Chcem investovať
Všímajte si akcie v Ázii aj v strednej Európe, radia investori
17. 01. 2018 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie firiem na rozvíjajúcich sa trhoch budú v tomto roku slušne zarábať. Najmä v Ázii, kde je rast vysoký a volatilita sa znižuje.

Akcie v rozvíjajúcich sa krajinách, známych pod názvom emerging markets, majú vyšší potenciál zhodnotenia ako cenné papiere na burzách v západnej Európe či v USA. Tvrdí to Mark Mobius, portfolio manažér spoločnosti Franklin Templeton. Svedčí o tom aj Index MSCI Emerging Markets, ktorý v minulom roku vzrástol o 36 %, pričom napríklad známy americký akciový index S&P 500 išiel hore len o necelých 20 %.

Výhody akcií

Investovanie do akcií firiem na rozvíjajúcich sa trhoch má podľa známeho investora ešte niekoľko výhod.  Tieto spoločnosti majú nižší pomer ceny akcií k čistému zisku (P/E – price-to-earnings ratio) a tiež dosahujú vyššiu návratnosť vlastného kapitálu.

„Dôležitosť rozvíjajúcich sa ekonomík sa vo svete zvyšuje. Rastie ich podiel na svetovom hospodárstve aj v medzinárodnom obchode,“ tvrdí Mobius. Najmä ázijské ekonomiky majú výhodu aj v tom, že sa ich výrazne nedotkne plánované uťahovanie menovej politiky americkej centrálnej banky (FED). Tá, podľa odhadov analytikov, môže v tomto roku až trikrát zvýšiť úrokovú sadzbu. Legendárny investor na Wall Street legend, Byron Wien, ktorý pôsobí v investičnej firme Blackstone, dokonca predpokladá, že index S&P 500 môže v tomto roku zaznamenať korekcie smerom dole aj vďaka vyšších úrokom.

Krajiny z emerging markets sú podľa Mobiusa dnes odolnejšie voči externým šokom ako v minulosti. Majú oveľa vyššie devízové rezervy a sú menej zadlžené ako vyspelé krajiny. Navyše rozvíjajúce sa krajiny budú mať v tomto roku vyšší rast hrubého domáceho produktu (HDP) ako vyspelé krajiny. Mobius odhaduje ich rast na 4,3 %, čo je dvojnásobok tempa vyspelých krajín. Premianti v raste budú napríklad Čína, kde sa očakáva 6 % rast ekonomiky a India, ktorá porastie až o 7 %.

Hospodárstvu krajín z emerging markets sa darí aj preto, lebo sa tam masívne využíva internet a mobilné telefóny. „Až 72 percent šikovných telefónov, teda 1,4 miliárd kusov, sa v minulom roku predalo práve v týchto krajinách. To mení ekonomiku, ale aj politiku,“ dodáva Mobius.

Menšie riziko

V minulosti však boli akciové trhy v rozvíjajúcich sa krajinách veľmi volatilné. Aj to sa už mení. Za posledných 30 rokov hodnota indexu rozvíjajúcich sa ekonomík vzrástla o 2000 percent v porovnaní s 900-percentným nárastom vo vyspelých ekonomikách. Aj preto je podľa Mobiusa zajímavé sa na tieto trhy zameriavať, hoci bol ich rast sprevádzaný volatilitou. „Prepady boli síce veľké, ale zvyčajne trvali krátko a trhy sa dokázali rýchle zotaviť,“ dodáva investor.

Sledujte akcie bánk

Trhy v strednej Európe tiež patria medzi rozvíjajúce sa a sú zahrnuté v Indexe MSCI Emerging Markets. Podľa odborníkov si v tomto roku treba všímať najmä akcie bánk na pražskej či varšavskej burze. „České banky sú hlboko podhodnotené,“ tvrdí portfolio manažer NN Investment Partners Igor Müller. Podľa neho bankové akcie budú ťažiť zo zvýšujúcich sa úrokových sadzieb centrálnou bankou. Tá už zdvihla úroky dvakrát v minulom roku a je predpoklad, že v tom bude pokračovať aj v roku 2018.

Vyššie úroky sa odrazia na lepšej ziskovosti bánk aj na ich maržiach. Navyše české banky sú podľa odborníka dobre kapitalovo vybavené a aj ich návratnosť kapitálu je vysoká. Podobne sa oplatí investovať aj do poľských či maďarských bánk.

Navyše, stredoeurópske akcie sú lacnejšie ako akcie z vyspelých trhov a môžu sa zhodnocovať aj preto, lebo posilňuje kurz koruny či zlotého k doláru a euru.

Jozef  Ryník