Pandémia koronavírusu zasiahla do viacerých oblastí. Napriek tomu, že štáty prijímajú opatrenia na obmedzenie ekonomických dosahov koronavírusu, odborníci už rátajú možné škody. Zraky verejnosti sa upriamujú aj na trh s nehnuteľnosťami. Otázne je, do akej miery, a či vôbec, pohne vírus aj s cenami bývania.
Odolávajú pandémii
„V cenách nehnuteľností sa zatiaľ neprejavila rozvíjajúca sa kríza,“ konštatuje analytik NBS Roman Vrbovský. Ceny bývania sa v prvom štvrťroku 2020 zvyšovali aj napriek rodiacej sa pandémii. Na medziročnej báze ide o nárast viac než 8,5 %. Z historického pohľadu to je dokonca jeden z najvyšších medziročných rastov. Zdražovanie postihlo predovšetkým byty (medziročne takmer o 10 %), ale zvýšila sa aj cena domov.
Názory na budúci vývoj cien sa však rozchádzajú. Mnoho ľudí považuje za prirodzený dôsledok krízového obdobia práve lacnejšie bývanie. Na ilustráciu slúžia roky 2008 – 2009, kedy sa ceny nehnuteľností masívne prepadli o 20 až 30 % medziročne. V spojitosti s pandémiou koronavírusu vyslovil podobnú prognózu aj minister hospodárstva Richard Sulík v televízii Markíza. „Očakávam krátkodobý výrazný pokles cien bytov. Viem si predstaviť, že ceny bytov klesnú o 20 % pri drahších nehnuteľnostiach. Kto chce riešiť bývanie a má dobrý a stály príjem, urobí dobre, ak si byt kúpi o dva-tri mesiace.“
Dopyt prevyšuje ponuku
Na druhej strane stojí názor, že súčasná situácia je výrazne odlišná oproti rokom 2008 – 2009. Rozhodujúcim faktorom je podľa viacerých odborníkov a developerov dopyt po bývaní. Kým pred viac než 10 rokmi masívna výstavba prevyšovala záujem o kúpu, momentálne sú byty „nedostatkovým tovarom“ a dopyt dlhodobo prerastá ponuku. „Aktuálny stav sa s rokom 2008 v zásade nedá porovnať. Kým v prvom prípade išlo o dlhodobý štrukturálny problém globálnej ekonomiky, súčasná situácia je následkom vplyvu externého faktoru COVID-19,“ tvrdí Peter Kavecký, predseda dozornej rady developerskej spoločnosti Lucron Group.
Momentálne sú byty „nedostatkovým tovarom“ a dopyt dlhodobo prerastá ponuku.
„Realitný trh bude do veľkej miery ovplyvnený všeobecnou ekonomickou situáciou, ale vzhľadom na stav tohto trhu z obdobia pred vypuknutím vírusu je nereálne očakávať masívne prepady cien nehnuteľností. To platí najmä pre novostavby v Bratislave. Ku koncu marca 2020 zaznamenali rekordne nízku ponuku a ďalší nárast cien,“ hodnotia analytici Bencont Investments. Inými slovami, záujemcov o vhodne ocenenú nehnuteľnosť nebude 15, ako v období pred pandémiou, ale možno šesť, pričom sa nájde jeden, ktorý ju kúpi. Tým zanikne aj dôvod na znižovanie cien.
Na trhu cítiť oživenie
Spoločnosť Lucron, jeden z najväčších rezidenčných developerov na Slovensku, taktiež nepredpokladá výrazný prepad cien bývania. „Tesne pred začiatkom pandémie dosiahli ceny rezidenčných nehnuteľností v Bratislave historické maximum. Tento nárast odzrkadľuje stav na trhu, kde dopyt dlhodobo prevyšuje ponuku,“ vysvetľuje Peter Kavecký. „Trhová cena zodpovedá nákladom, ktoré za posledné roky skokovo rástli, a primeranej marži, čiže nevidím reálny priestor na nižšie ceny. V krátkodobom horizonte sa dá očakávať, že ceny neporastú, ale to je otázka pár mesiacov, kým sa situácia úplne neupokojí. Rezidenčný trh je veľmi zdravý a postupné opatrenia, ktoré banky za posledné dva-tri roky zavádzali pri získavaní hypoték, tento stav len potvrdzujú.“
Podľa predsedu dozornej rady Lucron Group je pozícia developerského segmentu stabilná a trh sa postupne preberá. „V druhej polovici marca sme zaznamenali prepad záujmu klientov o kúpu bytov až o 75 %. Išlo ale o krátkodobý výkyv spôsobený pandémiou. Už od Veľkej noci pociťujeme opätovný záujem o nehnuteľnosti. Teraz nie je možné určiť všetky dopady, ale môžeme sledovať trendy, ktoré potvrdzujú vysokú stabilitu a nízku volatilitu rezidenčného segmentu.“ Kavecký dodáva, že pandémia neznížila dopyt pri prémiových rezidenciách, akou je napr. Vydrica, keďže ľudia financujú takéto nehnuteľnosti často z vlastných zdrojov.
Hoci pandémia spomalila výstavbu, práce na projektoch Lucronu sa nezastavili a pokračujú s miernymi obmedzeniami. Profitovať na raste tohto segmentu možno prostredníctvom dlhopisov developerských spoločností, ktoré poskytujú zaujímavé zhodnotenie. Aj v časoch krízy sa realitné fondy vysporadúvajú so situáciou na trhu oveľa lepšie než individuálny investor.