Chcem investovať
Dva dni hrôzy pre NASDAQ
13. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Dnes začalo s napätím očakávané rokovanie Fed, výsledku budú známe zajtra.

  • Technologické akcie stále ťahajú americký index NASDAQ ku dnu.
  • Fed bude i dnes udržiavať trh v napätí pred zajtrajším kľúčovým zasadnutím.
  • Veľká Británia stále v neistote ohľadom formovania novej vlády.
  • ECB nebude nakupovať grécke dlhopisy v rámci kvantitatívneho uvoľňovania.

Veľké mená americkej technologickej elity ako Apple, Amazon, Facebook, či Netflix ťahajú nadol technologické akcie, ktoré sú s viac ako 40 %, podstatnou časťou indexu NASDAQ. Apple i Amazon zaznamenal za dva dni pokles o viac ako 8 %, čo bol ten najpodstatnejší podiel na páde NASDAQ o takmer 3,5 %. Spúšťačom poklesu boli nové analýzy investičných spoločností, ktoré korigovali svoje odporúčania na niektoré z technologických spoločností z „kupovať“ na „držať“. Technologický sektor však stále ostáva jedným z najviac oceňovaných na trhu.

Ako sa Fed postaví k očakávanej redukcii svojej bilancie? Zvýši podľa predpokladov základné úrokové sadzby o 0,25 %? To sú otázky, ktoré držia trh v napätí aj počas týchto dní. Odpovedí sa dočkáme už zajtra, kedy americká centrálna banka Fed oznámi výsledky zo svojho zasadnutia. Súvaha Fed sa počas kvantitatívneho uvoľňovania nakupovaní dlhopisov nafúkla až na 4,5 bilióna dolárov, z čoho viac ako polovicu tvoria americké štátne dlhopisy. Trh očakáva, že Fed zníži tento objem o približne bilión.

Po katastrofálnom výsledku volieb pre vládnucich konzervatívcov nastáva čas formovania novej vlády. Hoci premiérka Theresa Mayová preberá zodpovednosť za volebný debakel, v konečnom dôsledku bude musieť zvoľniť svoju rétoriku ohľadom spôsobu realizácie Brexitu. Tento postoj zatiaľ oceňuje aj akciový trh, keď index FTSE 100 sa drží na predvolebných úrovniach. Horšie je na tom libra, ktorá sa nachádza na svojich tohtoročných minimách.

ECB odmieta zahŕňať grécke štátne dlhopisy do programu nákupu aktív v rámci kvatitatívneho uvoľňovania. Postoj ECB bude jedným z hlavných bodov programu stretnutia ministrov financií eurozóny, ktorí sa zídu 15.júna v Luxemburgu. V júli sú splatné dlhopisy Grécka v objeme 7,4 miliardy EUR a štáty eurozóny sa s veľkou pravdepodobnosťou pripoja k MMF a nové financovanie Grécka podporia.