Chcem investovať
Za rok zdraželi domy o viac než 30 %. Lacnejšie bývanie je v nedohľadne
16. 02. 2022 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Tak, ako každý štvrťrok, aj tentokrát uverejnila Národná banka Slovenska analýzu o vývoji cien nehnuteľností. Trendom posledných rokov je rapídne zdražovanie bývania. Inak tomu nie je ani teraz. V závere minulého roka vzrástli ceny o 6,6 % medzištvrťročne, v ročnom porovnaní ide o nárast až 22 %. Najvyšším tempom rastú ceny nehnuteľností v Prešovskom a Bratislavskom kraji. Ide o jediný štvrťrok v roku 2021, kedy rástli rýchlejšie ceny bytov ako ceny domov. Rast cien je sprevádzaný citeľným poklesom ponuky. Hoci údaje o bytovej výstavbe signalizujú mierne zlepšenie, lacnejšie bývanie je doposiaľ v nedohľadne…

Domy drahšie o tretinu

„Za celý rok 2021 sa ceny nehnuteľností zvýšili v priemere o 320 EUR/m2 oproti roku 2020. Priemerná cena za rok 2021 dosiahla úroveň 2092 EUR/m2, čo zodpovedá medziročnému nárastu 18,7 %. Priemerná cena bytov sa v 4. štvrťroku 2021 zvýšila na 2552 EUR/m2, čo zodpovedá medzištvrťročnému nárastu o 8 % (medziročne 20,1 %),“ vysvetľuje Roman Vrbovský, analytik NBS. Dodáva, že oproti minulému roku sa najvýraznejšie zvýšila cena 4-izbových bytov. Priemerná cena domov dosiahla úroveň 1 800 EUR/m2, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je o 6,9 % vyššia. Medziročne ide o nárast až neuveriteľných 31,5 %.

Za rok zdraželi domy o viac než 31 %.

Za vysoký rast cien môže najmä pokles ponuky počas pandémie. Na jej začiatku došlo k poklesu výstavby nových bytov, pričom trend sa začal obracať približne v polovici vlaňajška. „Aktuálne údaje naznačujú, že na konci 3. štvrťroku 2021 bolo rozostavaných takmer 80 000 bytov. Ide o druhý najvyšší počet rozostavaných bytov v histórii, pričom rekord drží 3. štvrťrok 2019 (aj to iba o približne 150 bytov viac),“ tvrdí analytik Vrbovský. Dodáva, že tento vývoj poskytuje signály smerom k stabilizácii rastu cien nehnuteľností na strednodobom horizonte.

Nájomné v 4. štvrťroku prvýkrát od začiatku roku 2020 zaznamenalo medziročný rast (2,6 %). Oproti úrovniam nájomného pred vypuknutím pandémie však stále zaostávame takmer o 15 %. Hoci ceny bývania rekordne rastú, nájomné sa stalo pre ľudí dostupnejším.

Domácnosti sú menej preplnené

Posledné roky však priniesli na realitný trh aj jednu zaujímavosť. Eurostat prostredníctvom prieskumu domácností SILC meria tzv. mieru preplnenosti domácností (overcrowding rate). Za preplnenú sa považuje domácnosť, v ktorej je príliš veľa členov vzhľadom na počet izieb. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou preplnenosti v EÚ, v roku 2020 však výrazne poklesla z 34 % na 30 %. Na porovnanie, za celé obdobie od roku 2010 do roku 2019 pritom poklesla len z úrovne 40 % na 34 % (graf 8). NBS však upozorňuje, že tieto údaje treba brať zatiaľ s určitou dávkou opatrnosti. O tom, či ide o zásadný jav na domácom realitnom trhu budeme môcť hovoriť až po zahrnutí údajov za rok 2021.

Realitné fondy – atraktívna alternatíva

Na raste cien nehnuteľností sa môžu podieľať aj slovenskí investori. Hoci sa u nás mimoriadnej obľube teší priame investovanie do nehnuteľností cez nákup investičného bytu, svojich fanúšikov si získava aj investovanie do realitných fondov. Oproti priamej investícii má viacero výhod. Už za pár tisíc eur vlastníte diverzifikované portfólio nehnuteľností, s ktorými nemáte starosti, keďže sa o ne stará profesionálny správca. Z realitného fondu viete navyše vybrať aj časť svojej investície.

Čerešničkou na torte je možnosť oslobodenia výnosov od dane z príjmov fyzických osôb už po roku od nákupu tohto investičného nástroja. Realitné fondy v ponuke Acrossu investujú do kancelárskych budov a nákupných centier. Investori ich vhodne dopĺňajú vstupom do realitných ETF, ktoré sú široko diverzifikované. Výnos takýchto realitných investícií sa pohybuje na úrovni od 5 do 12 %.

Viac informácii o investíciách do realitných fondov vám poskytnú investiční konzultanti Acrossu.

Chcem vedieť viac