Akciové trhy nedávno zaznamenali nové historické maximá, keď americký akciový index S&P500, ktorý zoskupuje 500 najlepších firiem z USA, prekonal hranicu 5 000 bodov. Pár dní predtým prepisoval historické maximá z roku 2022, čiže investori čakali 2 roky na nové rekordy. Optimizmus na finančných trhoch však v tomto týždni schladili inflačné dáta z USA.
Medziročná inflácia síce klesala z 3,4 % na 3,1 %, no očakával sa výdatnejší pokles – až na 2,9 %. Na základe inflačných dát akcie indexu S&P500 poklesli o 1,4% v priebehu jedného dňa. Tieto výsledky naznačujú, že americká ekonomika aj napriek vysokým sadzbám stále zažíva inflačný tlak. Trh to automaticky vyhodnotil ako zníženie pravdepodobnosti, že centrálna banka bude v dohľadnom čase znižovať sadzby. Na to sa investori už tešili, pretože finančným trhom a cenám aktív by to mohlo skôr pomáhať. Trhové očakávania sa však museli upraviť.
V marci tohto roka 90 % analytikov očakáva ponechanie úrokových sadzieb na súčasných úrovniach. Naznačil to v prejave aj guvernér Powell, ktorý uviedol, že v marci k zníženiu asi nedôjde. Pre májové zasadnutie je pravdepodobnosť 60 %, že k zníženiu nedôjde a 40 %, že sa sadzby posunú nadol o 25 bázických bodov (0,25 %). Pre jún je pravdepodobnosť, že sadzby budú na dnešných úrovniach len 20 % a 80 % už počíta s tým, že júnové zasadnutie by malo mať už nové nižšie sadzby o 25 bázických bodov.
Odhadnúť budúce kroky centrálnej banky a vývoj ekonomiky je tak trochu ako keď sa pozeráte na objekty v hmle. Vidíte obrysy, čo by to mohlo byť a ako to vyzerá, ale s istotou to viete povedať až keď prídete bližšie.