Chcem investovať
Americké akcie a ropa siahajú na tohtoročné maximá
07. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Jenet Yellenová sa pokúsila zmierniť reakciu na slabú májovú tvorbu pracovných miest.

  • Akcie vstúpili do nového týždňa so solídnymi ziskami.
  • Obchodovanie bolo pokojné.
  • Pozornosť sa sústredila len na Yellenovú, ktorá bola síce vo svojich slovách opatrnejšia, no pohľad na ekonomiku a postupné zvyšovanie sadzieb sa nezmenil.
  • Darilo sa najmä ropným firmám.

V úvode nového týždňa americké akciové indexy a ropa siahli na maximá roka 2016. Rizikové aktíva si tak držia opatrné býčie momentum napriek bohatému oceneniu a viacerým neistotám vo výhľade ekonomiky, či menovej politiky.

Šéfka americkej centrálnej banky FEDu Janet Yellenová veľa svetla do druhej polemiky nevniesla. Jej slovník sa na poslednom verejnom prejave pred budúco týždňovým zasadaním menovej komisie oproti máju veľmi nezmenil a zostal skôr jastrabí. V súlade s očakávaniami sa Yellenová pokúsila zmierniť extrémny odklon očakávaní investorov od letného zvýšenia sadzieb FEDom po slabom májovom reporte zamestnanosti zverejnenom uplynulý piatok. Podľa jej slov môže ísť o jednomesačnú odchýlku. Naďalej predpokladá pozvoľnú expanziu americkej ekonomiky podporenú rastom zamestnanosti, príjmu a spotrebiteľskej dôvery. Tento výhľad podporuje postupné utesňovanie uvoľnenej menovej politiky. Načasovanie ďalšieho zvýšenia sadzieb nezmienila a z jej slovníku oproti májovému prejavu zmizlo i spojenie „v najbližších mesiacoch“, keď hovorila o druhom kole sprísnenia politiky.

Inak deň zostal pomerne nezaujímavý. Britská libra padla najnižšie od polovice mája oproti euru v reakcii na nové prieskumy mierne favorizujúce preferencie opustenia Európskej únie.

Ekonomický kalendár bol prázdnejší. Nemecko reportovalo výraznejší pokles továrenských objednávok ako indikátor budúcej priemyselnej aktivity. Maloobchodný PMI index v eurozóne sa dostal najvyššie od októbra minulého roka, čo je naopak povzbudivá správa pre spoločnú ekonomiku Európy. V USA sa index podmienok pracovného trhu dostal na najnižšiu úroveň od mája roka 2009. Ide o ďalší indikátor potvrdzujú oslabovanie doposiaľ svetlejšej stránky amerického hospodárstva. Dáta však ostali bez reakcie.

Rizikový sentiment podporila ropa, ktorá si pripísala cez dve percentá. Hlavným dôvodom sú správy o nových útokoch rebelov na ropné zariadenia v delte rieky Niger.

Akcie tak od úvodu európskeho obchodovania opatrne naberali na sile. Indexy ťahali najmä cyklické sektory ako energetika, producenti komodít, priemysel a financie. Počas prejavu Janet Yellenovej akcie na chvíľu zaváhali a korigovali nazbierané zisky, no neskôr nabrali ešte silnejšie momentu a zavreli so slušným ziskom. Index S&P 500 sa dostal najvyššie v tomto roku a od novembra minulého. Od historickej maximálnej zatváracej ceny z mája minulého roka ho už delí len jedno percento.

V našom výhľade nič nemeníme po nových správach. Priestor smerom nadol je podstatne väčší ako nahor. Ekonomika zostáva slabá, zisky firiem v recesii a do toho FED utesňuje menovú politiku. Čínska kreditná bublina naberá gigantické rozmery a politické riziká vo svete opäť rastú, či už ide o tzv. Brexit alebo americké prezidentské voľby. Pomer rizika a potenciálneho výnosu je pre nás absolútne neatraktívny a preferujeme vyčkávanie na korekciu.

Ázijské i európske parkety dnes nasledujú včerajší vývoj na Wall Streete. Darí sa najmä komoditným firmám. Zisky nenasledujú jedine čínske akcie, ktoré ukončujú deň s minimálnymi zmenami. Čaká sa na zverejnenie zahraničných rezerv krajiny.

Kalendár neobsahuje úplne prvotriedne dáta. V Európe Nemecko a Španielsko zverejnili slušne rastúcu priemyselnú produkciu v apríli. Na programe je ešte finalizácia prvokvartálneho HDP eurozóny. USA ponúknu rast spotrebiteľských úverov, ktoré v marci rástli rekordným pokrízovým tempom, dáta produktivity práce a podnikateľskej dôvery.

Dnes by mohli byť uzavreté i prezidentské primárky Demokratov, ktoré sa konajú až v šiestich štátoch USA.