Chcem investovať
Čínske zlaté rezervy sú polovičné oproti predpokladom
20. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Piatkové obchodovanie na trhoch možno zaradiť medzi tie pokojnejšie dni, nakoľko nedochádzalo k výrazným nárastom, ani poklesom cien aktív. Očakávané piatkové hlasovanie v nemeckom Bundestagu prebehlo podľa predpokladov a odsúhlasením ďalšieho kola finančnej pomoci Grécku sa pripojilo Nemecko ku krajinám ako je Fínsko či Rakúsko. Nakoľko však v piatok absentovalo v Európe zverejňovanie významnejších makrodát, trhy nedostali žiadny významný impulz, ktorý by ich posunul či už vyššie alebo nižšie a preto zakončili zmiešane na nule.

Trhy na druhej strane Atlantiku otvárali pre zmenu v mierne červených číslach v dôsledku posilňovania dolára voči ostatným menám, najmä euru. V priebehu obchodných hodín však vplyvom zverejnených makrodát i výsledkov hospodárenia firiem výraznejšie straty zmazali a uzatvárali rovnako ako európske trhy zmiešane na nule. Výnimkou bol iba technologický index Nasdaq, ktorý si pripísal zisk 0,91% v dôsledku zverejnených vynikajúcich výsledkov hospodárenia Googlu.

Témou v USA sa opäť hlasnejšie stáva zvyšovanie sadzieb po prejavoch Janet Yellenovej v kongrese a odpadnutí niektorých titulkových rizík ako Grécko, či prepad čínskych akcií. Piatkové dáta v podobe silného nárastu začatých stavieb domov a vydaných stavebných povolení, či nárastu inflácie podporili očakávania ekonómov blížiaceho sa utesnenia menovej politiky. Na dáta reagoval hlavne posilnením dolár a poklesom dlhopisy. Akcie dokázali ustáť výhľad vyšších sadzieb.

Komoditné trhy sa v piatok nachádzali vo výpredajových vodách kvôli posilňujúcemu doláru, najmä zlato oslabovalo výraznejšie a dostalo sa až na 5-ročné minimum. Pokles ceny zlata bol dodatočne podporený zverejnením objemu čínskych zásob zlata centrálnej banky po dlhých rokoch nepoznania ich úrovne, ktoré boli oveľa menšie ako sa predpokladalo.

Dnešné nočné obchodovanie na ázijských trhoch pokračuje v piatkovom trende pokojného obchodovania, pričom japonský Nikkei uzavrel vyššie o 0,25% a čínsky Shanghai Composite o 0,89%.

Na trhoch v Európe i v zámorí nemožno dnes očakávať zmenu nastoleného trendu v prípade absencie významných správ týkajúcich sa Grécka, nakoľko dnes nie sú zverejňované žiadne významnejšie makrodáta a z väčších firiem dnes zverejňuje svoje výsledky iba bankový holding Morgan Stanley a technologický gigant IBM.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 123,64 +0,11%
 Stoxx 600 405,43 +0,06%
 Euro/dollar 1,083 -0,41%
 Zlato 1 134,14 -0,98%
 Ropa WTI 50,89 -0,04%