Chcem investovať
Dolár posilnil na 2-mesačné maximum
30. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Jastrabia Janet Yellenová nezabránila ziskom akcií.

  • Budovanie očakávaní druhého zvýšenia rastie (pravdepodobnosť júla je už 60 %).
  • Akciám to nebránilo v ziskoch. Lídrami boli financie a technológie.
  • Dolár posilnil a ďalej stiahol zlato.
  • Ulta Salon svoju masívnu dlhoročnú rely nezastavuje.
  • Jún sľubuje bohatý kalendár.

Svetové akciové indexy knihovali zisky aj v posledný deň uplynulého týždňa, ktorý priniesol najsilnejšie prírastky za dva mesiace. Janet Yellenová sa počas svojho prejavu venovala menovej politike. Dáta boli zmiešané, čo však nenabúralo rastúce očakávania blížiaceho sa druhého zvýšenia sadzieb. Investori naďalej preukazujú stotožnenie sa s utesnením politiky a nepočítajú s ohrozením pokračujúcej expanzie amerického hospodárstva vyššími sadzbami. Celkovo trhom pomáhajú aj znižujúce sa šance odchodu Británie z Európskej únie a uvoľnenie prostriedkov Grécku.

Udalosťou piatkového obchodovania bol prejav šéfky americkej centrálnej banky FED, Janet Yellenovej. Investori netrpezlivo očakávali, či menová autorita zmieni i politiku. Yellenová potvrdila jastrabí postoj svojich kolegov a uviedla, že ekonomika i globálne trhy opodstatňujú ďalšie zvýšenie. Postupný a pozvoľný cyklus utesňovania menovej politiky je podľa jej názorov na mieste.

Obchodovaniu ešte predchádzalo zverejnenie prvej revízie prvokvartálneho HDP a finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Rast americkej ekonomiky v prvých troch mesiacoch roka bol upravený vyššie, na 0,8% anualizovane, čo predstavuje rast o 0,2 % medzikvartálne. Spotrebiteľská dôvera bola mierne nižšia ako prvý odhad.

Na prejav Yellenovej opäť najmarkantnejšie reagoval dolár. Ten posilnil na dvojmesačné maximum prakticky voči všetkým hlavným svetovým menám. Tradične výhľad prísnejšej politiky a silný dolár so sebou stiahli zlato. Potenciálne vyššie sadzby poslali dlhopisy do strát. Kratšie splatnosti poklesli tretí týždeň v rade. Trhy tak stále viac oceňujú zvýšenie sadzieb počas najbližších štyroch mesiacov. Pravdepodobnosť júlového utesnenia narástla na 60 %.

Akcie dokázali opäť otriasť jastrabie komentáre členov FEDu a index S&P 500 sa priblížil psychologickej hranici 2100. Indexy sa v priebehu obchodovania mierne hľadali, i keď sa od otvorenia nachádzali v ziskoch. Krátko po prejave Yellenovej zamierili nižšie, no odrazili sa a poslednú hodinu mali silnú, ktorá ich vytlačila na denné maximum, kde aj zavreli. Darilo sa opäť hlavne finančným spoločnostiam, doplneným technologickými a telekomunikačnými firmami.

Na poli korporátnych správ rezonoval vývoj akcií nášho niekdajšie tipu Ulta Salon & Cosmetics, ktoré poskočili o viac ako 9 % na nové historické maximum po zverejnení výsledkov prekonávajúcich očakávania a zvýšení výhľadu. Rástli aj akcie Valeantu po objavení sa správ, že nedávno dostala spoločnosť ponuku na prevzatie od japonského konkurenta Takeda Pharmaceuticals a investičnej firmy TPG.

Ropa zaznamenala minimálnu zmenu. Dnes sa nachádza opatrne v červených číslach pred štvrtkovým stretnutím OPECu vo Viedni, pred ktorým obchodníci knihujú zisky.

Vstup do nového týždňa by mal byť pokojnejší. Americké trhy zostanú zatvorené kvôli sviatku Memorial Day. Preto budeme určite svedkami menších objemov aj na iných svetových trhoch. To sa však nedá povedať o nadchádzajúcom týždni a celom júni. Blížia sa viaceré kritické udalosti. Tento týždeň to bude spomínané zasadanie OPECu a v piatok zverejnená májová americká nezamestnanosť.

Ázia nateraz nasleduje piatkové zavretie na Wall Streete do zelena ťahaná japonskými akciami profitujúcimi zo slabnúceho jenu.