Chcem investovať
Zlý rok pre ekonomiku nemusí znamenať zlý rok pre trhy
15. 02. 2023 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy mali silný začiatok roka, očakáva sa oživenie čínskej ekonomiky

Akcie rozvinutých trhov vzrástli o +6 % a akcie rozvíjajúcich sa trhov dosiahli ešte lepšie výsledky – až + 9 %. Výnosy dlhopisov medzitým klesli, čo viedlo k zvýšeniu základného dlhopisového indexu o +3,2 %. Zaujímavosťou je, že závislosť medzi akciami a dlhopismi zostáva tak ako minulý rok pozitívna, avšak pre investorov v pozitívnejšom smere.

Relatívne mierna zima zmiernila energetickú krízu v Európe a znížila riziko hlbokej zimnej recesie. Na konci januára 2023 boli zásobníky plynu v Európskej únii zaplnené približne na tri štvrtiny v porovnaní s 35 % v rovnakom období minulého roka. Priemerná nákupná cena zemného plynu v prvom mesiaci roka 2023 bola tiež približne o 55 % nižšia ako priemerná cena v druhom polroku 2022.

Prekvapivo rýchly koniec politiky nulového Covidu v Číne vyvolal očakávania, že čínska ekonomika zažije v prvej polovici roku 2023 silné oživenie. Z toho by mala mať úžitok Čína aj jej obchodní partneri v regióne. V Číne totiž existuje v dôsledku početných blokád v posledných rokoch značné množstvo nadmerných úspor a zadržiavaný spotrebiteľský dopyt.

Ako sa vyvíjali makro ukazovatele v USA?

Údaje o inflácii v USA a v eurozóne z decembra 2022 ukázali spomalenie inflácie, čo posilnilo nádeje trhu, že centrálne banky môžu čoskoro ukončiť svoje cykly rastu úrokových sadzieb. Vyhliadky na menej reštriktívnu menovú politiku a slabnúcu ekonomiku podporili dopyt po dlhopisoch a spôsobili pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov, najmä na dlhom konci úrokovej krivky (15 rokov a viac). To poskytlo podporu rastovým akciám. Potom, čo hodnotové akcie minulý rok prekonali rastové akcie o 24 percentuálnych bodov, v januári sa karta obrátila a rastové akcie ich prekonali o 5 %. Klesajúce ceny energií utlmili dynamiku v energetickom sektore a oživenie trhu zasiahlo relatívnu výkonnosť defenzívnych sektorov ako zdravotníctvo, verejné služby a spotrebný tovar, ktoré sú výraznejšie v hodnotových indexoch.

Pozitívne správy prišli z trhu práce, kde prírastok pracovných miest bol silnejší, než sa očakávalo. Miera nezamestnanosti v USA klesla na 3,5 %; čo zodpovedá jej 53-ročnému minimu. Priemerný hodinový zárobok však medziročne vzrástol o 4,6 %; čo je menej ako vrchol zaznamenaný v marci 2022, ktorý bol na úrovni 5,6 %. Ak budú tlaky na mzdy naďalej poľavovať, Fed možno nebude musieť tlačiť sadzby oveľa vyššie. Celková inflácia klesla zo 7,1 % v novembri na 6,4 % v decembri. Naopak údaje o aktivite v oblasti realít v USA vyzerajú čoraz znepokojivejšie. Predaj existujúcich domov v decembri klesol o 1,5 %. Anualizovaná miera predaja bola nižšia, ako najslabší mesiac okolo začiatku pandémie.

Zdvihnutým prstom sa stávajú správy o miere úspor v USA, keďže ich aktuálna miera 3,4 % je hlboko pod priemerom 7,7 % pred pandémiou. Pravdepodobne odráža snahu amerických spotrebiteľov udržať si v časoch prudko rastúcich cien životnú úroveň znižovaním úspor a zvyšovaním dlhu. Dlh na kreditných kartách medziročne vzrástol o 15,2 %. Zdá sa to čoraz neudržateľnejšie, keďže nadbytočný vankúš úspor z pandémie sa každý mesiac zmenšuje.

Ukazovatele ekonomickej aktivity v eurozóne v januári prekvapili smerom nahor

Zložený index nákupných výrobcov (PMI) eurozóny sa zlepšil na 50,2; čo signalizuje výrazné zlepšenie nálady a to, že región by sa mohol vyhnúť zimnej recesii vďaka teplému počasiu a vládnym opatreniam na podporu energetiky. Spotrebiteľský sentiment odzrkadľoval tento vývoj štvrtým mesačným zlepšením za sebou od historického minima zo septembra 2022.

Inflácia v decembri medziročne klesla na 9,2 %. Ide o druhý pokles medziročnej inflácie za sebou a najnižšiu úroveň od augusta 2022. Prekvapivá odolnosť ekonomiky eurozóny sa prejavila na akciových trhoch, keďže európske akcie vzrástli o 8,1 %.

Medvedí trh s akciami a prepad dlhopisov v roku 2022 vytvorili z dlhodobého hľadiska atraktívny vstupný bod pre investorov v oboch triedach aktív. Január ukázal, že po náročnom roku 2022 a pri v súčasnosti klesajúcej inflácii môžu obe triedy hlavných aktív priniesť investorom pozitívne výnosy. Príležitosti a riziká však zostávajú.

Koniec čínskej politiky nulového Covidu a prekvapivo odolná európska ekonomika pri poklese cien plynu by mali podporiť zisky spoločností. Rizikom zlepšeného výhľadu rastu by však bolo, ak by to viedlo k tvrdohlavejšej inflácii a prísnejšej menovej politike centrálnych bánk. Januárová výkonnosť trhov naznačuje, že hoci čakáme zlý rok pre ekonomiku, pre trhy to platiť nemusí.

Začiatok roka bol v znamení všeobecného rastu

Široko diverzifikovaná akciová stratégia AIP 100+ začala nový rok vo veľkom štýle. S výnimkou decembra ide o tretí rastový mesiac z posledných štyroch. Stratégia vzrástla o +6,4 %; čo znamená, že vymazala značnú časť strát z posledného roka. Trhy sa viezli na vlne optimizmu, ktorý vznikol z predpokladu, že centrálne banky v polovici roka ukončia zvyšovanie sadzieb a inflácia klesne k ich cieľu bez závažnejších škôd na ekonomike. Prejavilo sa to najmä na výsledkoch rizikových aktív. Darilo sa americkým stredným spoločnostiam (9,3 %), rozvíjajúcim sa ekonomikám a emitentom z pacifickej oblasti, ktoré si zhodne polepšili o viac ako 7 % a akciám z Európy s takmer 6,5 %. Veľké americké akcie zaostali so zhodnotením „iba“ 5,5 %.

Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne vzrástla o 2,0 %. Hlavným dôvodom pozitívneho vývoja dlhopisových aktív je očakávanie kulminácie úrokových sadzieb a poklesu inflácie v priebehu prvého polroka 2023. Dlhopisy tak prestávajú byť pod predajným tlakom a naopak, priťahujú stále viac nových investorov. V januári sa najviac darilo dlhopisom rozvíjajúcich sa krajín, ktoré dosiahli rast 3,6 %. Solídny odraz zaznamenali aj európske dlhopisy bez ratingu na úrovni 2,4 %. Európske protiinflačné bondy rástli o 2,1 % a globálne agregované dlhopisy o 1,9 %. Najmenej sa darilo dlhopisom s plávajúcim výnosom, ktoré si pripísali 0,4 %. Naďalej ostáva v platnosti náš výhľad, že by sa malo viac dariť práve dlhopisom s dlhšou splatnosťou a dlhšou duráciou.

Aj alternatívna manažovaná stratégia Across Intelligent Alternative Portfolio+ svojou výkonnosťou počas januára pozitívne prekvapila, keď dosiahla zhodnotenie takmer 6,5 %. Najväčší podiel na tomto zhodnotení má private equity, ktoré narástlo o viac ako 10 % za mesiac a má značnú váhu v portfóliu. Podobne úspešne sa darilo realitnému Trustu Vonovia s prírastkom viac ako 17 %, čím akcia znížila svoje minuloročné straty. Taktiež sa darilo kryptomenám, kedy kryptomenové ETF zahrnuté v stratégii narástlo o takmer 37 %. Má však v portfóliu menšiu váhu pre účely nižšieho rizika expozície voči volatilným kryptomenám.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.