Chcem investovať
Čínske výpredaje sekundujú správam ohľadne Grécka
08. 07. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Dnešným novinkám dominuje opäť Grécko a snaha čelných predstaviteľov EÚ vyriešiť túto nie príliš lichotivú situáciu. Ako sme Vás včera informovali, v poobedňajších hodinách sa uskutočnilo stretnutie euroskupiny. Po jeho ukončení sa niektorí z ministrov financií neostýchali prejaviť určitú dávku znechutenia nad konaním Grécka, ktoré prekvapivo neprinieslo do Bruselu žiadny nový návrh na dohodu s veriteľmi. Podľa presiaknutých informácií sa zmohla grécka delegácia iba na ústny sľub, že novú dohodu pripraví.

Na tieto informácie reagovali automaticky európske trhy, ktoré uzavreli opäť v červených číslach. Počas celého dňa dochádzalo k presunu kapitálu z akcií a komodít do bezpečnejších dlhopisov, kde výrazne vzrástla hodnota najmä nemeckých bundov. Výnos na 10-ročnom vládnom dlhopise poklesol o 0,12% na 0,64%, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od začiatku júna.

Komoditné trhy zakončili rovnako ako európske akcie v červených číslach, kvôli vyššie spomenutému presunu kapitálu investormi do bezpečnejších aktív. Za výpredajom komodít okrem Grécka stojí pokračujúci prudký prepad čínskych akciových trhov.

Vo večerných hodinách došlo k ďalšiemu stretnutiu lídrov eurozóny, ktoré vyústilo do vyhlásení  viacerých predstaviteľov. Grécki predstavitelia oznámili, že uzavretie gréckych bánk bude pokračovať do konca tohto týždňa. Šéf euroskupiny Dijsselbloem potvrdil, že v najbližších dňoch by malo požiadať Grécko o strednodobú pôžičku z európskeho záchranného programu ESM. Tiež sa rozšírila správa, že pôjde iba o akútne zabezpečenie financií na fungovanie štátu, ktoré bude musieť byť nasledované ďalším balíkom pomoci. Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila, že v nedeľu 12.7. sa uskutoční špeciálne stretnutie prezidentov a premiérov všetkých 28 krajín EÚ, nakoľko problémy Grécka sa netýkajú iba eurozóny ale celej EÚ ako takej. Podľa Merkelovej má Grécko čas do štvrtku, aby predložilo detailné návrhy reforiem, čo iba podtrhol stály predseda Európskej Rady Donald Tusk, ktorý zdôraznil, že nedeľa je ďalší definitívny termín k nájdeniu spoločnej dohody. Na záver šéf ECB Mario Draghi vydal vyhlásenie, v ktorom sa ECB zaviazala udržať grécky bankový systém nad vodou do nedele.

Na tieto večerné informácie stihli zareagovať včera iba akcie v zámorí, kde síce americké indexy začínali v stratách, ale po vyššie uvedených vyhláseniach dokázali uzavrieť v zelených číslach.

V noci z utorka na dnes došlo pri obchodovaní v Ázii opäť k masívnym výpredajom na čínskej burze, kde Shanghai Composite uzavrel až o 5,9% nižšie a japonský Nikkei o 3,4% nižšie. Následne čínsky regulátor pozastavil obchodovanie s ďalšími stovkami akcií firiem, pričom sumárne číslo dosiahlo okolo 1300 z celkového počtu 2800 firiem obchodovaných v dvoch najväčších čínskych indexoch. Na obchodovanie v Ázii prakticky okamžite naviazal aj dnešný raňajší vývoj v Európe, kde síce indexy otvárali v mierne zelených číslach, avšak následne ich stiahol pesimizmus z ázijských trhov do červených čísiel.

Dnešné obchodovanie bude ovplyvňované ďalšími novinkami týkajúcimi sa situácie Grécka. Zo zámoria treba určite spomenúť zverejnenie zápisnice zo zasadania FEDu 16. až 17. júna. Rovnako dnes po uzavretí amerických trhov začína výsledková sezóna za druhý kvartál, ktorú ako obvykle odštartuje svojimi výsledkami spoločnosť Alcoa. Dá sa preto očakávať, že v najbližších dňoch by mohli americkými akciami hýbať opäť fundamenty firiem.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 081,34 +0,61%
 Stoxx 600 372,74 -1,57%
 Euro/dollar 1,1011 -0,41%
 Zlato 1 155,26 -1,29%
 Ropa WTI 52,33 -0,38%