Chcem investovať
Veľký deň pred nami
17. 09. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Kľúčový deň tohto roka nadišiel. Osud mnohých investorov a aktív v rukách drží FED. Dnes o 20 hodine nášho času sa dozvieme, či americká centrálna banka ponechá sadzby nezmenené, alebo prvýkrát po deviatich rokoch menovú politiku utesní. Podľa toho sa budú trhy ďalej vyvíjať v nadchádzajúcich dňoch. Tento týždeň je obchodovanie kompletne podriadené len tejto jedinej udalosti. Inak tomu nebolo ani včera.

Ázijské a európske parkety nadväzovali na silné utorkové zavretie Wall Streetu a deň strávili od úvodu až do konca v zelených číslach. Investori venovali minimálnu pozornosť iným správam. Dominovalo hádanie, čo dnes urobí FED. Konštruktívna nálada zotrvala i do amerického obchodovania, kde si indexy pripísali druhý deň solídnych ziskov.

Darilo sa hlavne aktívam, ktoré v uplynulých mesiacoch trpeli najviac práve na očakávania blížiacich sa vyšších sadzieb v USA. Najväčšie prírastky knihovali komodity – zlato +1,3% a ropa +5,75%. Išlo hlavne o zatváranie shortových pozícií a špekulatívne nákupy pred vyhlásením centrálnej banky, keďže konsenzus sa stále viac posúva k ponechaniu sadzieb nezmenených. Ropu navyše podporil prvý pokles jej zásob v minulom týždni po dvoch predchádzajúcich s rastúcimi rezervami. Rovnako v týchto dňoch z posunu očakávaní k nezmenenej politike profitujú lokálne meny a dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín. Spomedzi sektorov následne najcitlivejšie reagovali najnáchylnejšie odvetvia ako energetický, producenti komodít, utility, ale prekvapivo i spotrebiteľské tovary.

Podporu klesajúcim predpokladom zvýšenia a následne i trhom poskytli opäť dáta zverejnené v USA. Išlo hlavne o augustovú infláciu v USA, ktorá opäť poklesla. Chýbajúci rast cien (medziročný 0,2% v auguste) je jedným z hlavných faktorov odrádzajúcich FED od zvýšenia úročenia. Oproti júlu zostala nezmenená i jadrová inflácia s medziročným rastom na úrovni 1,8%. Dôvera staviteľov narástla v septembri na nové 10-ročné maximum a potvrdila stále zvučný a expandujúci realitný trh v USA. Pretrvávajúce deflačné tlaky vo svete prekvapivo naznačila i slabšia finalizácia inflácie v eurozóne, ktorá v auguste rástla medziročne len o 0,1% (pôvodný odhad predpokladal rast cien o 0,2%).

Za zmienku stojí ešte znovu vynorená akvizičná aktivita, ktorá rovnako pomohla akciám vôkol sveta k ziskom. Najväčší pivárenský holding Anheuser-Busch InBev oznámil záujem o prevzatie veľkého konkurenta SABMiller. Obe akcie na správu reagovali pozitívne ziskom 6,4%, resp. 19,9%. Neskôr bola ohlásená ďalšia ponuka na prevzatie, a to zo strany holandského telekomunikačného a prenosového holdingu Altice voči americkému konkurentovi Cablevision v hodnote takmer 18 mld. dolárov.

Medzi inými správami rezonuje zníženie ratingu Japonska na A+ od agentúry Standard & Poor’s, ktoré však zostalo bez zásadnejšej odozvy. Investori v krajine vychádzajúceho slnka naďalej špekulujú o možnom rozšírení nákupov dlhopisov centrálnou bankou, čo dáva podporu tamojším trhom.

Dnešný deň je tým najväčším a najočakávanejším. Investori konečne dostanú aspoň chvíľkové rozuzlenie tápania, či FED zvýši, lebo nezvýši sadzby. Nervozita pred vyhlásením bude určite vysoká a trhom predpokladáme chýbajúci jasný trend. Všetko ostatné je dnes irelevantné. Tak ako predchádzajúce dni, aj ten dnešný a rovnako nasledujúce budú plne podriadené rozhodnutiu centrálnej banky najväčšej svetovej ekonomiky. Náš detailnejší pohľad na večerné zasadanie FEDu si môžete prečítať v samostatnom komentári na našej stránke (link).

Ázijské trhy sa v drvivej väčšine dnes ráno obchodujú v zelených číslach. Reagujú tak na spomínané ustupujúce očakávania zvýšenia sadzieb. Jediným červeným trhom je opäť Čína. Európa sa v úvode obchodovania hľadá. Väčšina indexov sa nachádza v minimálnych stratách okolo nuly. Komodity po včerajších silných ziskoch ráno konsolidujú rovnako s malými zmenami napriek slabšiemu doláru.

Pomerne bohatý je dnes i makrokalendár, ktorý ale ostane nepovšimnutý. Holandsko ponúka mieru nezamestnanosti, Španielsko mzdové náklady v druhom kvartáli, Taliansko obchodnú bilanciu, Británia maloobchodné predaje, eurozóna stavebnú produkciu, ECB mesačný vestník a Grécko nezamestnanosť v druhom kvartáli. USA zverejnia začaté stavby domov, vydané stavebné povolenia, týždennú zmenu žiadostí o podporu a prieskum výroby v dištrikte FEDu z Philadelphie.