prinieslo odklad splátok kupónov aj istiny dlhopisov. Fond zaznamenáva od vypuknutia konfliktu stále približne 30 %-nú stratu. Ceny jednotlivých dlhopisov z postihnutých oblastí nateraz ostávajú relatívne nízko,  keďže sú v nich započítané rizikové prirážky. Across Bond+ za posledný mesiac rástol o 0,1 %.

Výrazne rástli zelené energie aj kryptomeny

Čo satelitná akciová investícia, to rast. Na čelo pelotónu sa postavili zelené energie, ktorých rast 17 % mesačne prekonal očakávania. Tesne v závese za ním sa ocitli finančné inovácie s rastom 15,5 %. Hodnotové akcie v podobe luxusných tovarov a spoločnosti Berkshire Hathaway sa zhodnotili o viac ako 10 %. Z alternatívnych investícií sa vzchopili kryptomeny. Bitcoin rástol o 33 % a Ethereum o 82 %, čím potvrdili svoje výrazné prepojenie na akciový trh.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.