Chcem investovať
Ako zarobiť na Trumpovom víťazstve?
22. 12. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Finančné trhy sa po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta, ktoré by sa dalo na trhoch nazvať čiernou labuťou, otriasli veľmi rýchlo. Akcie sa spamätali už na druhý deň a podobne zareagovali aj americký dolár a výnosy na štátnych dlhopisoch. Horšie však dopadli niektorí svetoví investori. Najbohatší ľudia sveta stratili vo volebnom týždni okolo šesť miliárd dolárov, tvrdí Bloomberg vo svojom zozname miliardárov.

Mexický podnikateľ a jeden z najbohatších ľudí na svete Carlos Slim stratil 5,8 miliardy dolárov z majetku kvôli prepadu mexického pesa voči doláru. Peso padlo na úroveň 20,78 za dolár. Mexická mena oslabovala najmä preto, že Trump v predvolebnej kampani sľuboval prehodnotiť obchodnú dohodu s Mexikom a vystavať múr proti nelegálnym mexickým prisťahovalcom.

Na druhej strane Warren Buffett poskočil po voľbách na druhé miesto najbohatších ľudí. Na Trumpovom víťazstve zarobil 6,2 miliardy eur a preskočil Španiela Amancia Ortegu i zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa. Buffett, ktorý sám podporoval Hillary Clintonovú, zarobil najmä na rastúcej cene akcií banky Wells Fargo, ktoré stúpli o 13 percent. Investori totiž predpokladali, že výhra republikánov v prezidentských voľbách prinesie menej regulácii do bankového sektoru.

Na rozdiel od Buffeta voľby ,,ochudobnili“ Španiela Ortegu, zakladateľa módnej značky Zara. V dôsledku volieb stratil 2,7 miliardy dolárov a skĺzol medzi boháčmi na tretie miesto.

,,Itečkári“ stratili aj zarobili

Akcie IT spoločností stratili kvôli Trumpovi a jeho protekcionistickým vyjadreniam o sprísnení zahraničného obchodu až 5,2 miliardy dolárov a poškodili najmä miliardárov z technologických firiem. Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, stratil 785 miliónov dolárov a majetok Jeffa Bazosa z Amazonu sa scvrkol až o 1,3 miliardy dolárov.

Na druhej strane, úspech po Trumpovom víťazstve zaznamenal Bill Gates. Jeho majetok sa rozrástol o dve miliardy dolárov. Na volatilite akcií zarobil vyše miliardy dolárov aj Thomas Peterffy, majiteľ firmy Interactive Brokers Group, ktorá sa venuje elektronickému obchodovaniu na burzách.

Kam investovať po voľbách?

Analytici predpokladajú, že počas prezidentovania D. Trumpa môžu zarobiť aj tí investori, ktorí vsadia napríklad na akcie farmaceutických firiem, ako je Anthem, alebo na akcie zdravotnej poisťovne Humana. Trump totiž spochybňuje Obamovú reformu zdravotného poistenia, takže si Američania budú zrejme platiť viac za súkromnú zdravotnú starostlivosť. Oplatí sa vložiť peniaze aj do ťažobných a zbrojárskych firiem v Európe, ale aj v USA. Európska únia bude musieť posilniť svoju energetickú sebestačnosť a investovať viac aj do obrany. Trump naznačoval, že NATO už nebude trpieť štáty, ktoré nedodržiavajú pravidlá investovania do vlastnej obrany. Nalievať peniaze do americkej obrany bude ale aj Trump. Preto by mohli byť zaujímavé akcie zbrojárskej firmy Lockheed Martin.

Avizované znižovanie firemných daní v USA na 15 percent by mohlo prispieť k návratu niektorých IT gigantov späť na americkú pôdu. Patrí medzi nich napríklad spoločnosť Apple. Vzrásť by mali aj akcie ťažobnej firmy Exxon Mobile, ktorá by mohla benefitovať na zvýšenej ťažbe ropy, prípadne aj na účasti šéfa tejto firmy v Trumpovej vláde. Napokon, ak nový americký prezident bude investovať do infraštruktúry, môžu rásť aj akcie firiem, akými sú Caterpillar či Deere & Company.

Mário Skyba