Chcem investovať
V úvode roka ešte akciové trhy rástli
13. 02. 2018 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Januárové výsledky inteligentných portfólií boli odrazom raketového štartu akciových trhov. Schválenie daňovej agendy amerického prezidenta Donalda Trumpa, pozitívny výhľad centrálnych bánk na výkonnosť svetových ekonomík a pozitívne správy z trhu práce mali až magický efekt na trhy, ktoré rástli nevídaným tempom. Rast sa však netýkal celého spektra finančných trhov – investori do dlhových nástrojov boli jednými z mála, ktorí s výsledkami prvého mesiaca nemôžu byť spokojní.

 Inteligentné portfólio AIP 100+ (čisto akciové riešenie) zhodnotilo medzimesačne o 2,44 %, AIP 50+ (riešenie s polovičným podielom akcií a dlhopisov) posilnilo za január o 0,78 %, a AIP 75+ prinieslo 1,61 %. Zo zložiek jednotlivých portfólií svojou výkonnosťou vyčnievali Amundi S&P 500 EUR hedged daily s 5,22 % a Amundi MSCI Emerging Markets so 4,40 %.

Across Bond+ vykročil pravou nohou

Kým akciovým investorom vyčaroval január úsmev na perách, dlhopisovým hráčom trh vytvára náročné podmienky, ktoré súvisia najmä so sprísňovaním menových politík centrálnych bánk. Obmedzovanie kvantitatívneho uvoľňovania vrátane zvyšovania úrokových sadzieb bude mať zásadný vplyv na ceny dlhopisov, ktoré väčšinou zamieria smerom nadol. Pri zhodnotení dlhopisových portfólií bude závisieť hlavne od časovej a geografickej diverzifikácie použitých nástrojov a od výberu emitentov s potenciálom zlepšovať svoju kreditnú pozíciu. Množstvo investorov v súčasnosti kumuluje hotovosť, nakoľko čakajú na výhodnejšie podmienky pre vstup na trh. Stále platí, že zhodnotenie štátnych dlhopisov dosahuje väčšinou záporné zhodnotenie. Príležitosti na dosiahnutie výnosov možno nájsť predovšetkým v podnikovom sektore rozvíjajúcich sa krajín.

Dlhopisový fond Across Bond+, ktorý investuje do dlhopisov v rámci regiónu strednej a východnej Európy, v januári dosiahol pozitívne zhodnotenie 0,36 %. Ide o najlepší štart v roku od jeho založenia. Manažment fondu sa v priebehu mesiaca sústredil najmä na nové emisie dlhopisov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

Od svojho vzniku v roku 2015 fond dosiahol priemerné ročné zhodnotenie 6,09 %, čo je druhé najvyššie zhodnotenie zo všetkých fondov zameraných na dlhopisy štátov strednej a východnej Európy.

Kryptomeny pod tlakom

Digitálne meny potvrdili svoju nevyspytateľnosť. Kým ethereum rástlo o takmer 40 %, bitcoin sa vydal opačným smerom a v prvom mesiaci takmer rovnakú časť svojej hodnoty stratil. Trh sa obáva nových regulácií pri obchodovaní s kryptomenami, opatrení centrálnych bánk a vlád, ktoré varujú pred ich používaním a obchodovaním. V neposlednom rade sú tu hackerské úroky na burzy kryptomien, ktoré nepridávajú na pokoji investorom. Z ostatných stratégií sa darilo najmä spoločnosti Berkshire Hathaway „veštca z Omahy“ W. Buffetta, ktorá si za január pripísala 8,2 %, čo je viac ako tretina výkonnosti  za celý rok 2017.

Roboti a umelá inteligencia vládnu indexovým fondom

Ponuka fondov Across Crème de la Crème má nového lídra, ktorým sa stal Global X Robotics & Artificial Intelligence (USD) s medzimesačným zhodnotením 11,6 %. Za rok dokázal indexový fond zhodnotiť o 62 % a porazil tak všetky fondy v ponuke. Ďalšie fondy sa napriek výnimočne vydarenému mesiacu približujú k medzimesačnej výkonnosti robotiky len s veľkými problémami. Strieborná pozícia so zhodnotením 7,8 % patrí stálici v ponuke Amundi MSCI Emerging Markets, ktorý združuje rozvíjajúce sa ekonomiky. Z dlhopisových stratégií sa darilo SPDR Thomson Reuters Global Convertible Bond, ktorý zhodnotil o 3,9 %, ostatné dlhopisové stratégie sa väčšinou nachádzajú v defenzívnej pozícii.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+, Across Opportunities, Crème de la Crème, Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.