Chcem investovať
ACROSS market update 30.3.2015
30. 03. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Americké akcie v posledný deň minulého týždňa ukončili štvordňovú vlnu poklesov. Piatok uzavreli s miernymi ziskami a minimálnou volatilitou počas dňa pred skráteným týždňom bohatým na ekonomické správy. Korekcia však nedokázala zabrániť najväčším týždenným stratám akcií za ostatné dva mesiace. Európske trhy reprezentované indexom Stoxx 600 i americké podľa indexu S&P 500 poklesli v uplynulom týždni cez 2%. S&P 500 dokonca nezaznamenalo dva zelené dni za sebou v ostatných 28 dňoch, čo je najdlhšia perióda minimálne od roku 1994.

Na poli makrodát rezonovali len finálne čítanie amerického HDP a spotrebiteľská dôvera. Ekonomika USA rástla v štvrtom kvartáli nezmeneným anualizovaným tempom oproti predchádzajúcemu odhadu 2,2%. Finalizácia spotrebiteľskej dôvery ponúkla lepší obraz nálady Američanov.

Slabý týždeň primárne súvisí s klesajúcimi očakávaniami ohľadom výsledkovej sezóny, ale aj dátami naznačujúcimi slabosť americkej ekonomiky, či očakávaniami zvýšenia sadzieb okolo polovice roka. Najslabšími sektormi boli práve tie so silnou rely v predchádzajúcich mesiacoch a rokoch – výrobcovia polovodičov a čipov a biotechnologické spoločnosti. Tretím sektorom s najväčšími prepadmi boli transportné spoločnosti, čo by mohlo byť prejavom prehlbujúcej sa slabosti americkej ekonomiky. Doprava je dobrým indikátorom budúcej aktivity a zvyčajne predbieha ekonomiku o niekoľko mesiacov, čo niektorí investori považujú za varovný signál.

Pred záverom obchodovania mala prejav šéfka FEDu Janet Yellenová, ktorý však nedokázal významnejšie pohnúť trhmi. Reč neponúkla investorom žiadne nové skutočnosti pre výhľad menovej politiky. Yellenová zopakovala závery zo zasadania: Ekonomické podmienky pravdepodobne zagarantujú zvýšenie sadzieb v tomto roku, no FED sa s ním nebude ponáhľať a bude závisieť od ekonomických ukazovateľov. Natiahnutie súčasnej slabosti môže viesť k odloženiu. Hlavná pozornosť bude na inflačných ukazovateľoch.

V extrémnej volatilite pokračovala aj v piatok ropa, ktorá spolu so zlatom púšťala štvrtkové zisky. Predchádzajúci skok bol dôsledkom nárastu geopolitických rizík na arabskom. V piatok došlo k upokojeniu energetických trhov a ropa stratila 5%. Týždeň však uzavrela zelená po predchádzajúcich piatich ziskových dňoch. Dôvodom sú aj medializované pokroky v rozhovoroch Iránu so svetovými veľmocami o jeho jadrovom programe. Pokles počtu vŕtacích súprav v prevádzke podľa spoločnosti Baker Hughes bol výrazne pomalší oproti predchádzajúcim týždňom.

Nadchádzajúci týždeň bude síce skráteným kvôli veľkonočným sviatkom, no bohatým na správy a môže nastaviť trend trhov na dlhšie obdobie.

Ekonomiky tradične na sklonku mesiacov ponúknu množstvo významných údajov ako americká nezamestnanosť, PMI/ISM indexy, americkú obchodnú bilanciu, dáta nezamestnanosti a odhady marcových inflačných čísel v eurozóne. Hlavne kľúčové americké dáta budú vnímané s ohľadom na budúcu trajektóriu sadzieb v USA, čiže so silným vplyvom na dolár, ale aj akcie a dlhopisy.

Týždeň navyše prinesie koniec kvartála, ktorý vždy poznamenáva rebalansovanie portfólií. Indexy zatiaľ dosahujú v prvom štvrťroku minimálne zisky a nemožno vylúčiť, že uzavrú s prvými kvartálnymi stratami po 9 kontinuálne ziskových.

Pondelok prinesie japonskú priemyselnú produkciu, odhad nemeckej marcovej inflácie, ekonomickú dôveru Európskej komisie, americký osobný príjem a spotrebu a začaté, no neukončené predaje domov v USA. Atény musia do pondelka predložiť zoznam a detaily reforiem Bruselu pre predĺženie pomoci. Veritelia komunikujú tento týždeň ako posledný možný pred zásadným rozhodnutím. Pozornosť investičného sveta sa sústredí i na prebiehajúce rozhovory o iránskom jadrovom programe, ktoré by mali byť ukončené do utorka.

 

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 061,02 +0,24%
 Stoxx 600 395,54 +0,79%
 Euro/dollar 1,0889 +0,05%
 Zlato 1 198,55 -0,52%
 Ropa WTI 48,87 -4,98%

 

Prajeme Vám úspešný týždeň.