Výsledky amerických prezidentských volieb boli hlavným hnacím motorom výkonnosti finančných trhov v novembri. Víťazstvo Donalda Trumpa a zisk republikánov v oboch komorách Kongresu zvýšili očakávania, že novozvolený prezident a jeho administratíva budú pokračovať v posilňovaní americkej výnimočnosti v ekonomike a trhoch. Očakávania ďalších daňových úľav, expanzívnej fiškálnej politiky a implementácie viac národnej obchodnej politiky podporili americké akciové trhy.
Najväčšími víťazmi sa ukázali akcie malých amerických spoločností, ktoré zaznamenali nárast o 11 %. Akcie rastových spoločností (+5,3 %) mierne prevýšili hodnotové akcie (+3,9 %), aj keď sektor zdravotnej starostlivosti čelil tlaku, keď sa objavili obavy o nepriaznivý postoj novej vlády k farmaceutickému priemyslu.
Globálne akcie rástli medzimesačne o 3,8 %. Mimo amerických trhov bol výsledok volieb vnímaný s mimoriadnou opatrnosťou. Rozvíjajúce sa trhy zaostali za rozvinutými trhmi o 9 %. Akcie v Číne klesli, čo súviselo s obavami z možného obchodného konfliktu a zároveň si vyhodnotili, že vládne podporné opatrenia nie sú dostatočné na prekonanie domácich problémov v oblasti nehnuteľností a dôvery.
Významný vplyv na relatívnu výkonnosť trhov mal tiež výrazný rast amerického dolára. Očakávania, že Trumpove fiškálne plány môžu byť inflačné a mohli by skrátiť cyklus znižovania úrokových sadzieb zo strany Federálnej rezervy (Fed), viedli k najväčšiemu mesačnému nárastu dolára za posledných 26 mesiacov. Tento vývoj mal negatívny vplyv na globálne dlhopisy v USD, ktoré vykázali slabšiu výkonnosť.
Americké akcie so ziskom 6 % prekonali ostatné regióny. Očakávania deregulácie podporili americké finančné a energetické sektory, pričom sektor priemyslu bol považovaný za hlavného beneficiára daňových úľav a obchodnej politiky. Za pozitívnym vývojom amerických akcií stáli aj relatívne silné výsledky za tretí kvartál, ktoré prekonali očakávania s medziročným rastom zisku na akciu o 9 %. Okrem volieb prispeli k rastu aj pozitívne makroekonomické údaje. Maloobchodné tržby v USA v októbri vzrástli o 0,4 %, čo bolo nad očakávaniami.
V Európe, s výnimkou Veľkej Británie, došlo k miernemu poklesu akcií v dôsledku obáv z obchodnej politiky USA a varovaní pred ziskami v automobilovom a spotrebiteľskom sektore. Vo Veľkej Británii podporili akcie pozitívne výsledky vo finančnom sektore, ktoré prispeli k nárastu o 2,5 %.
Centrálne banky pokračovali v znižovaní úrokových sadzieb počas novembra. Fed znížil základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na rozmedzie 4,50 % až 4,75 %. Tieto kroky podporili očakávania, že politika bude smerovať k neutrálnemu nastaveniu.
Alternatívne investície a akcie rástli nebývalým tempom.
Výsledky amerických volieb znamenali koniec výraznejšej volatility na kapitálových trhoch a napokon priniesli kladné zhodnotenie riešenia Acrossu zameraného na akciový trh, Across Equity Index. Portfólio rástlo o 3,3 % a za tento rok si pripísalo takmer 14 %. Najviac sa darilo akciám malých amerických spoločností s prírastkom 13,4 %, ktoré boli do portfólia pridané pri ostatnej úprave alokácie. Americký hlavný akciový index S&P 500 narástol o 5,3 % a technologický NASDAQ o 4,8 %. Hodnotové akcie si pripísali 4,6 %. Najmenej sa darilo európskym akciám, ktoré priniesli iba o 1,1 % viac, pre obavy z možných ciel zo strany novej americkej administratívy. Podobný scenár sme videli aj na akciách rozvíjajúcich sa trhov, ktoré pripísali len slabých 0,2 %.
Dlhopisové investície po korekcii priniesli solídny rast. Dlhopisové riešenie Across Bond Index ráslo o 1 %, za celý rok si pripísali 2,21 %. Dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov pripísali 1,3 %. Americké dlhopisy s dlhou duráciou a viac ako 20 ročnou splatnosťou narástli o 1,5 %. Globálne štátne dlhopisy pripísali 1,0 %. A európske dlhopisy s vyšším výnosom atakovali zhodnotenie o 1% bod počas mesiaca november. Očakávame ďalší rast a rozširovanie ziskov, nakoľko pokles sadzieb bude tlačiť prostriedky z peňažných fondov pravdepodobne práve do dlhopisov, čo bude napomáhať ich cenám.
Alternatívne investície v Across Alternative Index prekonávali tak dlhopisy, ako aj akcie, keď si v novembri polepšili o 3,5 %. Za rok 2024 sa podarilo alternatívam rásť o 6,7 %. Darilo sa private equity, ktoré si pripísali 11,6 %. Reality pridali 5,1 % a investície do infraštruktúry 4,5 %. Najmenej výkonné v uplynulom mesiaci boli komodity s prírastkom „len“ 3,5 % a stratégie s absolútnym výnosom na úrovni 1,1 %.