V pondelok zverejnený report Chief Economists Outlook, ktorý vydalo Svetové ekonomické fórum (WEF), ukazuje, že inflácia zostáva najväčšou obavou hlavných svetových ekonómov. Takmer 80 % z nich uviedlo, že centrálne banky sa ocitajú v rozkole medzi riadením inflácie a udržiavaním stability finančného sektora. Podobný podiel respondentov očakáva, že centrálne banky budú mať problémy dosiahnuť svoje inflačné ciele v blízkej dobe. Väčšina hlavných ekonómov si myslí, že centrálne banky budú musieť lavírovať medzi snahou o ďalšie zníženie inflácie a obavami o stabilitu finančného sektora, ktoré sa objavili aj v posledných mesiacoch. Prudký rast úrokových sadzieb síce inflačné tlaky spomaľuje, no prináša nové rizika do bankového sektora v podobe výberov depozít a možného nárastu nesplácaných úverov.
Najnovšou obeťou sa stala minulý víkend First Republic Bank. Je to tretí veľký americký bankový dom, ktorý padol po kríze Silicon Valley Bank a Signature Bank začiatkom marca. Hrádza dôvery u vkladateľov sa vo First Republic Bank pretrhla a viac ako stomiliardový odliv depozít za prvý kvartál akceleroval jej pád.
Tento raz sa k záchrannej akcii pridal gigant Wall Street – JPMorgan Chase, ktorý vo víkendovej aukcii získal väčšinu aktív a takmer všetky vklady tejto regionálnej banky, ktorú prevzala Kalifornská správa pre ochranu a inovácie finančného sektora. Generálny riaditeľ Jamie Dimon tvrdí, že táto dohoda znamená koniec nedávnej trhovej turbulencii, pretože JPMorgan Chase získal takmer všetky vklady a väčšinu aktív First Republic Bank. Niektorí vedúci ekonómovia však na paneli na Svetovom ekonomickom fóre v Ženeve v utorok poznamenali, že vyššia inflácia a väčšia finančná nestabilita sú tu a môžu zotrvať v prostredí vyšších úrokových sadzieb ešte nejakú dobu.