August bol pre investorov bohatý na udalosti. Akékoľvek nádeje na neskorý letný pokoj sa rýchlo rozplynuli na začiatku mesiaca po zverejnení neuspokojivých ekonomických údajov z USA spolu so zvýšením úrokových sadzieb v Japonsku, čo vyvolalo prudký výpredaj na globálnych akciových trhoch. Ku koncu mesiaca sa však trh vzchopil, keď investori začali očakávať agresívnejšie uvoľňovanie politiky Fedu.
V USA neuspokojivý výrobný index spolu s najmenším nárastom pracovných miest za viac ako tri roky podnietili obavy z recesie v Spojených štátoch. V tomto kontexte sa globálne akciové trhy prepadli a volatilita prudko vzrástla, zatiaľ čo globálne dlhopisy zaznamenali nárast o 2,8 %. V druhej polovici mesiaca vyhliadka na nižšie úrokové sadzby v USA pomohla akciovým trhom oživiť sa a akcie rozvinutých trhov uzavreli mesiac o 2,7 % vyššie. Získali tiež nehnuteľnosti, ktorých index vzrástol o 6,2 %.
Na opačnom brehu sa ocitli komoditné trhy, ktorým slabší globálny rast a hybnosť výroby nesvedčali. Ceny ropy klesli v dôsledku obáv o dopyt, ceny železnej rudy dosiahli dvojročné minimum v dôsledku realitnej krízy v Číne a široký Bloomberg komoditný Index zostal počas mesiaca nezmenený.
Pokiaľ zostane výhľad ziskov stabilný, akcie by mali byť podporované klesajúcimi výnosmi v USA. Defenzívne a kvalitné akcie za prijateľné ceny sa javia ako atraktívne v prostredí spomaľujúceho sa rastu. Keď sa Fed pripravoval na prvé zníženie úrokových sadzieb, dolár vyzeral byť zraniteľný kvôli zmenšujúcemu sa úrokovému diferenciálu. Stratégie zaistené voči doláru a väčšia medzinárodná diverzifikácia môžu toto riziko pre investorov zmierniť. Zatiaľ čo scenár mäkkého pristátia je stále naším základným scenárom, rozšírenie portfólia mimo hotovosti a uzamknutie súčasných výnosov v kvalitných dlhopisoch je atraktívnym spôsobom, ako zvýšiť odolnosť portfólia voči volatilite a negatívnemu rastovému šoku.
Zlý začiatok mesiaca priniesol dobrý koniec
Across Equity Index, riešenie Acrossu zamerané na akciový trh, nemalo síce dobrý štart, avšak ku koncu mesiaca investori mohli byť spokojní s rastom 1,8 %. Za posledný rok Across Equity Index posilnil o 15 %. V auguste sa najviac darilo pacifickým akciám s prírastkom 1,38 % a európskym s 1,39 %. V druhom slede im sekundovali akcie amerických spoločnosti zoskupené v S&P 500 so zhodnotením 1,11 %. Naopak, najmenej sa darilo Japonským akciám v podobe Nikkei -1,65 % a rozvíjajúcim sa trhom so stratou -1,27 %. Znižovanie sadzieb v USA je prakticky isté a trhmi započítané. Dôležité bude, či americká ekonomika len mierne spomalí alebo uvidíme jej silnejšie spomalenie a takzvané „tvrdé pristátie“ a skĺznutie do recesie. Práve druhý scenár je strašiakom pre ďalší vývoj akciových indexov.
Dlhopisové riešenie Across Bond Index má našliapnuté k ďalšiemu rastu, aj v auguste si pripísalo rast, tentokrát o 0,4 %. Za posledné tri mesiace tak dlhopisy priniesli takmer dve percentá, za posledných rok široko diverzifikovaná dlhopisová stratégia zhodnotila peniaze investorov o 5 %. Najviac sa darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín, ktoré vzrástli o 2 %, potom globálnym dlhopisom, ktoré pripísali plus 1,15 % a európskym dlhopisom s vyšším výnosom bez mála o plus 1 %.
Across Alternative Index zostal ku koncu leta prakticky bez zmeny. Od začiatku roka si tak alternatívy pripísal 2,5 %, čo zodpovedá výnosu medzi akciami a dlhopismi. Darilo sa predovšetkým realitám, ktoré už citlivejšie vnímajú blížiaci sa pokles sadzieb. Realitné fondy vzrástli o 3,68 %. Darilo sa tiež zlatu, ktoré pripísalo 3,16 %. Infraštruktúra a private equity skončili v miernej strate do pol percentuálneho bodu.