Chcem investovať
Dvojciferné zhodnotenie riešení Acrossu za tri mesiace
09. 04. 2019 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

V prvom štvrťroku profitovali investori z oteplenia americko-čínskych obchodných vzťahov, z prehodnotenia menovej politiky centrálnych bánk ako aj z nízkej porovnávacej základne z decembra 2018.

Trhy síce nepoznajú podrobnosti dohody „Strýčka Sama s čínskym drakom“, ale prenikli informácie o porozumení medzi vyjednávačmi. Mohlo by to znamenať postupné znižovanie obchodného deficitu USA, čo môže byť dobrý signál pre vzťahy s ďalšími štátmi. ECB aj Fed sa zhodli, že nie je čas na sprísňovanie menovej politiky, ktorá by mohla zabrzdiť hospodársky rast. Trhy nerátajú so zvyšovaním úrokových sadzieb, práve naopak. Z dvoch zvyšovaní základnej úrokovej sadzby môže byť rovnaký počet znižovaní. Hodnota globálnych dlhopisov s negatívnym výnosom sa prehupla na najvyššie úrovne od roku 2016 nad hranicu 10 biliónov USD. To predstavuje takmer 20 % z ich celkovej trhovej hodnoty. Medzi nimi sú napr. 10-ročné nemecké dlhopisy. Aj takéto bezprecedentné situácie prinášajú zásahy centrálnych bánk, ktoré deformujú dlhopisový trh.

Hoci Európska únia s Veľkou Britániou stále nerozlúskli brexitovú hádanku, lídrom akciového trhu bola v prvom kvartáli Európa. Z pohľadu investora ide o odmenu za trpezlivosť so starým kontinentom, ktorý v uplynulých rokoch výrazne zaostával za svetovými trhmi. A to si Európa stále nevyriešila taliansky a grécky dlhový problém. Nemecké automobilky nemajú jasno v emisiách a vo Francúzsku protestujú žlté vesty proti arogancii vládnej moci…

Marec – mesiac dlhopisov

Po akciách prišiel čas bondov. V zelenom zakončili všetky zložky inteligentnej dlhopisovej stratégie. Najviac sa darilo globálnym dlhopisom, regiónu rozvíjajúcich sa trhov a inflačným dlhopisom. Zahanbiť sa nenechali ani európske dlhopisy s vysokým výnosom. Across Intelligent Bond Portfolio+ zhodnotil za marec  o 1,1 %, čo za rok 2019 predstavuje 3,3 %. Portfólio porazilo svoj benchmark o 1,1 %. Rovnako prekročilo  benchmark aj akciové portfólio Across Intelligent Portfolio 100+. V marci boli lídrom pacifické akcie, ktorým „dýchali na chrbát“ Európania. Štvrťročné zhodnotenie akciového portfólia o 12,6 % sa radí medzi najvyššie od jeho založenia.

Across Intelligent Alternative Portfolio+ posilnilo od začiatku roka o vyše 17 %.

Priaznivé podmienky na finančných trhoch priali tretej nohe klientskych portfólií. Across Intelligent Alternative Portfolio+ posilnilo od začiatku roka o vyše 17 %, čím definitívne vymazalo minuloročné straty. Prispel k tomu najmä hedžový fond, ktorý zhodnotil na úrovni 30 %. Marcovými lídrami boli reality s posilnením o vyše 5 %. Nasledovali infraštruktúrne investície a private equity.

Across Bond+ opäť v zelenom

Po februárovom poklese sa investori presvedčili, že dlhopisy strednej a východnej Európy prinášajú dodatočné výnosy. Impulzom boli rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré upustili od zvyšovaní úrokových sadzieb. Pre investorov do dlhopisov to znamená možnosť dodatočných výnosov a pre emitentov predĺženie času čerpania lacných úverov.

V marci zhodnotilo portfólio dlhopisov vo fonde o 0,6 %, od začiatku roka je to 1,6 %. Priemerný výnos do splatnosti fondu sa dostal na úroveň 7 % pri priemernej durácii na úrovni 3, čo predstavuje výrazný rastový potenciál. Priemerný kupón fondu dosahuje 6,4 %. To je pre prípadné výkyvy na trhu dostatočný „vankúš“. Fond znížil podiel hotovostných prostriedkov pod 10 %, keďže dokúpil nové dlhopisy do portfólia.

Akcie v bariérových produktoch opäť rástli

Akcie a akciové indexy, ktoré sú podkladovými aktívami štruktúrovaných produktov Acrossu, sa dostávajú do pozitívnych teritórií. Platí to predovšetkým pre najnovšie prírastky Across Barrier Cars+ a Across Barrier Oil & Gas+.

Trojročný investičný certifikát na automobilky môže zhodnotiť investíciu klienta o 15 % ročne.

Akcie automobiliek prechádzali rozkolísaným obdobím, čo sa prejavilo najmä na nemeckej automobilke BMW. Nové trendy v elektrických vozidlách a zdieľaní áut vzbudzujú dôveru investorov a tlačia akcie smerom nahor. Platí to aj o automobilkách Daimler a Renault. Ich akcie sú výrazne nad počiatočnými cenami. Trojročný investičný certifikát na automobilky môže zhodnotiť investíciu klienta o 15 % ročne.

Rast cien ropy, stabilný biznis model a vyplácanie dividend boli kľúčovými faktormi zhodnocovania akcií Royal Dutch Shell, Total a Exxon. Tie tvoria podkladové aktíva pre „ropný“ investičný certifikát. Cenný papier má ambíciu priniesť klientom zhodnotenie 11,5 % ročne a bol vydaný na  4 roky.

Na vlne záujmu o európske akcie sa vezie zaistený produkt Across Protected Euro Stoxx 50+ vydaný na začiatku marca. Snúbi sa v ňom zaistenie v prípade poklesu akciového indexu a možnosť participovať na zhodnotení Euro Stoxx 50 vo výške 120 % z dosiahnutého zisku za 3 roky.

Digitálne meny opäť valcujú, Berkshire stráca

Po vlne obáv sa opäť prebúdza záujem o kryptomeny. Hoci sa majitelia musia obrniť trpezlivosťou, v priebehu uplynulého štvrťroka sa investície zhodnotili o takmer 10 %. Veštec z Omahy stále nenachádza pevnú pôdu pod nohami, potravinárstvo a banky ho pripravili o väčšinu zhodnotenia, ktoré bolo dopriate pasívnym investorom v indexových fondoch.

Koniec prvého štvrťroka v ponuke fondov Across Crème de la Crème prial nehnuteľnostiam v BNP Paribas Easy FTSE EPRA/NAREIT Eurozone, ktoré zhodnotili o 5,1 %. Tento rok sú však nedostihnuteľné akcie indexového fondu First Trust US Equity Opportunities – investujú do nových akcií na trhu, tzv. IPO. Za tri mesiace sa im podarilo zhodnotiť o 20,8 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio, Across Barrier Cars+ a Across Barrier Oil & Gas+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.