Chcem investovať
Zelená pre daňovú reformu
20. 12. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Americké akcie si zobrali oddychový čas, dolár stagnoval.

  • Výnosy 10-ročných amerických Treasuries vrástli na najvyššiu úroveň od októbra.
  • Index japonských akcií Topix dosiahol maximum za posledných 26 rokov.
  • Utorňajšie obchodovanie v znamení rastu Etherea, Bitcoin prešľapoval na mieste.

Senát amerického Kongresu schválil v noci na dnes konečnú verziu daňovej reformy. Pozmenenú verziu musí opätovne schváliť Snemovňa reprezentantov, ktorá ma o nej hlasovať už dnes. Senát mierne pozmenil návrh daňovej reformy, aby neporušovala pravidlá o rozpočte. V prospech schválenia daňovej reformy hlasovali všetci prítomní zúčastnení senátori z radov republikánov, naopak proti hlasovalo 48 demokratických náprotivkov.

Návrh daňovej reformy okrem iného obsahuje zníženie korporátnej dane z 35 % na 21 % a zníženie základu dane pre jednotlivcov. Príjmy štátneho rozpočtu sa podľa prepočtov amerického ministerstva financií v nasledujúcich desiatich rokoch znížia o približne 1,5 biliónu dolárov, ktoré by podľa Trumpa mal vynahradiť ekonomický rast USA. Nové opatrenie by malo vstúpiť do platnosti už od januára 2018.

Americké akcie si v deň kľúčového schvaľovania daňovej reformy zobrali oddychový čas, keď vyhodnocovali jej dopady na finančné trhy. Ak sa pozitívne predpoklady dopadov daňovej reformy na americkú ekonomiku v nasledujúcich mesiacoch pretavia do skutočnosti, FED bude pravdepodobne reagovať pri uťahovaní menovej politiky agresívnejšie, čo je na jednej strane zlá správa pre akciový trh, avšak pozitívna pre strednodobý vývoja dolára. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov reagovali rastom na najvyššiu úroveň od októbra tohto roka.

Autor: