Víťazi a porazení v prvom štvrťroku: Geopolitika a fiškálna expanzia zmenili investičnú mapu

Andrej Rajčány
5 min. čítatnia

Prvý štvrťrok 2025 bol pre finančné trhy turbulentný, no zároveň priniesol zaujímavé prekvapenia mimo tradičných centier ako USA a Veľká Británia. Očakávania investorov sa pred začiatkom roka sústredili na pokračujúcu dominanciu amerických akcií a posilnenie „America First“ agendy pod novou republikánskou administratívou. Realita však rýchlo tieto očakávania spochybnila.

Na starom kontinente sa dostali do popredia výrazné fiškálne stimuly. Európska komisia v marci predstavila návrh na výdavkový balík vo výške 795 miliárd eur, z ktorého má byť 150 miliárd krytých spoločným európskym dlhom a zvyšok poskytnutý cez fiškálne výnimky pre obranné rozpočty členských štátov. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tento krok označila za „strategickú odpoveď na globálnu neistotu“.

Reakcia trhov bola zmiešaná. Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov vzrástli o viac než 30 bázických bodov len deň po oznámení nemeckého 500-miliardového balíka pre infraštruktúru a obranu, ktorý predstavil pravdepodobný budúci kancelár Friedrich Merz. Nemecké Bundy (štátne dlhopisy) tak ukončili kvartál so stratou 1,6  %, zatiaľ čo výnosy periférnych štátov eurozóny tiež rástli v očakávaní vyššej emisie.

Na druhej strane, akciové trhy reagovali optimisticky. Index DAX vzrástol o 7,8 %. ECB počas štvrťroka dvakrát znížila sadzby a trhy do konca roka predpokladajú ešte o dodatočných 0,60 % nižšie úrovne.

Vývoj v Ázii bol diverzifikovaný. Čínske akcie posilnili o 15 %, podporené priaznivými správami zo sektora umelej inteligencie, konkrétne po úspechu firmy DeepSeek, ako aj náznakmi uvoľnenejšej politiky z Pekingu. Takisto panovalo presvedčenie, že americké clá na čínske produkty nebudú tak prísne, ako sa pôvodne očakávalo.

Japonské trhy však zasiahla kombinácia posilňujúceho jenu (v dôsledku klesajúceho rozdielu v úrokových sadzbách medzi Japonskom a USA) a obáv z inflácie. Japonské vládne dlhopisy poklesli o -2,4 %, čo bol jeden z najslabších výsledkov medzi rozvinutými trhmi.

Po roku 2024, kedy boli výnosy na trhoch extrémne koncentrované, sa začiatok roka 2025 nesie v znamení návratu regionálnej aj sektorovej diverzifikácie. Rozvíjajúce sa trhy, komodity (zlato +19 %) a európske akcie sa ukázali ako spoľahlivé alternatívy v období zvýšenej geopolitickej a fiškálnej volatility.

Nevyspytateľná colná politika USA šokovala trhy

Akciové riešenie Across – AX Vontobel Equity Index – za marec poklesol o -5,2 %, čo zmazalo výnosy za inak veľmi úspešný rok 2025. Colná politika Donalda Trumpa najskôr priniesla na trhy obrovskú paniku a mieru neistoty, čo viacero akciových indexov priblížilo k medvediemu trhu. Následne americký prezident clá pozastavil na 90 dní, čo časť strát vymazalo. Pre trhy tu však naďalej zostáva neistota, nevyspytateľnosť a nekonzistentnosť v podobe najmocnejšieho muža sveta. V takomto prostredí sa len ťažko realizujú dlhodobé investície. Americké akcie v podobe indexu S&P 500 klesali o 5,7 %, technologické cez index NASDAQ o 7,7 % a malé spoločnosti združené v Russell 2000 dokonca o 10 %. Akcie rozvíjajúcich sa trhov klesali len o 2,6 % a európske o 3,9 %. Tieto poklesy môžu byť dobrou príležitosťou na vstup pre dlhodobých investorov.

Dlhopisový trh bol rovnako poznačený politikou USA a začínajúcou sa obchodnou vojnou. Tlak na Čínu vyvoláva obavy, či ako druhý najväčší veriteľ nezačne s predajom amerických štátnych dlhopisov, aby vytvorili protitlak so snahou vyjednať colné ústupky. Dlhopisové riešenie Across – AX Vontobel Bond Index – počas marca klesol o 1,0 %. Najmenej sa darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín s poklesom o 1,6 %. Európske dlhopisy s vyšším výnosom, ktoré patria k viac rizikovým, klesali o 1,2 % a 20-ročné americké o 1 %. Najmenej boli poznačené tie najkonzervatívnejšie dlhopisy – globálne štátne dlhopisy, ktoré poklesli len o 0,5 %

Alternatívne riešenie Across – AX Vontobel Alternative Index – klesal o 3,7 %. Najmenej sa darilo zložke Private Equity – spoločnostiam, ktoré nie sú ešte obchodované na finančných trhoch – s poklesom 11,3 %. Možno to považovať za signál ústupu z rizikových aktív a dopytu po „bezpečných prístavoch“. Darilo sa zlatu, no celkovo komodity pripísali len ľahkých rast o 0,3 %. Investície do globálnych nehnuteľnosti počas marca poklesli o 6,3 % a do infraštruktúry o 2,3 %. Negatívny sentiment sa tak prelial aj na tieto sektory.