Chcem investovať
Ropa a pozitívne ekonomické dáta pomáhajú rastu akcií
26. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy výrazne posilnili ku koncu dňa, a skončili viac ako 1% v zisku.

  • OPEC plánuje ďalšie rozhovory v marci
  • Objednávky tovarov dlhodobej spotreby stúpli v januári o 4,9%
  • Výrobca piva AB Inbev hlási pokles
  • Japonské exportné firmy majú problém s posilňujúcim yenom

Dôvodom bola opäť ropa, ktorá skončila výrazne v zelených číslach, vďaka ďalším špekuláciám ohľadom produkcie OPECu. Rusko, Katar, Venezuela a Katar ohlásili pokračovanie rokovaní v marci. Doteraz rozhovory nepriniesli žiadny výsledok.

Najpodstatnejšou udalosťou boli ale objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré rástli v januári medzimesačne o 4,9%, čo výrazne prekonalo očakávania na úrovni 2,9%. Najdôležitejším komponentom sú kapitálové výdavky, ako napríklad stroje alebo počítače (okrem vojenských strojov alebo komerčných lietadiel), a tie rástli 3,7% čo je veľmi pozitívna správa. Celkové objednávky sa na konci roku 2015 dostali na 2-ročné minimá, boli teda obavy že priemysel je vo voľnom páde, tieto čísla však situáciu ukľudnili.

Najväčší výrobca piva na svete AB Inbev ohlásil slabšie tržby za rok 2015 o 400 miliónov než analytici čakali, celkovo na úrovni 10,7 miliardy USD. Ide tak o 10% pokles oproti roku 2014, hlavne kvôli nepriaznivým kurzovým pohybom, globálny predaj piva stúpol o 0,2%, aj keď v USA došlo k 3,3% poklesu. Najviac zasiahnutá bola Brazília, kde pokračujúca recesia spôsobila 3,5% pád predaja. Firma vlastní značky ako Budweiser, Stella Artois alebo Corona, pričom plánujú kúpiť svojho konkurenta SAB Miller za 100 miliárd USD, transakcia by mala byť uzavretá v polovici roku 2016.

Americké siete supermarketov Kohl’s a Best Buy obe prekonali očakávania a ohlásili odkup vlastných akcií v hodnote 600 miliónov a 1 milliardy USD. Akcie oboch firiem reagovali posilnením 2,5%. Americký spotrebiteľ zatiaľ nejaví známky spomalenia alebo zníženia výdavkov.

Akcie Hewlett Packard poklesli 5% po ohlásení 12% pádu tržieb, ktorý bol v rámci očakávaní, ale výhľad pre rok 2016 sklamal. Firma plánuje prepustiť ďalších 3000 ľudí tento rok, pričom v za posledných niekoľko rokov o prácu prišlo už 51 000 ľudí. HP oddelilo svoju cloudovú divíziu pod menom HP Enterprises, tá plánuje prepustiť tisíce ďalších zamestnancov.

Japonské Nintendo znížilo výhľad zisku pre tento rok o takmer polovicu, dôvodom je silný yen a klesajúce tržby z herných zariadení. Mena tak robí veľké problémy viacerým exportným firmám, čo oslabuje japonský priemysel. Taiwanský Foxconn dočasne odstúpil od dohody kúpiť výrobcu televízorov Sharp, potom čo firma ohlásila väčšie dlhy na súvahe než zverejnili predtým. Foxconn je najväčším výrobcom elektroniky na svete.