Chcem investovať
Zľavy na trhoch pokračujú. Kedy príde k obratu?
18. 05. 2022 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Prvý kvartál roka bol pre investorov náročný a ani apríl nebol iný. Vojna na Ukrajine, blokády v Číne a perspektíva podstatne prísnejšej menovej politiky USA, to všetko vplývalo na náladu na trhu.

Globálne akcie pokračovali v poklese, pričom MSCI All Country World klesol za mesiac o 8 %. Jediný pozitívny výsledok zaznamenali akcie s vysokým podielom komodít. Mohli sa stať  útočiskom pre investorov, keďže v apríli pridali 0,3 %. Naopak rastové akcie zaznamenali značné straty, až -11,9 %.

Pod tlak sa dostali dlhopisy, ktoré klesali o 5,5 %. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov priblížili k 3 %. Menová politika centrálnych bánk zaznamenala zásadný obrat. Trhy v súčasnosti ku koncu 2022 stanovujú úrokové sadzby výrazne nad 2 % v USA a v eurozóne sa posunú do kladného pásma už v októbri.

Inflácia v USA sa vyšplhala na 8,5 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1981. Niekoľko členov Rady guvernérov Fedu využilo v apríli prejavy, aby zdôraznili svoju túžbu čo najskôr vrátiť sadzby späť na neutrálne. Trh teraz ocenil zvýšenie o 50 základných bodov na každom z nasledujúcich troch zasadnutí Fedu, čo je cesta, ktorú šéf Fedu Jerome Powell už avizoval.

Rastúce výnosy v USA naďalej podporujú americký dolár, pričom dolár je teraz medziročne silnejší o 7,3 %. Sila doláru bola obzvlášť pozoruhodná v porovnaní s japonským jenom.

Ako sa darí európskym trhom?

Európske trhy aj v apríli trápil konflikt na Ukrajine, ktorého koniec nik nevidí. Vzhľadom na svoju závislosť sa kľúčovým sektorom ukazuje energetický trh. Ceny plynu sa medzimesačne mierne ochladili, no stále sú medziročne vyššie o 42 %. Nedávny rast cien ropy sa zastavil v dôsledku uvoľnenia strategických zásob ropy, a tiež očakávaní nižšieho dopytu z Číny.

Trhy reagovali na znovuzvolenie Emmanuela Macrona na päťročné obdobie neutrálne, hoci rozdiel medzi ním a extrémistickou kandidátkou Marine Le Pen bol výrazne nižší ako v roku 2017.

Poklesy postihli všetky druhy aktív

Po vydýchnutí si v marci akciová zložka v minulom mesiaci zabŕdla do červených čísel, keď klesala o 3 %. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ tak v tomto roku klesla o 6,95 %. Nedarilo sa americkým akciám, ktoré odpísali 8 %, stredné spoločnosti padli o 7 %. Európske akcie klesali len o necelé percento, japonské či pacifické akcie zaznamenali podobný výsledok – pokles o jedno percento. Najvýznamnejším faktorom bolo zvyšovanie sadzieb americkým Fedom. Dobrou správou však je, že klienti môžu nakupovať akcie vo výrazných zľavách.

Bez náznaku zmeny v negatívnom teritóriu ostávajú dlhové nástroje. Rastúce úroky kvôli pokračujúcej inflácii a rušenie opatrení kvantitatívneho uvoľňovania majú negatívny vplyv na zhodnotenie dlhopisov. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 3,1 %, keď medziročne dosahuje pokles o 7,7 %. O stabilizáciu portfólia sa v tomto roku postarali inflačné dlhopisy a dlhopisy s pohyblivým kupónom, ktoré sú v pozitívnom teritóriu, respektíve v miernom mínuse. Na opačnej strane spektra sa nachádzajú dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov, ktoré klesli o 17 %.

Alternatívne portfólio má stále najmenšie prepady a najrýchlejšie sa mu darí reagovať na prípadný rast. Stratégie na absolútny výnos profitujú z drahej ceny komodít a zo silného dolára. Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ dosiahla negatívne zhodnotenie 0,9 %, však za rok 2022 si stále drží pozitívne zhodnotenie o 1,47 %. O kladnú výkonnosť sa stará derivátna časť portfólia, ktorá priniesla 31 % zhodnotenie. Na opačnej strane sa ocitla investícia do realitného giganta Vonovia, ktorý trpí na rast úrokových sadzieb, ceny komodít a nepriaznivé korporátne prostredie v Nemecku.

Dlhopisy strednej a východnej Európy sú stále v neistote

Tieto dlhopisy sa ani počas apríla nevymanili spod predajného tlaku. Invázia ruských vojsk na Ukrajinu s pomocou Bieloruska vytvorili na európskom kontinente bezprecedentný vojnový konflikt v 21. storočí. Prejavilo sa to na bieloruských aj ukrajinských dlhopisoch, ktoré sú súčasťou fondu. Tie sa ocitli pod predajným tlakom a z trhu sa prakticky vytratila likvidita. To isté platí pre ruské dlhopisy. Fond Across Bond+ je v dočasnej strate – 30 % a musí čakať na plnenie záväzkov spomínaných štátov, ktorých dlhopisy sú v portfóliu. Dobrou správou však je, že sa pokles podarilo zastaviť a medzimesačne sa fond dostal do pozitívnych čísel. Aktuálna situácia vystresovala trhové subjekty a zrazila ceny dole. Napriek tomu očakávame, že štáty a firmy z exponovaných regiónov si budú plniť svoje záväzky.

Ani Buffett nebol v poklesoch výnimkou

Apríl bol prvým negatívnym mesiacom pre výkonnosť Berkshire Hathaway, ktorý klesol o 8,52 %. Stále si však ako jedna z mála spoločností udržiava pozitívnu výkonnosť 7,96 %. V uplynulých mesiacoch využila priaznivé ceny a kupovala najmä akcie energetických firiem.

Kryptomeny sa už tradične správali ako akcie – klesali, tentokrát o viac ako 12 %. Významné poklesy postihli najmä technologický sektor, ktorý padal o viac ako 13 %. Množstvo spoločností v prebiehajúcej výsledkovej sezóne nesplnilo očakávania analytikov, čo ich posunulo do negatívneho teritória.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.