Chcem investovať
Amara Raja a InoBat oznámili investičnú dohodu, na stole je aj výstavba gigafabrík
29. 12. 2021 Čas čítania: 4 min
Across aktuality
Across aktuality
  • Spoločnosť InoBat Auto, do ktorej investujú aj klienti Acrossu, získala nového investora.
  • V pláne je spoločný rozvoj výskumno-vývojových praktík, ale aj prienik na nové trhy.

Amara Raja Batteries Limited, popredný indický výrobca priemyselných a automobilových batérií, dnes oznámil strategickú investíciu do slovenskej firmy InoBat Auto (“InoBat”) technologického vývojára a výrobcu prémiových inovatívnych batérií pre e-mobilitu. Cieľom je umožniť firme vstup na rastúci európsky trh s batériami, no tiež sprostredkovať expanziu InoBatu na zahraničné trhy.

Indický výrobca batérií, medzi ktorého zákazníkov patria aj OEM spoločnosti ako Ashok Leyland, Ford India, Honda, či Hyundai uvádza, že úvodná investícia poskytne Amara Raja kľúčovú oporu na prosperujúcom európskom trhu s elektrovozidlami.

Spolupráca bude v úvode zameraná na spoločný rozvoj výskumno-vývojových praktík. Dlhodobý plán však zahŕňa aj prienik InoBat technológie i na nové, zahraničné trhy. Pre Amara Raja navyše ide o významný míľnik v stratégii Energia a Mobilita, v rámci ktorej sa spoločnosť zaviazala dodávať na trh zelené technológie.

„S nadšením oznamujeme, že sme uzavreli investičnú dohodu so spoločnosťou InoBat. Vo svojej krátkej histórii InoBat preukázal spôsobilosť vyvíjať skutočne inovatívne technológie v sektore e-mobility. Veríme, že toto spojenie dá Amare Raja záchytný bod na prekvitajúcom európskom trhu. Spojenie umožní technológiám InoBat preniknúť na trhy, na ktorých je už naša spoločnosť aktívna a urýchliť vývoj e-mobility v Indii,” hovorí Vikram Gourineni, výkonný riaditeľ Amara Raja Batteries.

“Pre InoBat ide o strategicky významný krok, najmä vo vzťahu k plánovanej výstavbe gigafabrík na území Európy i globálne. Spolupráca vedúcich spoločností na trhu je kľúčom k rozvoju e-mobility na celom svete, vrátane nových rastúcich trhov. Takisto vidíme veľký potenciál v budúcej expanzii nášho prístupu “cradle-to-cradle“. Sme hrdí na to, že budeme spolupracovať s Amara Raja, je to rodinná firma s dlhou históriou. Dáva nám to motiváciu prinášať na trh kvalitné a dostupné riešenia, a budovať tak skutočne udržateľnú budúcnosť,” vysvetľuje Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat Auto.

InoBat v súčasnosti vyvíja výskumné a vývojové centrum batérií a výrobnú linku vo Voderadoch. Ďalšia fáza projektu sa zameria na rozšírenie výroby vybudovaním niekoľkých gigafabrík naprieč Európou i globálne. Za firmou stojí silné konzorcium partnerov, vrátane energetickej spoločnosti ČEZ ci globálneho ťažobného giganta Rio Tinto, ktorí do spoločnosti investovali značné zdroje.

O spoločnosti Amara Raja Batteries

Amara Raja Batteries Limited verejne obchodovaná firma na burze, podniká v oblasti energetiky a mobility. Je jedným z najväčších výrobcov produktov na skladovanie energie pre priemyselné aj automobilové aplikácie na indickom trhu. V Indii je Amara Raja preferovaným dodávateľom pre veľkých poskytovateľov telekomunikačných služieb, výrobcov telekomunikačných zariadení, sektor UPS (OEM & Replacement), indické železnice, v energetike, no aj v segmente ropy a plynu. Priemyselné batérie Amara Raja zahŕňajú značky PowerStack®, AmaronVolt® a Quanta®. Spoločnosť je popredným výrobcom automobilových batérií pod značkami Amaron® a PowerzoneTM, ktoré sú distribuované prostredníctvom veľkej siete predajní a služieb v celej Indii. Spoločnosť dodáva automobilové batérie v rámci OEM spoločnostiam Ashok Leyland, Ford India, Honda, Hyundai, Mahindra & Mahindra, Maruti Suzuki a Tata Motors. Priemyselné a automobilové batérie spoločnosti sa vyvážajú do krajín na okraji Indického oceánu.