Rast úrokových sadzieb v ekonomike je vždy bolestivá fáza ekonomického cyklu. Podnikateľom predražuje financovanie v podobe úverov či rozvojového kapitálu, keďže investori aj banky požadujú vyššie sadzby. Na druhej strane financovanie sa predražuje aj spotrebiteľom, každý si dvakrát premyslí, než si niečo kúpi, lebo peňazí v ekonomike je menej a ich cena v podobe úroku rastie. Firmy sa tak oprávnene obávajú, že v ekonomike klesne dopyt po ich tovaroch či službách.
Na jednej strane sú tu vyššie náklady na financovanie, na druhej nižší dopyt a predaj tovarov. To je mix, ktorý vystraší nejedného podnikateľa. Veľké spoločnosti ako Google, Meta, Amazon či Apple však disponujú obrovskou hotovostnou rezervou a stabilným cash-flow. Práve správne uložená hotovosť dnes môže prinášať od 3 – 5 % v prípade krátkodobých štátnych amerických dlhopisov, čo je najčastejší „prístav“ pre zaparkovanie týchto nadmerných prebytkov amerických technologických gigantov.
Len za druhý kvartál 2023 uložená hotovosť vygenerovala pre Apple takmer jednu miliardu amerických dolárov a to len vďaka vysokým úrokom, ktoré dnes v ekonomike sú. Apple nemusel nič robiť. Len sa na určitý čas vzdal svojej schopnosti nakladať s predmetnou hotovosťou a inak povedané poskytol krátkodobú pôžičku americkej vláde. Google takto zarobil takmer 900 miliónov dolárov a Amazon viac ako 660 miliónov USD. A mohli by sme pokračovať.
Veľké firmy s prebytkami hotovosti využívajú situáciu na trhu vo svoj prospech a generujú si tak extra zisky. Napríklad v prípade Apple a Google išlo približne o 5 % z ich ziskov za druhý kvartál, ktoré dokázali vyprodukovať uložením na finančnom trhu namiesto predajom produktov. Finančne silné firmy si takýmto spôsobom čiastočne vedia kompenzovať rast finančných nákladov alebo dočasný pokles dopytu.