Víťazi a porazení vo februári: Nálada v USA opadla, Európa napreduje

Andrej Rajčány
5 min. čítatnia

Február 2025 priniesol oslabenie príbehu o výnimočnosti USA. Neistota ohľadom politiky administratívy prezidenta Trumpa ovplyvnila náladu medzi podnikmi aj spotrebiteľmi a oživila obavy o hospodársky rast. Tento vývoj negatívne ovplyvnil akciové trhy rozvinutých krajín, ktorých celková výnosnosť klesla o -0,7 %. Globálne dlhopisy však potvrdili svoju úlohu diverzifikátora proti stratám na akciových trhoch. Podnikateľská aj spotrebiteľská dôvera oslabila, pričom spotrebiteľská dôvera zaznamenala najväčší pokles od augusta 2021. Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli – najmä tých s kratšou splatnosťou, pričom index Bloomberg Global Aggregate dosiahol výnosnosť 1,4 %.

Akcie rozvíjajúcich sa trhov prekonali výkonnosť rozvinutých trhov s výnosom 0,5 %, podporené čínskym technologickým sektorom a oslabujúcim dolárom. Realitné investičné trusty rástli o 2,6 %. Naopak, globálne akcie malých spoločností klesli o 3,3 %, zatiaľ čo rastové akcie stratili 2,8 %. Komoditné trhy boli zmiešané. Ceny zemného plynu v USA rástli, čo pomohlo kompenzovať pokles cien zlata.

Európsky akciový trh vzrástol o 3,4 % vďaka očakávaniam prímeria na Ukrajine. Finančné a obranné akcie v Európe zaznamenali silný rast a európske banky dosiahli vyššiu návratnosť kapitálu ako ich americké náprotivky. Obranný sektor ťažil zo zvýšených investícií do domácej výroby, čo viedlo k rastu o 9,3 %. Čínske akcie rástli o 11,7 %, poháňané optimizmom okolo technologických inovácií a regulatórnych zlepšení. Na druhej strane, japonské akcie klesli o 3,8 % kvôli posilneniu jenu o 2,8 % voči doláru.

Uplynulý mesiac sa investori ešte viac zamerali na riziká spojené s rastom v USA a naďalej spochybňovali, či sú vysoké očakávania ziskov a vysoké valuácie akcií opodstatnené. Silná výkonnosť európskeho akciového trhu zdôraznila význam regionálnej diverzifikácie, zatiaľ čo pozitívne výnosy na dlhopisových trhoch ukázali, že dlhopisy opäť dokážu diverzifikovať riziko akciových strát. Keďže budúci vývoj amerických daňových a colných politík a ich vplyv na infláciu a rast zostáva neistý, investori by mali zachovať diverzifikáciu na ochranu svojich portfólií pred ďalšou volatilitou.

Diverzifikácia funguje

AX Vontobel Equity Index – riešenie Across zamerané na akciový trh – za mesiac február poklesol iba o -2,1 %. Akciové trhy tak síce začali rok úspešne, ale svoje zisky nateraz nedokázali v plnej miere udržať. Trhy straší rozpačitý prístup novej americkej administratívy, ktorý narušil vzťahy s dlhoročnými spojencami. Do hry prichádza otázka budúcnosti NATO, začali sa obchodné vojny USA voči Kanade, Mexiku, Číne či EÚ. Taktiež dochádza k škrtom v americkej štátnej správe, ktoré sú realizované pomerne necitlivým spôsobom, čo poburuje hlavne voličov demokratickej strany. Tento koktail tlačí na odklon časti investorov z amerických akcií, čo sa prepísalo aj do februárových výsledkov. Americké akcie v podobe S&P 500 klesali o -3,6 %, technologické -5,4 % a malé americké spoločnosti o -7,3 %. Na opačnej strane spektra boli európske akcie, ktoré rástli o 3,4 % najmä kvôli zbrojovkám.

AX Vontobel Bond Index počas februára vzrástol o 0,8 %, pričom najviac sa darilo americkým dlhopisom s dlhou splatnosťou. Naopak, najmenej európskym s vyšším výnosom, pretože sa skloňuje zrušenie dlhovej brzdy, aby Európa mohla viac zbrojiť a investovať do obrany. Dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín rástli o 1,4 %. V zásade dlhopisoví investori začínajú viac počítať s možnosťou poklesu sadzieb, avšak ich pozitívny výhľad na rast cien dlhopisov negujú plánované uvoľnené dlhové brzdy v Európe. Vyššie dlhy znamenajú, že v budúcnosti budú štáty zaťažené viac a budú musieť viac platiť na úrokoch pre veriteľov. Tento sentiment sa tak premieta do dlhopisového trhu a ceny dlhopisov rastú len opatrne.

Alternatívne riešenie – AX Vontobel Alternative Index počas februára klesal len o -0,5 %. Najviac si to  však odniesla najrizikovejšia noha tohto indexu, a to private equity. Práve tie sú barometrom rizika a aktuálne badať, že na trhu prebieha risk-off sentiment. Inak povedané, odklon od rizika smerom do bezpečia. Táto situácia je zdravá a pri investovaní potrebná. Po posledných nadpriemerných rokoch by sa mohla zdať aj ako vítaná, pretože umožní novým investorom vstupovať do private equity pri nižších cenách a nakupovať v zľavách.