Chcem investovať
Veľké ryby na Wall Street
31. 01. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Po chudobnom vlaňajšku investori očakávajú prelomový rok.

Začiatkom tohto roka sa obchodníci na Wall Street tešili na prvú veľkú rybu na burze. Mala ňou byť firma AppDynamics, ktorá sa venuje manažovaniu a analýzam výkonu aplikácii. Tento úspešný startup zo San Francisca chcel získať od  investorov na burze cez IPO okolo 1,7 miliardy dolárov, teda od 12 do 14 dolárov za akciu. Majitelia však dostali prekvapujúcu ponuku na priamu kúpu za 3,7 miliardy dolárov v hotovosti od IT giganta Cisco. Obchod bol oznámený minulý týždeň. Takáto ponuka sa neodmieta, takže majitelia AppDynamics vstup na Wall Street stopli. Pre doterajších investorov je kúpa veľkou firmou výhodnejšia, pretože dostanú za svoje akcie oveľa viac ako na burze. Navyše terajší riaditeľ AppDynamics David Wadhwani sa presunie do Cisco ako šéf jednej divízie.

Kandidáti na vstup

Trhoví analytici však varujú, že stiahnutie firmy z burzy môže dať obchodníkom zlý signál a priniesť neistotu v investovaní do začínajúcich firiem. Analytici sa boja aj neistoty, ktorá môže prísť z Bieleho domu od nevypočítateľného prezidenta Donalda Trumpa. Firmy sa zasa obávajú, že na burze získajú menej peňazí ako si predstavujú, alebo potrebujú. To sa napríklad stalo na konci minulého roka nemeckej spoločnosti Trivago. Tá dúfala, že za svoje akcie dostane od investorov od 13 do 15 dolárov za kus. Ich cena sa napokon nevyšplhala ani na 12 dolárov.
Napriek obavám sa v tomto roku chystajú vstúpiť na Wall Street aj iné úspešné firmy, akými sú Dropbox, Spotify, Uber, Lyft, Airbnb, Palantir či Snap, materská firma známej aplikácie Snapchat. Ako sa im bude dariť, sa dá zatiaľ len odhadovať. Podľa odborníkov z venture kapitálových firiem by niektoré z nich mohli získať aj niekoľko desiatok miliárd dolárov. Napríklad hodnota taxikárskej aplikácie Uber sa odhaduje až na 68 miliárd dolárov, Airbnb by mohla na burze získať až 30 miliárd dolárov a trhová hodnota Snapu by mohla byť vyše 17 miliárd dolárov.
Na americkú burzu sa však nechystajú len domáce spoločnosti. Veľké prekvapenia na Wall Street môžu priniesť aj čínske firmy. Napríklad hodnota firmy Xiaomi, ktorá vyrába a predáva mobily, sa odhaduje na 46 miliárd dolárov. Didi Chuxing, čínska firma s podobnou taxikárskou aplikáciou ako Uber, by mohla na burze v New Yorku získať od investorov okolo 33 miliárd dolárov.
Celý rebríček firiem, ktoré by mohli v tomto roku získať na Wall Street viac ako miliardu dolárov, je na web stránke Wall Street Journal: http://graphics.wsj.com/billion-dollar-club/

Slabý rok 2016

Minulý rok bol na veľké vstupy na Wall Street dosť chudobný. Na burzu v New Yorku vstúpilo len o niečo viac ako sto firiem, čo bolo najmenej od roku 2009. Medzi najväčšie firmy patril čínsky doručovateľ ZTO Express, ktorý robí servis pre Alibabu. Na burze táto firma získala 1,4 miliardy dolárov. Viac ako miliardu dolárov získala aj Line – japonská firma, ktorá vytvára aplikácie na posielanie správ, ale aj finančná spoločnosť Athene Holding. Celkovo však cez IPO – podľa Renaissance Capital – získali firmy v minulom roku len necelých 19 miliárd dolárov, čo je najmenej od roku 2003. Navyše – novo upísané akcie mali biednu výkonnosť, keďže priniesli investorom v priemere len 0,6 percenta ročne, čo bolo hlboko pod výkonom indexu S&P 500. Napríklad akcie ZTO Express boli úplným prepadákom, keďže od uvedenia na burzu do konca minulého roka stratili 30 percent z ceny.
Aj preto, že uplynulý rok bol taký chudobný na výnosy aj čísla, investori dúfajú, že rok 2017 bude prelomový. Čaká sa už len na prvého odvážlivca…

 Najväčšie vstupy na Wall Street v roku 2016

1. ZTO Express
2. Line
3. Athene Holding
4. MGM Growth Properties
5. US Foods Holding
6. Valvoline
7. Extraction Oil & Gas
8. Patheon
9. Red Rock Resorts
10. First Hawaiian

Zdroj: Renaissance Capital

Mário Skybla