Každá múdra gazdinka vie, že najlepšie sa nakupuje vo výpredajoch. Kým v prípade pracieho prášku je takéto správanie úplne samozrejmé, v investovaní sa považuje za nepochopiteľné či dobrodružné. Index najväčších amerických akciových spoločností S&P 500 dosiahol 26. januára 2018 svoje historické maximum 2 872,87 bodov, pričom o dva týždne neskôr sa ocitol o 10 % nižšie. Boli sme svedkami niečoho mimoriadneho alebo je takáto situácia na akciovom trhu viac-menej bežná?
Po prepadoch rýchle nárasty
Najväčší jednodňový prepad zaznamenal index S&P 500 v pondelok 19. októbra 1987, keď padol o viac než 20 %. Po roku však boli všetky straty vymazané a o ďalšie štyri roky už bola hodnota indexu vyššia o 50 %. Počas finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009, poklesla hodnota indexu S&P 500 o viac než polovicu. Trvalo len tri roky (do apríla 2012), aby sa index vrátil na hodnotu spred krízy. V raste pokračuje dodnes. Bolo len málo investorov, ktorí túto mimoriadnu „zľavu“ využilo, teda v čase maximálneho pesimizmu dokupovalo alebo „bez nervov“ pokračovali v systematickom budovaní svojho akciového portfólia. Prečo je to tak?
Emócie nie sú dobrým radcom
Ľudia sú pri investovaní ovplyvňovaní emóciami – kupujú vtedy, keď je na trhu dobrá nálada a predávajú, keď na trhu vládne pesimizmus. Stačí sa pozrieť len pár týždňov dozadu. Koľkí z vás sa začali zaujímať o bitcoin, keď prerazil hranicu 15-tisíc USD a koľkí stratili záujem, keď padol pod 8-tisíc USD? Chytrí investori a bohatí ľudia konajú často inak. Barónovi N. M. Rothschildovi sa údajne pripisuje výrok, ktorý to vystihuje najlepšie: „Nakupujte, keď po uliciach tečie krv, hoci aj vaša vlastná“. Asi preto boli Rothschildovci kedysi takí bohatí. Existujú ďalšie príklady, ktoré potvrdzujú pokrivené vnímanie rizika. Koľko ľudí sa bojí lietania, pretože: „Každú chvíľu padne nejaké lietadlo!“, hoci štatistiky hovoria jasnou rečou – jazda autom je nebezpečnejšia ako lietanie.
Zhodnotenie až o 90 percent
Aj pre investovanie je dostupných množstvo štatistík. Analytici spoločnosti Schroders sa pozreli na najväčšie jednodenné poklesy indexu S&P 500 za ostatných 30 rokov. Zistili, že v ôsmich z desiatich prípadov zaznamenal index dvojciferné zhodnotenie už po roku od takého prepadu, pričom vo všetkých prípadoch skončil po piatich rokoch v pluse, a to v priemere takmer o 90 %.
Práve takýmito štatistikami by sa mal každý rozumný investor riadiť, hoci emócie môžu nabádať k niečomu inému. Mali by ich brať do úvahy najmä investori, ktorí nemajú žiadnu, alebo len malú expozíciu na akciovom trhu. Priemerný Slovák drží v akciách približne 5 % svojich investícií, kým priemerný dolárový milionár až 25 %. Čo si myslíte, že urobil vo februári rozumný dolárový milionár – predával alebo dokupoval?