Víťazi a  porazení v  druhom štvrťroku: Trhy zvládli šok, neistota pretrváva

Andrej Rajčány
5 min. čítania

Druhý kvartál sa niesol v znamení divokej jazdy, ktorú odštartoval americký protekcionizmus. Globálne trhy ju však dokázali zvládnuť so cťou. Napriek geopolitickým otrasom a obavám z obchodných vojen sa väčšina hlavných tried aktív odrazila a zaznamenala pozitívne výnosy. Kľúčové trhy – Spojené štáty, Európa, Japonsko a Čína – pritom čelili špecifickým výzvam, ktoré ukázali rozdielnosť ich reakcií na vonkajšie šoky.

Všetko sa začalo 2. apríla oznámením balíka recipročných ciel zo strany USA, ktorý trhy vnímali ako začiatok novej fázy obchodnej vojny – tentokrát zameranej najmä na Čínu. Výsledkom bol prudký prepad indexu S&P 500 o 12 % v priebehu týždňa a nárast výnosov 10-ročných štátnych dlhopisov o 50 bázických bodov. Administratíva však po počiatočnej panike cúvla, pozastavila tarify na 90 dní a dosiahla rámcovú dohodu s Čínou.

Nasledovalo prudké zotavenie: technologické akcie vedené „Magnificent 7“ zaznamenali návrat s výnosom 18,6 % v kvartáli, čím prekonali zvyšok S&P 500 o 1,4 %. Celkovo americké akcie v druhom kvartáli dosiahli výnos 10,9 % (v USD).

Dolár oslabil za štvrťroka o viac ako 7 %. Tento vývoj síce zvýšil konkurencieschopnosť amerického exportu, no zároveň spôsobil odliv kapitálu do zahraničia. Významným faktorom zostáva aj nový zákon „One Big Beautiful Bill Act“, ktorý by mohol zvýšiť federálny dlh o 3 až 5 biliónov dolárov počas nasledujúcej dekády, čo sa prejavilo nárastom výnosov 30-ročných dlhopisov o 0,20 %.

Na rozdiel od amerického Fedu, ktorý ponechal sadzby nezmenené, ECB zareagovala na slabnúcu infláciu a znížila depozitnú sadzbu dvakrát – v apríli a v júni – na úroveň 2,0 %. Prezidentka Lagardeová však signalizovala, že cyklus uvoľňovania sa blíži ku koncu.

Európske akcie v lokálnej mene síce zaostali (3,6 %), no oslabenie dolára spôsobilo, že v USD dosiahli výnos až 12,7 %. Tento rozdiel bol dôležitý najmä pre zahraničných investorov diverzifikujúcich mimo USA. Európske dlhopisy tiež profitovali z uvoľnenej menovej politiky – výnosy klesli o 1,7 %, pričom najviac sa darilo talianskym štátnym dlhopisom (+2,9 %).

Japonsko sa ocitlo v úlohe pasívneho pozorovateľa. Krajina síce nebola priamo zapojená do obchodného konfliktu medzi USA a Čínou, no ostáva citlivá na výkyvy globálneho dopytu a výmenné kurzy. Japonský jen sa počas kvartálu posilnil voči doláru, čo znížilo konkurencieschopnosť exportérov, ale zvýšilo výnosy pre dolárových investorov.

Začiatkom kvartálu bola Čína v centre pozornosti ako hlavný cieľ amerických ciel. No po vyjednávaní a dočasnom odložení ďalších taríf sa situácia výrazne upokojila. Uvoľnenie napätia a oslabenie dolára vytvorili priaznivé podmienky pre čínske aj širšie ázijské trhy. Ázijské akcie zaznamenali v lokálnych menách výnos 8,7 %, no po prepočte do dolárov sa dostali až na 12,7 % – čím sa región stal najvýkonnejším globálnym hráčom kvartálu.

Vojna medzi Iránom a Izraelom viedla síce k zvýšenej geopolitickej neistote, no trhy reagovali striedmo. Krátkodobé výkyvy cien ropy sa utlmili po oznámení navýšenia produkcie zo strany OPEC. Komodity ako celok tak zaznamenali záporný výnos -3,1 %, pričom len drahé kovy dokázali držať krok s akciovými aktívami.

Akciové riešenie sa odrazilo od dna, komodity sklamali

Akciové riešenie Acrossu AX Vontobel Equity Index za 2. kvartál usilovne doháňalo straty z prvého kvartálu. Rast vo výške 6,4 % p. q. kulminoval predovšetkým v máji, kedy bol jedným z najvyšších v histórii. Lídrom rastu boli americké indexy S&P 500 a technologicky zameraný Nasdaq 100, ktoré rástli o 11,3 %, resp. 18,3 %. Malé a stredné americké spoločnosti zastúpené v indexe Russell 2000 sa po mizerných výsledkoch dostali aspoň do kladných čísel, kúsok nad nulou. Európa nepotešila, ale ani veľmi nesklamala – po prvom štvrťroku zabrala a rástla aj v druhom o 3,2 %. Rovnako sa zhodnotili aj rozvíjajúce sa trhy, s miernym poklesom sa s 2. štvrťrokom lúčia pacifické akcie.

Rozhodnutia centrálnych bánk – na jednej strane konzervatívneho amerického Fedu a na strane druhej dynamickej ECB – boli rozhodujúce faktory vývoja jednotlivých zložiek portfólia. Darilo sa predovšetkým európskym dlhopisom s neinvestičným ratingom, ktoré rástli o 2,5 % a dlhopisom rozvíjajúcich sa štátov s výnosom 3,6 %. Naopak – ani 2. štvrťrok neprial americkým dlhopisom s 20 ročnou splatnosťou, ktoré klesali o -4,6%. Globálne agregované dlhopisy rástli, avšak nijak oslnivo, len o 0,8 %. Celkom dlhopisové riešenie Acrossu AX Vontobel Bond Index počas druhého štvrťroka nesklamalo, ale ani veľmi nepotešilo, keď zhodnotilo o 1,1 %.

Mimoriadne volatilný kvartál priniesol menej radosti do alternatívnej zložky portfólia. Sklamaním bola najmä komoditná zložka, ktorá klesala o 11,3 %. Spôsobilo to najmä nerozhodné správanie sa energetickej zložky, ktorá po turbulenciách napokon klesla na podpriemerné úrovne. Vysoké úrokové sadzby nesvedčali ani realitnej a infraštruktúrnej zložke. Svetielko nádeje priniesli privátne emisie a absolut return stratégie, ktorých výsledok bol blízky nule. V dôsledku tohto vývoja alternatívne riešenie Acrossu AX Vontobel Alternative Index prinieslo pokles o 4,7 %.