Chcem investovať
Víno je opäť v hľadáčiku investorov
06. 09. 2016 Čas čítania: 4 min
Blog
Blog

Hovorí sa, že vo víne je pravda. Či to tak je alebo nie je, posúdi každý sám. Isté však je, že vo víne sa točia veľké peniaze. V roku 2015 sa na celom svete vyprodukovalo takmer 28 miliárd litrov vína. Napríklad len v oblasti Bordeaux sa každoročne vyrobí 900 miliónov fliaš vína, ktorých hodnota predstavuje dve miliardy EUR. Tie najlepšie a najexkluzívnejšie vína sa, okrem medzinárodných výstav vín, prezentujú na aukciách vín. Medzi najdrahšími vínami na svete možno nájsť také kúsky ako Chateau Margaux 1787 za 225-tisíc dolárov alebo sekt Heidsieck 1907 z potopenej lode Freighter za 275-tisíc dolárov. Za najdrahšie predané víno v histórii vôbec (do úvahy neberieme aukcie, ktorých výťažok bol určený na charitatívne účely) sa považuje fľaša Cheval-Blanc 1947, ktorá sa na aukcii v Ženeve predala súkromnému zberateľovi za 304 375 dolárov.

Okrem aukcií sa s vínom obchoduje aj na vínnej burze. Na takzvané investičné vína sa špecializuje londýnska Liv-ex burza (London International Vintners Exchange), na ktorej sa dá obchodovať s približne 6-tisíc druhmi vín. Ako každá burza, aj táto zverejňuje indexy, ktoré popisujú správanie sa trhu s investičným vínom. História najstaršieho vínneho indexu (Liv-ex Fine Wine Investables Index) siaha až do roku 1988. Za takmer tridsať rokov sa investícia do indexu zhodnotila o skvelých 10,7 % p.a., čím sekundovala najvýkonnejšej triede aktív – akciám. V roku 2001 uviedla burza index Liv-ex Fine Wine 100 Index, ktorý sleduje vývoj cien sto najvyhľadávanejších vín na svete. Dominantnú pozíciu v indexe majú francúzske vína, špeciálne z oblasti Bordeaux, ktoré tvoria až tri štvrtiny indexu, možno tam ale nájsť aj zastúpenie Austrálie (Penfolds Grange), Talianska (Sassicaia) alebo Champange (Loius Roederer, Cristal). V indexe je niekoľko 100-bodových vín podľa hodnotenia Roberta Parkera, ako je napríklad Screaming Eagle 2012, Chateau Petrus 2010, Chateau Lafite Rothschild 2003 alebo Chateau Margaux 2000.

Index od svojho uvedenia dosiahol priemerné zhodnotenie 7,5 % p.a. Svoju doteraz najvyššiu hodnotu zaznamenal v júni 2011, pričom od tohto dátumu klesal až do júla 2014, keď celkový prepad indexu dosiahol 36 %. Od júla 2014 do konca augusta 2016 index vzrástol o 18,3 %, pričom najväčší nárast zaznamenal od novembra minulého roka do súčasnosti, a to o 16,9 %. Zvýšený záujem o investičné vína možno pripísať aktuálnej situácii na trhoch – nízke alebo záporné výnosy na bezpečných dlhopisoch a akciové indexy sú na historických maximách (napr. v USA), takže investori hľadajú iné alternatívy, ako najlepšie zhodnotiť svoje peniaze.

Do investičných vín sa dá investovať prostredníctvom niekoľkých investičných fondov, ktoré za peniaze investorov vína fyzicky nakupujú a následne ich skladujú v špeciálnych vínnych pivniciach. Podobne ako  portfólio manažér akciového fondu, aj portfólio manažér vínneho fondu sa snaží nakupovať vína, ktoré majú potenciál zvyšovať svoju cenu v čase a predávať také, ktorých potenciál je už vyčerpaný. Zaujímavé je napríklad porovnanie jedného takého fondu s vyššie spomínaným indexom. Kým index od svojho uvedenia v marci 2004 až do súčasnosti zarobil teoretických 8,4 % p.a., fond po očistení o poplatky za nákup a predaj vína, manažérske poplatky a poplatky za výkonnosť zhodnotil peniaze investorov o pekných 7,1 % p.a. Základnou menou takýchto vínnych fondov býva väčšinou britská libra, ktorá po Brexite oslabila. Jej návrat na pôvodné alebo vyššie úrovne môže byť preto príjemným bonusom spojeným s investovaním do vína. Príležitosť investovať do vína prostredníctvom špecializovaných investičných fondov poskytuje svojim klientom aj Across Private Investments

Autor: