Chcem investovať
Európski lídri začínajú mať tvrdý postoj voči Británii
29. 06. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Svetové trhy zmazávajú poreferendové straty druhý deň v rade.

  • Včera sme boli svedkami slušných ziskov svetových trhov, ktoré pokračujú i dnes.
  • Darí sa rope profitujúcej z klesajúcich zásob v USA a potenciálneho štrajku zamestnancov nórskeho ropného priemyslu.
  • Dnes sa však zelenajú i tradičné bezpečné prístavy.
  • Prvý deň summitu lídrov EÚ nepriniesol veľa svetla do odchodu Británie.
  • Európski predstavitelia naznačili, že Británia nesmie získať len výhody členstva v EÚ a požadujú čo najrýchlejšiu aktiváciu Článku 50.

Utorok priniesol na trhy stabilizáciu po dvoch dňoch brutálnych výpredajov, ktoré vymazali takmer 4 bilióny dolárov z hodnoty svetových akciových trhov. Rizikové aktíva vo svete rástli. Dôvody majú technický charakter. Investori špekulatívne využívali vypredané úrovne. Upokojenie poskytujú i očakávania rozšírenia podpory ekonomík a trhov zo strany svetových vlád a centrálnych bánk. Obchodovanie je však naďalej opatrné a volatilita zostane jeho súčasťou dlhšiu dobu.

Lídri krajín Európskej únie, ktorí sa včera stretli na summite v Bruseli vrátane dosluhujúceho britského premiéra Davida Camerona, zaujali voči Veľkej Británii tvrdý postoj. David Cameron pôsobil zničene a prejavil ľútosť nad výsledkom referenda. Nemecká kancelárka však uviedla, že nie je cesty späť pre Britániu. Špekulácie nad zvrátením výsledku referenda zahnala slovami: „Dnes nie je priestor na zbožné želania, ale treba čeliť realite.“

Väčšina predstaviteľov európskych krajín uviedla, že odkladanie aktivácie Článku 50 Lisabonskej zmluvy len zhorší budúce vyjednávanie a vzťahy. Británia nemôže očakávať vrúcne zachádzanie a musí niesť následky. Nemôže si z negatív a pozitív únie vybrať len výhody. Podmienkou voľného obchodu s úniou je podľa jej lídrov aj voľný pohyb, podobne ako to má dohodnuté Nórsko. Cameron však zopakoval, že proces výstupu bude na jeho nasledovníkovi.

Nálade európskych politikov nepomohlo veľmi ostré a až výsmešné vystúpenie lídra britskej strany nezávislosti (UKIP) a kampane za odchod z EÚ Nigela Farage v Európskom parlamente.

Stretnutia za zatvorenými dverami sa zúčastnil i šéf ECB Mario Draghi, ktorý údajne upozornil čelných politikov, že Brexit môže vziať z európskej ekonomiky 0,5% v najbližších troch rokoch. Menová autorita však neuviedla, či príjme dodatočné opatrenia na podporu hospodárstva čeliacemu dopadom Brexitu.

Do Bruselu dnes mieri tzv. prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeonová, ktorá sa má stretnúť so šéfom Európske komisie Jeanom-Claudeom Junckerom. Cieľom rozhovorov sú možnosti budúcnosti Škótska v Európskej únii. Krajina zároveň spustila legislatívny proces prípravy nového referenda o nezávislosti od Spojeného kráľovstva.

Situácia sa komplikuje i v opozičnej britskej labouristickej strane. Jej terajší šéf jednoznačne stratil hlasovanie o dôvere, kedy ho nepodporilo až 80 % straníkov. On však odmietol odstúpiť a označil proces za nelegitímny. Podľa jeho vyjadrenia má mandát od voličov, čo je v britskom parlamentnom systéme pravda. Jeho popularita medzi voličmi labouristov zostáva vysoká.

Trhy stále viac očakávajú rozšírenie stimulov, čo pomáhalo včera nákupom porazených aktív. Prvý prejav člena FEDu od britského referenda mal včera Jeremy Powell. Ten jasne uviedol, že Brexit zvyšuje riziká už i tak krehkej svetovej ekonomiky a vyžaduje si trpezlivejší prístup k zvyšovaniu sadzieb. Na trhu sa začína otvorene hovoriť o štvrtom kole kvantitatívneho uvoľňovania (napr. Marc Faber). Očakávania odsunuli ďalšie plné zvýšenie sadzieb v USA až na rok 2018. Pre septembrové a novembrové zasadanie centrálnej banky má vyššiu pravdepodobnosť zníženie sadzieb ako zvýšenie (14 % ku 0 %).

Uvoľnenie menovej politiky sa predpokladá v Británii. Práve dnes by mal mať prejav šéf Bank of England Mark Carney. Podobne rastú špekulácie v Japonsku. Tie dnes ráno umocnil tamojší premiér Shinzo Abe, ktorý nariadil ministrovi financií a centrálnej banke prijať nevyhnutné opatrenia na podporu ekonomiky.

Silné zisky včera knihovala ropa. Vidíme niekoľko dôvodov. Jedným je samozrejme ochladenie paniky z Brexitu. Cenám pomohol slabý dolár a očakávania poklesu jej zásob. Report American Petroleum Institute naznačil ich pokles o 3,9 mil. barelov. Oficiálne číslo bude zverejnené dnes a analytici predpokladajú pokles zásob o 2,2 mil. barelov. Ropa bude aktívna aj kvôli možnému vstupu nórskych ropných zamestnancov do štrajku, čo pomáha jej cenám vracať sa k 50 dolárom za barel.

V stredu dopoludnia pokračuje stabilizovaná nálada a nákupy zo včera. Akcie sa zelenajú v Európe i Ázii. No darí sa aj bezpečným prístavom, alebo aspoň nepociťujú adekvátne výpredaje zodpovedajúce rizikovej chuti prezentovanej akciami a ropou. Rastie zlato, posilňujú dlhopisy a darí sa japonskému jenu i doláru.

Summit lídrov dnes pokračuje v Bruseli, no bez Davida Camerona. Európski predstavitelia by chceli hlbšie prebrať budúci vývoj a proces odchodu prvého člena.

Hustý je i ekonomický kalendár, ktorý môže ponúknuť rozptýlenie od Brexitu. USA zverejnia vývoj osobného príjmu a spotreby v máji, infláciu výdavkov spotrebiteľov a neuzavreté predaje domov. Európa má na programe odhady júnovej inflácie v Nemecku, Španielsku a ekonomickú dôveru Európskej komisie.