Chcem investovať
Výpredaje dlhopisov pokračovali a ďalej vyvolávali nervozitu na trhoch
13. 05. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Vývoj obchodovania v druhý deň týždňa svoj obraz z pondelka nezmenil. Hlavná pozornosť sa venovala európskym dlhopisovým trhom, ktoré pokračovali vo výpredajoch, na čo negatívne reagovali akcie. K obratu došlo až v priebehu amerického obchodovania, kedy poklesy zastavili dlhopisy a straty zmazali i akcie. V utorok sa však darilo euru a komoditám.

Európske akcie okamžite po otvorení trhov zamierili do červených čísel. Jednak dobiehali pondelkové uzatvorenie parketov v USA, reagovali na nepostačujúci posun gréckej odysey, silnejúce euro a stále rastúce výnosy európskych jadrových dlhopisov.
Nemecké 10-ročné vládne dlhopisy včera zavreli najnižšie v tomto roku a natiahli tak prudký trojtýždňový prepad. Ich výnos skončil na 0,675%. Dlh ostatných krajín eurozóny nasledoval a zostal zdrojom nervozity na finančných trhoch.

V rámci ekonomický dát starý kontinent reportoval minimálne zlepšenie francúzskej podnikateľskej dôvery podľa prieskumu centrálnej banky a Británia ohlásila zvýšenie priemyselnej produkcie. Údaje nemali vplyv na širšie trhy. Reagovala len britská libra ďalším posilnením voči doláru a natiahla tak rely od parlamentných volieb v ostrovnej krajine.

Americké akcie i dlhopisy v úvode obchodovania nasledovali svojich európskych partnerov. Rovnako otvorili červené a v prvých hodinách poklesy ešte prehĺbili. Výnos 10-ročných Treasuries siahol v priebehu dňa na najvyššie úrovne od konca novembra minulého roka (2,36%).

USA zverejnili len druhoradé ekonomické správy. Dôvera malých podnikov v apríli korigovala časť poklesu z predchádzajúcich mesiacov. Ministerstvo práce zverejnilo hlbšie detaily k vývoju trhu zamestnanosti za marec, ktorý poznamenala najslabšia tvorba pracovných miest od začiatku roka 2014. Informácie neboli natoľko zlé. Počet ľudí dobrovoľne opúšťajúcich zamestnanie bol najvyšší od roku 2008, čo je dobrým signálom dôvery v pracovný trh. No výraznejšie vzrástli aj výpovede zo strany zamestnávateľov a počet voľných pozícií poklesol o 150 tis. na 4,99 mil. USA dosiahli v apríli najväčších deficit vládneho rozpočtu od roku 2008, čo bolo ale v rámci očakávaní. Práve tento fakt môže stáť za silnejším výpredajom dolára.

Poobede nášho času americké vládne dlhopisy našli dno a do záveru obchodovania vymazali všetky straty, aby deň ukončili s minimálnymi ziskami. Práve táto stabilizácia nakoniec viedla i k nákupom akcií, ktoré rovnako veľkú časť denných strát do uzavretia burzových parketov zmazali.

Podporu trhom poskytli i akvizičné správy. Verizon ohlásil prevzatie spoločnosti AOL, na čo jej akcie vystrelili 18,6%. Na trhu sa špekulovalo i o prevzatí firmy Pall Corporation, ktorej akcie poskočili 19,4%.

Index S&P 500 sa uplynulý mesiac obchoduje vo veľmi úzkom pásme medzi hodnotami 2065 a 2120. Ukazovateľ volatility štandardná odchýlka pohybov indexu výrazne v tomto období poklesla. Obchodovanie bolo opäť charakterizované slabými objemami. Historicky nejde o príliš častý jav, ktorý býva spravidla nasledovaný výraznejším pohybom indexu. Technický obraz stále naznačuje, že môže byť ktorýmkoľvek smerom a podľa nášho názoru bude záležať hlavne na FEDe, či jasnejšie ozrejmí plány načasovania prvého zvýšenia sadzieb.

Včera svoj názor prezentoval člen komisie pre menovú politiku John Williams, ktorý je za skoršie zvýšenie sadzieb. Paradoxne jeho slová zostali investormi nevypočuté a neovplyvnili jednotlivé triedy aktív. Rovnako upozornil, že trhy by nemali lipnúť na slovách FEDu ohľadom načasovania.

Centrálna banka prestane komunikovať načasovanie utesnenia a investori sa budú musieť viac spoliehať na ekonomický vývoj pri hľadaní odpovede, kedy príde zvýšenie. Z nášho pohľadu to znamená len zvýšenie volatility okolo kľúčových ekonomických dát a zasadaní menovej komisie.
Darilo sa komoditám. Na výpredaje dlhopisov a dolára silnejšie konečne zareagovalo zlato.

Dobrý deň mala i ropa, ktorá atakovala tohtoročné maximá. Okrem dolára ju podporil mesačný report združenia krajín vyvážajúcich ropu OPEC. Kartel zvýšil odhad rastu dopytu po rope v tomto roku o 50 tis. barelov denne. Celkový nárast denných nákupov ropy v roku 2015 predpokladá o 1,18 mil. barelov. Na druhej strane však OPEC uviedol, že v najbližšej dekáde neočakáva výraznejšie zvýšenie cien ropy a v roku 2025 očakáva jej cenu okolo 76 dolárov za barel.

Podporu čiernemu zlatu poskytli i očakávania ďalšieho poklesu zásob v USA. Tie po zavretí trhov potvrdil American Petroleum Institute, ktorý uviedol, že zásoby v minulom týždni poklesli o 2 mil. barelov. Dnes bude zverejnené oficiálne číslo ministerstva energetiky. Konsenzus predpokladá nezmenené zásoby v USA a ich pokles v hlavnom zásobníku Cushing o 540 tis. barelov.

Dnes nás celkovo čaká zatiaľ najbohatší deň týždňa. Plný je makrokalendár na oboch brehoch Atlantiku. Dáta môžu opäť rozhýbať trhy. Americký prezident Obama hostí reprezentantov krajín Perzského zálivu, kde by hlavnou témou mala byť stabilita regiónu a viaceré prebiehajúce konflikty (Sýria, Irak a Jemen), či jadrový program Iránu. Európska komisia by dnes mala vysloviť odporúčania pre 28 krajín Európskej únie.

Na poli makrodát eurozóna zverejňuje rast HDP v prvom kvartáli, priemyselnú produkciu, nemeckú, francúzsku a španielsku infláciu, či tvorbu pracovných miest vo Francúzsku v prvom štvrťroku. Britská centrálna banka zverejní inflačný report, ktorý môže byť barličkou pre výhľad jej menovej politiky. Teda či bude prvou, ktorá zvýši sadzby spomedzi vyspelých ekonomík.

Investorov v USA tiež čakajú prvé významnejšie dáta tohto týždňa v podobe aprílových maloobchodných predajov a vývoja zásob v ekonomike. Všetko dôležité údaje pre samotné HDP a odhalenie vývoja slabosti americkej ekonomiky z prvého štvrťroka do ďalších mesiacov.

Čína dnes ráno zverejnila sériu aprílových dát reprezentovaných maloobchodom, priemyslom a investíciami. Oproti marcu zaznamenala priemyselná produkcia mierne zlepšenie, no investície a spotreba pokles. Stále tak platí, že pretavovanie rozširujúcich sa stimulov do ekonomiky kríva a neprináša želateľné výsledky.

Obchodovanie v Ázii bolo napriek čínskym dátam prevažne pozitívne, kde sa väčšina indexov nachádza v ziskoch do 1%. Podporu ponúkajú korporátne správy, klesajúce výnosy dlhopisov a vyššie ceny komodít. Jedinými červenými trhmi sú práve Čína a Hong Kong. Európa otvára do miernych ziskov nasledujúc včerajší obrat v USA. Euro posilňuje a mierne zelené sú i komodity. Dlhopisové trhy na starom kontinente sú nateraz stabilizované s minimálnymi zmenami.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 099,12 -0,29%
 Stoxx 600 396,09 -1,31%
 Euro/dollar 1,1213 +0,52%
 Zlato 1 193,93 +0,84%
 Ropa WTI 60,75 +2,53%