Chcem investovať
Dolár čaká na rozhodnutie FED-u
20. 09. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

FED ponechá sadzby nezmenené a oznámi normalizáciu bilančnej sumy.

  • Ekonomická dôvera v nemeckú ekonomiku v septembri výrazne silnejšia.
  • Americký akciový index S&P 500 s novým maximom tretí deň v rade.
  • Hurikánová sezóna nekončí, Maria hlási prvú obeť a sa ženie na Portoriko.
  • Ukrajina sa po štyroch rokoch vráti na medzinárodné dlhopisové trhy.
  • Maďarská centrálna banka znížila jednodňovú depozitnú sadzbu.

Dôvera v nemeckú ekonomiku sa v septembri výraznejšie zlepšila. Ukazujú to dáta indexu inštitútu ZEW, ktorý po troch klesajúcich mesiacoch vzrástol na 17 bodov z predchádzajúcej hodnoty na úrovni 10 bodov. Z výsledku sú jasné viditeľné pozitívne očakávania, že najväčšia ekonomika eurozóny bude v najbližších mesiacoch pokračovať v rastovom trende. Zdá sa, že blížiace sa spolkové voľby nie sú pre nemecké firmy zdrojom neistoty a vrásky na čele im nespôsobuje ani silné euro.

Americký prezident Donald Trump vystúpil prvýkrát od svojho zvolenia na pôde valného zhromaždenia OSN. Podľa jeho slov sa Severná Kórea svojou jadrovou provokáciou vydala na sebevražednú misiu. USA podľa Trumpa ukázali silu a trpezlivosť, avšak ak budú donútené brániť svoju krajinu alebo spojencov, budú nútení „totálne zničiť“ KĽDR.

Finančné trhy netrpezlivo čakajú na večerný výstup z dvojdňového zasadnutia americkej centrálnej banky, ktorá rozhodne o nastavení úrokových sadzieb. Aktuálne sa nachádza v pásme 1 – 1,25 %. Sadzby dnes podľa drvivej väčšiny analytikov zostanú nezmenené a tak bude pozornosť sledovaná na makroekonomické projekcie a tlačovú konferenciu Janet Yellenovej. Investor bude zaujímať najmä načasovanie a podmienky rozpustenia bilancie dlhopisov. Zvýšená volatilita sa očakáva najmä na devízovom trhu.