Chcem investovať
Akcie si pripísali tretí týždeň ziskov
19. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Posledný deň týždňa ponúkol zelené čísla na všetkých akciových indexoch vôkol sveta. Obchodovanie však nebolo natoľko presvedčivé, keďže ani ekonomické dáta a ani zverejňované výsledky hospodárenia spoločností nedokázali poskytnúť jednoznačný obraz a presvedčenie. Charakter trhov sa teda nezmenil. Investorov naďalej motivujú k nákupom hlavne predpoklady odloženého zvýšenia sadzieb v USA a očakávania nových stimulov v Číne a Európe.

Piatková rely bola naštartovaná už v Ázii, kde absentovali zásadnejšie správy a tak indexy vyššie tlačili hlavne špekulácie o blížiacej sa podpore ekonomike zo strany čínskej centrálnej banky. Tieto skutočnosti by mohli zohrať významnú rolu i v nadchádzajúcom týždni. Druhé najväčšie hospodárstvo zverejňuje sériu septembrových a treťokvartálnych dát hneď v úvode pondelkového obchodovania na čele s rastom HDP (komentár je písaný v nedeľu pred ich zverejnením a otvorením ázijských parketov). Ťažko dopredu odhadovať trhovú reakciu na tieto dáta. Okrem HDP Čína ponúkne priemyselnú produkciu, maloobchodné predaje a vývoj fixných investícií. Predpokladáme pokračujúcu slabosť tamojšej ekonomiky, čo však po výraznejšom poklese inflácie otvára priestor menovým stimulom ako zníženie úrokových sadzieb a povinných minimálnych rezerv pre banky. To sú aj dôvody silného rastu čínsky akcií v uplynulých dvoch týždňoch, počas ktorých si index Shanghai Composite pripísal 11%.

V Európe v piatok naďalej rezonovali hlavne očakávania rozšírenia stimulov ECB po štvrtkových slovách Ewalda Nowotneho. Úvahy podporila septembrová inflácia potvrdená na medziročnom poklese o 0,1%. Jadrová inflácia rástla 0,9%. Slabšia bola i obchodná bilancia eurozóny, ktorá však zostáva vo veľkom prebytku. Ďalej rastú i predaje áut. Akcie nasledovali konštruktívnu náladu z Číny a reflektovali potenciálnu širšiu podporu centrálnej banky. Naopak euro na tieto špekulácie slablo. ECB sa stretne k pravidelnému zasadaniu už tento týždeň. Udalosť bude určite veľmi pozorne sledovaná a bude ovplyvňovať trhový vývoj.

USA mali v piatok bohatší kalendár, no ani ten nedokázal trhy presvedčiť na jeden jasnejší smer. Septembrová priemyselná produkcia poklesla druhý mesiac v rade, no detaily boli mierne silnejšie ako očakávania. Všetkým je aktuálne jasné, že priemysel zostáva jedným z najslabších článkov americkej i svetovej ekonomiky. Výroba spotrebiteľských tovarov rástla a darilo sa i produkcii utilít. Ťažba surovín, exportná produkcia a ťažší priemysel sú však stále tŕňom v oku výroby. Priemyselná produkcia v USA poklesla v ôsmych z ostatných deviatich mesiacov, no dokázala si ešte udržať medziročný rast na úrovni 0,4%. Spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity poskočila po štyroch mesiacoch poklesov. Počet otvorených pracovných pozícií v auguste bol výrazne menší oproti júlu, ktorý ale znamenal doterajšie historické maximum.

Ekonomické správy preto neponúkli jasný obraz. Očakávania výhľadu menovej politiky sa príliš nemenili, a tak sa významnejšie nemali o čo oprieť ani investori. Načasovanie prvého zvýšenia sadzieb v USA zostane významnou témou na trhoch v ďalších mesiacoch. V uplynulom týždni jednotliví členovia centrálnej banky vyslali značne protichodné signály, čím trhy opäť upadajú do tápania a nenávidenej neistoty. Ekonomický kalendár v USA obsahuje hlavne dáta z realitného trhu, čiže neponúkne až toľko indícií, ako sa darí hospodárstvu. Len v závere týždňa budú vôkol sveta zverejňované odhady októbrových PMI indexov, ktoré môžu zamiešať kartami. Týždeň ponúkne i viaceré prejavy členov FEDu, na čele so šéfkou Yellenovou v utorok.

Výsledková sezóna v piatok tiež ponúkla zmiešaný obraz. Investorov potešil hlavne General Electric, ktorý prekonal očakávania, na čo akcia reagovala ziskom 3,4%. Nedarilo sa iným priemyselným firmám. Honeywell síce ziskom prekonal odhady, no tržby za nimi zaostali. Firma navyše mierne znížila výhľad pre tento rok. WW Grainger zaostal za očakávaniami a znížil výhľad zisku a tržieb, na čo akcia padla 6,3%. Finančné spoločnosti naopak tešili akcionárov (poisťovňa Progressive alebo banka SunTrust Banks).

Výsledková sezóna bude rovnako hrať prvé husle v tomto týždni. Očakávame reporty hospodárenia až 126 spoločností indexu S&P 500 a 64 z indexu Stoxx 600. Pôjde o dostatočnú vzorku pre budovanie širšieho obrazu dopadov svetového spomaľovania na prevádzku firiem. Pred nami je teda veľmi rušný týždeň, v ktorom nebude núdza o impulzy a správy.

Dnešné obchodovanie bude hlavne o spomínaných čínskych dátach a pár výsledkoch. Z nich vyzdvihujeme ropnú servisnú spoločnosť Halliburton, prešetrovanú farmaceutickú firmu Valeant Pharma, poslednú veľkú banku Morgan Stanley a technologický gigant IBM. Eurozóna zverejní stavebnú produkciu a USA dôveru staviteľov.

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes zaháji päťdňovú návštevu Veľkej Británie. V Miami sa stretnú zástupcovia USA a Európy k pokračujúcim rokovaniam o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve. Rozhovory by mali pokračovať do 23.10. V Kanade prebehnú federálne voľby. Za zmienku stojí i technologická konferencia Wall Street Journal, na ktorej sa zúčastnia osoby ako šéf Applu Tim Cook, či šéfka IBM Virginia Romettyová.