Chcem investovať
Bilancia ECB dosahuje rekordné hodnoty
20. 07. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Americké akciové indexy včera konsolidovali okolo historických maxím.

  • Akciové trhy pokračujú v pohybe do strany a držia si svoje nedávno získané pozície.
  • Nemecký index investorskej nálady ZEW sa v júni výrazne prepadol.
  • Výsledková sezóna nateraz ponúka zmiešaný obraz.
  • Dolárový index DXY dosahuje najvyššiu hodnotu od marca tohto roka.
  • Britská inflácia pokračuje v mierom raste.
  • MMF znížil výhľad globálneho ekonomického rastu na 3,1 % v roku 2016.
  • Turecká centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny.

Makroekonomický kalendár vo včerajšom obchodnom dni príliš nezasahoval do nálady investorov. Akciové indexy zaznamenali skôr pohyb do strany a držia si tak svoje nedávno získané pozície. Trhy naďalej zostávajú vo vyčkávacom režime a čakajú na ďalšie katalyzátory, ktorými by mohli byť dnes zverejnené výsledky z britského trhu práce. Tie môžu čo to naznačiť pred augustovým zasadnutím Bank of England, od ktorej sa čaká uvoľnenie menovej politiky.

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average pokračuje vo svojej rely a zaznamenal už ôsmy ziskový deň v rade. Index S&P 500 zatvoril v miernej strate -0,14 %. Okrem britského indexu FTSE 100 zatvorili mierne v červenom aj európske indexy, nemecký DAX skončil pod psychologickou hranicou 10 000 bodov. Po šiestich ziskových dňoch dnes zaznamenal korekciu aj japonský akciový index Nikkei 225.

Index investorskej nálady zostavovaný nemeckým inštitútom ZEW sa v  júni výrazne prepadol, pričom klesali obidve jeho zložky.  Súčasná situácia zaznamenala pokles o takmer 5 bodov, očakávania do budúcnosti klesli výraznejšie na hodnotu -6,8  z  predchádzajúcich 19,2. Očakávania do budúcnosti tak zaznamenali najhorší výsledok od novembra 2012. Za týmto výsledkom stojí predovšetkým Brexit, z  ktorého vyplýva nejasný ekonomický vývoj v celej eurozóne. Keďže korelácia indexu s HDP je nízka a navyše sa jedná o prvý výsledok po referende o vystúpení Británie z EÚ, môže ísť len o prehnanú reakciu a ďalšie výsledky indexu tak prinesú väčšiu objektivitu. Je vysoko pravdepodobné, že vzhľadom na stabilizáciu trhov sa prudko vráti aj samotný index investorskej dôvery.

Euro reagovalo voči doláru na tento výsledok negatívne a v dnešnom obchodovaní sa dostalo pod hranicu 1,10 EUR/USD. Naopak dolár pridáva na hodnote. Dolárový index DXY, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu 16 najobchodovanejších mien dosahuje najvyššiu hodnotu od marca tohto roka.

Britská inflácia pokračuje v miernom raste, no stále sa nachádza hlboko pod inflačným cieľom Bank of England. Medziročne index spotrebiteľských cien vzrástol o 0,5 %, čo prekonalo trhový konsenzus. Zverejnený bol taktiež index cien výrobcov, ktorý medziročne dosiahol negatívnu hodnotu -0,4 %. Pokles libry sa tak pomaly začína prejavovať v cenách statkov a služieb. Voči americkému doláru dosahuje libra stále historické minimum na úrovni 1,3 GBP/USD.

Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho ekonomického rastu na 3,1 % v roku 2016 a v roku 2017 by mal byť 3,4 %. Revidovaný bol taktiež ekonomický rast Veľkej Británie v roku 2017 na 1,3 % (zníženie z 2,2 %). V dôsledku nejasného ekonomického vývoja vyvolaného viacerými faktormi ide už o piatu zmenu výhľadu od začiatku roka.

Turecká centrálna banka na včerajšom zasadnutí ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. Na nedávny pokus armády o prevrat v krajine však reagovala znížením dennej (overnight) sadzby o 25 bodov na 8,75 %. Turecká líra na rozhodnutie reagovala poklesom.

Americká banka Goldman Sachs zvýšila zisk za druhý kvartál o 78 % na 1,63 mld. dolárov. Na zisku sa podieľalo najmä znižovanie nákladov a obchodovanie s dlhopismi.

Hospodárske výsledky americkej spoločnosti Netflix, ktorá ponúka za poplatok neobmedzené sledovanie filmov a seriálov, boli po zverejnení sklamaním. Počet rastu nových predplatiteľov klesol na trojročné minimum. Akcie spoločnosti sa vo včerajšom obchodovaní prepadli o 13 %.

Za očakávaním zostali aj hospodárske výsledky tabakovej spoločnosti Philip Morris, na čo jej akcie stratili 3 %. Naopak po lepších kvartálnych výsledkoch a zlepšenom výhľade si akcie spoločnosti Johnson & Johnson pripísali 1,7 %.

Makroekonomický kalendár dnes ponúka okrem dát z britského trhu práce aj bežný účet platobne bilancie a spotrebiteľskú dôveru v eurozóne či zásoby ropy v USA. V plnom prúde sa rozbieha i výsledková sezóna na oboch brehoch Atalntiku s menami zverejňujúcimi reporty hospodárenia ako SAP, Halliburton, Morgan Stanley, ASML, Iberdrola, American Express, Intel, eBay, Newmont Mining, Qualcomm alebo Unibail-Rodamco.