Chcem investovať
Víťazi a porazení na svetových trhoch
12. 05. 2020 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Každá kríza prináša zmenu paradigmy. Mení zavedené zvyklosti a urýchľuje naštartovaný proces fundamentálnych zmien. Koronavírus nie je výnimkou. Okrem pandémie priniesol aj zmenu spotrebiteľského správania a návykov, nárast digitálnej interakcie a s ním súvisiaci dopyt po kybernetickej bezpečnosti. Pozorovať možno aj prvky „deglobalizácie“, keďže sa jednotlivé krajiny uzatvárajú s cieľom väčšieho osamostatnenia. Zároveň rastie dôležitosť ochrany zdravia. Kto sú teda víťazi a porazení korona depresie a čo z toho vyplýva pre postpandemickú dobu?

Sociálny dištanc a nárast online priestoru

„Uväznení“ spotrebitelia smerujú čoraz viac svojho dopytu do online priestoru, z čoho ťažia internetové obchody napr. Amazon či eBay. Tovary musí niekto dovážať, čo je vodou na mlyn pre logistické spoločnosti. Uber Eats, Wolt či Bolt si na nedostatok práce nemôžu sťažovať. Pri uprednostňovaní zdravia sú žiadané aj technologické spoločnosti, napr. ich koncentráciou na vývoj autonómnych doručovacích prostriedkov. Dôležitú úlohu má v súčasnej koronakríze aj farmaceutický priemysel. Biotechnologická spoločnosť Gilead Sciences dosahuje zaujímavé výsledky pri vývoji lieku Remdesivir, Roche zasa ťaží z dodávok testovacích súprav. Zákaz vychádzania sa prejavil aj na spôsobe komunikácie, nielen osobnej, ale aj firemnej. Spoločnosti zaoberajúce sa videokonferenciami ako napr. Zoom, Webex, Skype či Microsoft Teams zaznamenali pri poklese ekonomiky prudký nárast tržieb. Zvýšil sa záujem o úložiská súborov v cloudoch, s čím súvisí dopyt po kyberbezpečnosti. Rozmach zaznamenáva aj zábavný priemysel, keďže mladá generácia sa na nedostatok času nemôže sťažovať. Nárast užívateľov hlásia platformy Netflix či Disney+, ale aj herný priemysel a e-športy.

Krvácanie ropných a leteckých spoločností

Karanténne opatrenia si na druhej strane najviac odniesol cestovný ruch, čo sprostredkovane ovplyvnilo aerolínie a hotelierov. Na krízu doplatil aj Warren Buffett, ktorý vypredal všetky akcie aerolínií v strate a označil ich nákup za chybu. Pokles cestovania vyústil do zníženého záujmu o palivá a zapríčinil bezprecedentný pokles cien ropy (v prípade májového futures kontraktu až do záporného teritória). Ropný gigant Royal Dutch Schell v tejto súvislosti znížil dividendu prvýkrát od 2. svetovej vojny. Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla aj globálny filmový priemysel a profesionálnych športovcov.

Víťazi a porazení koronakrízy

Víťazi

SpoločnosťZhodnotenie 1Q 2020Oblasť pôsobenia
Regeneron Pharmaceuticals30,0%Biotechnológie
Citrix Sysem27,6%Softvérová infaštruktúra
Norton Life Lock27,0%Kybernetická bezpečnosť
Netflix16,0%Online streaming
Digital Realty Trust16,0%Reality
Gilead Sciences15,0%Biotechnológie
Clorox13,0%Spotrebiteľský tovar
Nvidia12,0%Technológie - polovodiče
SBA Communications12,0%Softvérová infaštruktúra
MSCI11,9%Informačné služby

Porazení

SpoločnosťZhodnotenie 1Q 2020Oblasť pôsobenia
Apache Corp-83,7%Energetika
Marathon Oil-75,9%Energetika
Noble Energy-75,7%Energetika
Devon Energy Corp-73,4%Energetika
Halliburton Co.-72,0%Energetika
Occidental Petroleum-71,9%Energetika
Diamondback Energy-71,8%Energetika
Norwegian Cruise Line-81,2%Turizmus
Royal Carribean-75,9%Turizmus
Carnival74,1%Turizmus

Postpandemické megatrendy

Počas turbulencií oslabil na akciových trhoch v prvom kvartáli t.r. americký akciový index S&P 500 až o 20 %, čo predstavuje najhorší kvartál od roku 2008. Len 31 akcií (približne 6 % z celkového počtu) dosiahlo kladné zhodnotenie. Pohľad na oblasti pôsobenia hovorí o perspektívnych sektoroch a smere, ktorým sa ekonomika vydá v nasledujúcich desaťročiach. Koronavírus tento proces značne urýchlil. Robotizácia, automatizácia, digitalizácia, informačné technológie, kybernetická bezpečnosť, e-mobilia, online úložiská, zelené energie či ESG (Environmental, Social and Governance). Pre investorov ide o vhodných kandidátov na budovanie tzv. satelitného akciového portfólia. Vhodne dopĺňa kvalitne zostavenú, regionálne diverzifikovanú akciovú stratégiu a zároveň predstavuje recept na vyššie výnosy.

Autor: