Chcem investovať
Brexit začína intenzívnejšie strašiť investorov
13. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy zaznamenali v piatok prudšie výpredaje.

  • Trhy zachvátila opatrnosť pred víkendovými prieskumami britského referenda.
  • Rastúci náskok tábora „odísť“ v prieskumoch negatívne vplýva na dnešnú náladu.
  • Pozornosť investorov sa upiera i na tohto týždňové zasadanie FEDu a Bank of Japan.
  • Ropa stratila takmer 3 % v súlade s rizikovou averziou.
  • Útek do bezpečných aktív tlačí výnosy dlhopisov niektorých krajín na nové historické alebo niekoľko ročné minimá.
  • Výnosy nezodpovedajú vyššej inflácii a ekonomickému rastu v blízkej budúcnosti.

Záver minulého týždňa priniesol na trhy rizikovú averziu. Po dlhšej dobe sme boli svedkami silnejších výpredajov. Index S&P 500 sa po troch dňoch strávených nad psychologickou hranicou 2100 pod ňu vrátil. Európske akcie zaknihovali silnejšie straty medzi 2 až 3 %.

Príčiny poklesov trhov vidíme hlavne v blížiacich sa kritických udalostiach ako zasadanie FEDu, Bank of Japan a britské referendum o zotrvaní v Európskej únie. Investori sa preberajú z miernej letargie a začínajú premietať politické riziká do svojich pozícií. Víťazí opatrnosť. Medzi tieto riziká určite radíme i americké prezidentské voľby a potenciálny úspech radikálnejšieho kandidáta Donalda Trumpa.

Negatívny vplyv majú bezpečné svetové dlhopisy, ktoré naďalej pociťujú silný záujem investorov. Americké vládne dlhopisy vystúpili na trojročné maximum. Výnos 10-ročných splatností poklesol na 1,64 %. Historické minimá dosiahli výnosy štátneho dlhu Japonska, Švajčiarska a Nemecka. Dnes v tomto trende pokračujú. Japonský 10-ročný papier ponúka aktuálne výnos -0,15 %, švajčiarsky -0,46 % a nemecký 0,01 %.

V priebehu víkendu viaceré investičné legendy varovali pred zápornými sadzbami. Aktuálne sa objem dlhu obchodovaného s negatívnym výnosom šplhá k 11 biliónom dolárov. Podľa slov napr. niekdajšieho dlhopisového kráľa Billa Grossa ide o bezprecedentnú situáciu s nepoznanými dôsledkami, no môže viesť ku finančnej katastrofe, ktorú prirovnal k supernove, teda k explózii hviezdy.

V piatok výraznejšie korigovala ropa, ktorá v prípade americkej WTI poklesla o takmer 3 %. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy o silu svetovej ekonomiky. Navyše ceny ropy nad 50 dolárov za barel vracajú časť vypadnutej produkcie späť na trhy, keďže mnohé ložiská začínajú byť znova rentabilné. V tomto duchu vyznel i súkromný report spoločnosti Baker Hughes o počte vrtov hľadajúcich ropu a zemný plyn. Ropné vrty rástli druhý týždeň v rade, čo sa naposledy stalo v auguste minulého roka.

Hlavnou témou trhov, ktorá momentálne najviac rezonuje, je potenciálne opustenie Európskej únie Veľkou Britániou. Cez víkend boli zverejnené nové prieskumy preferencií obyvateľstva. V ich očakávaniach sa preto investori na konci obchodného týždňa radšej zbavovali rizikových aktív. Niektoré prieskumy nakoniec odhalili až 10 % náskok priaznivcov opustenia hospodárskej únie, čo sa negatívne podpisuje i pod dnešné obchodovanie ráno.

Rizikové aktíva naďalej pociťujú negatívny sentiment. Ázijské akcie sa nachádzajú v stratách. Najvýraznejšie padá japonský index Nikkei 225 (-3,5 %), ktorý sťahuje silnejúci jen. Ten voči doláru koketuje s dvojročným maximom a voči britskej libre a euru sa dostáva na najvyššiu hodnotu za tri roky.

Čína dnes reportovala májové dáta priemyslu, maloobchodu a investícií. Tie boli väčšinou v súlade s očakávaniami a naznačujúce určitú stabilizáciu tamojšej ekonomiky, podobne ako obchodná bilancia minulý týždeň.

Európske akcie otvárajú rovnako do červena a negatívne otvorenie indikujú i futures kontrakty na americké indexy. Ropa sa nachádza v strate okolo percenta tretí deň v rade. Zlato naťahuje júnovú rely na zisk 5,5 %.

Dnešný deň je okrem spomínaných čínskych dát prakticky úplne prázdny na iné impulzy, čo nevnímame ako pozitívnu skutočnosť. Pozornosť nemá byť čím rozptýlená od negatívnych skutočností ako Brexit, ropa, ekonomický rast a menová politika hlavných centrálnych bánk.