Chcem investovať
Vysoké výnosy dlhopisov a napätie na Blízkom východe posúvajú trhy do mínusov
16. 11. 2023 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Zvýšená geopolitická neistota a rastúce výnosy dlhopisov spôsobili pokles na oboch hlavných triedach aktív – dlhopisoch aj akciách. Tretia „noha“ – alternatívne investície – sa hlavne vplyvom energetických komodít a zlata stali bezpečným prístavom.

Globálne dlhopisy medzimesačne klesli o 1,2 %, keď výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA sa po prvýkrát od roku 2007 posunul nad 5 %, čo bolo spôsobené kombináciou dynamických ekonomických údajov. Investori predpokladali, že prístup Fedu „vyššie na dlhšie“ dostáva čoraz zreteľnejšie kontúry ako dôsledok obáv o udržateľnosť vládnych financií. Poklesy na dlhopisovom trhu však prinášajú nové príležitosti na fixovanie vysokých úrokov. To pochopili aj mnohí tradiční investori do akcií, napríklad finančný guru Warren Buffett, ktorý vo svojej spoločnosti Bershire Hathaway drží rekordný objem dlhových nástrojov vo výške 157 miliárd dolárov, za ktoré inkasuje viac ako 5 %-ný ročný výnos.

Aktuálna politika centrálnych bánk taktiež spôsobila tlak na globálne akcie globálne. Chuť viac riskovať tiež obmedzil konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Akcie z rozvinutých trhov medzimesačne klesli o 2,9 % a ešte o percento horšie boli na tom rozvíjajúce sa trhy. Paradoxom bolo, že hodnotové akcie sa ukázali menej rezistentné voči rozkolísanému prostrediu ako rastové akcie.

Komoditám sa čiastočne podarilo otočiť nepriaznivý tohtoročný vývoj. Široký komoditný index Bloomberg v porovnaní s októbrom vzrástol o 0,3 %, keď hlavným spúšťačom boli tragické udalosti na Blízkom východe. Ceny ropy vzrástli v dôsledku obáv, že situácia môže eskalovať do širšieho regionálneho konfliktu a pridali sa k tomu tiež vyhlásenia Ruska a Saudskej Arábie o pokračujúcom obmedzovaní ťažby ropy. Ceny plynu v Európe medzitým vzrástli kvôli obavám z narušenia globálneho dodávateľského reťazca, ktoré ešte zhoršila sabotáž plynovodu v Baltskom mori.

Výkonnosť riadených portfólií Across je za rok 2023 stále pozitívna

Posledné tri mesiace sa niesli v znamení poklesu aj v diverzifikovanej akciovej stratégii Across Intelligent Portfólio 100+, ktorá medzimesačne klesala o 3,9 %. Za celý rok sa však stále nachádza v pozitívnom teritóriu vo výške 3,5 %. Najviac poklesli americké stredne veľké firmy – o 5,3 %. Najmenšie straty si zaknihovali japonské akcie -1,6 %. Pozitívne momentum z príchodu umelej inteligencie sa pomaly vytráca a trhy sa viac pozerajú na tvrdé ekonomické dáta, ktoré sú vplyvom vyšších sadzieb zhoršené. Je neisté, či sa ekonomika dokáže s novými podmienkami pobiť alebo podľahne tlaku a skĺzne do recesie. Zatiaľ sa čierne scenáre nepotvrdili, avšak obavy trhu okresávajú zisky akcií z prvého polroka. Negatívne sa pod výkonnosť podpísalo aj opätovné vzplanutie izraelsko- palestínskeho konfliktu.

Ani dlhopisom sa nedarilo tak, ako si investori priali. Pomaly sa však karta obracia a po prudkých výpredajoch sa dlhopisové aktíva začínajú tešiť čoraz väčšej obľube. Dnešné úrovne sú čoraz atraktívnejšie na fixáciu vyšších výnosov, keď relatívne ocenenie dlhopisov je najatraktívnejšie voči akciám od roku 2010. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ v októbri mierne klesala, ale javí sa, že by mohol nastať bol odrazu. Za rok 2023 sa stále dlhopisy nachádzajú v čiernych číslach a domnievame sa, že tak to ostane aj do konca roka. Pozitívne čísla vidíme na strane rizikovejších častí portfólia – na amerických korporátoch a inflačných bondoch. Naopak štátne dlhopisy a veľké korporátne bondy sú v negatívnom teritóriu.

Alternatívna časť riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ zaznamenala negatívnu výkonnosť, klesla o 2,7 %. Zo všetkých portfólií má však za rok 2023 najvyššiu výkonnosť, konkrétne 4,5 %. Najhorší mesiac zaznamenali privátne emisie, ktoré padali o 8,7 %. Nedarilo sa ani realitám v podobe akcií Vonovie a podobný osud sa podpísal aj na akciách firiem investujúcich do infraštruktúry, keď klesali o -3,6 %. Na opačnej strane spektra skončili digitálne meny, ktoré si pripísali rast na úrovni bezmála 21 %. Fyzické zlato, ktoré je v stratégii v menšom pomere ako poistka, počas izraelsko- palestínskeho konfliktu stúplo v októbri o viac ako 7 % a zmenšovali sa celkové straty alternatívnej stratégie.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.