Chcem investovať
Volatilita na trhoch dosahuje takmer 2-ročné minimum
10. 08. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Americký akciový index Nasdaq Composite dosiahol historické maximum.

  • Obchodovanie na finančných trhoch pokračuje v  pokojnej atmosfére a  v nízkych objemoch.
  • Americký akciový index Nasdaq Composite dosiahol historické maximum.
  • Britská priemyselná výroba rástla medziročne o 1,6 %.
  • Výnosy britských a španielskych 10-ročných vládnych dlhopisov dosahujú historické minimum.
  • Európska komisia nebude sankcionovať Španielsko a Portugalsko za nadmerný deficit.

Včerajšie obchodovanie pokračovalo v pokojnej atmosfére a v nízkych objemoch. Volatilita na trhoch meraná indexom VIX dosahuje takmer 2-ročné minimum, čo investori využívajú na nákup rizikovejších aktív. Z forexového trhu sa včera nedarilo najmä americkému doláru, z čoho ťažili drahé kovy. Naopak cena ropy sa dostala pod mierny výpredajový tlak.

Na americkom akciovom trhu sme boli včera svedkami ďalšieho historického maxima. K dvojici indexov S&P 500 a Dow Jones Industrial Average sa pridal aj technologický index Nasdaq Composite, ktorý dosiahol svoje maximum na úrovni 5 225 bodov.

Akcie v Európe a v Ázii taktiež rástli. Nemecký akciový index DAX si od februára tohto roka pripísal viac ako 20 %, čím sa dostal do býčieho trhu. Ázijské akcie dosiahli ročné maximum.

Ekonomický kalendár včera priniesol výsledky priemyselnej výroby vo Veľkej Británii. Tá sa v júni mierne zvýšila o 0,1 % po májovom poklese. Naopak spracovateľský priemysel zaznamenal miery pokles o 0,6 %. Z dlhodobého hľadiska však čísla dosahujú vysoké hodnoty. Dôkazom toho je aj rast priemyselnej výroby v medziročnom porovnaní, ktorý rástol o 1,6 %. Rastu pomohla najmä produkcia elektriny, plynu, vody a ťažobný sektor. Zaujímavé však bude sledovať, ako sa darilo britskému priemyslu v júli, ktorý bude viac reflektovať Brexit.

Výnosy britských 10-ročných štátnych dlhopisov zaznamenali v utorkovom obchodovaní rekordné minimum a dostali sa tak prvý krát pod úroveň 0,6 % (ich ceny rástli). Reagujú tak na nedávno prijaté uvoľnenie menovej politiky zo strany Bank of England, ktorá okrem iného rozšírila program nákupu štátnych cenných papierov o ďalších 60 miliárd britských libier. Na nové rekordné minimum sa dostali taktiež výnosy španielskych štátnych obligácií s  rovnakou dobou splatnosti, ktoré dosahujú výnos menej ako 1 %.

Z prijatých krokov britskej centrálnej banky, ktorá po siedmych rokoch znížila základné úrokové sadzby a prijala ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky sa však neteší britská libra, ktorá sa voči americkému doláru dostala druhý krát po Brexite pod hranicu 1,3 GBP/USD. Naopak z uvoľnenej menovej politiky ťažia britské akcie. Akciový benchmark FTSE 100 dosahuje viac ako ročné maximum.

Európska komisia rozhodla, že za nadmerný deficit verejných financií nebude  sankcionovať Španielsko a Portugalsko a to aj napriek tomu, že tieto krajiny neplnia podmienky Maastrichtských kritérií. Krajiny tak dostali ďalší čas, ktorý im umožňuje prijať nevyhnuté kroky na zníženie verejných výdavkov, resp. zvýšenie príjmov do štátnej pokladnice.

Výsledková sezóna za druhý kvartál roka sa blíži ku koncu, čím jej vplyv na vývoj akciových trhov bude minimálny. Z amerického akciového indexu S&P 500 bude reportovať hospodárske výsledky už len 50 z celkových 500 spoločností. Z širšieho európskeho indexu Stoxx 600 zostáva už len 65 spoločností.

Makroekonomický kalendár je dnes na ekonomické dáta chudší. Ponúka francúzsku priemyselnú produkciu, americké zásoby ropy či zasadnutie novozélandskej centrálnej banky, od ktorej sa očakáva zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na 2 %.