Chcem investovať
Eufória šíriaca sa z Grécka
14. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie obchodovanie sa nieslo vo výrazne pozitívnej nálade z dôvodu dosiahnutia dohody s Gréckom. Prakticky celý deň sa šírila trhmi eufória, vďaka ktorej vystrelili európske i americké trhy nahor. Nemecký DAX uzavrel vyššie o 1,49% a americký S&P 500 o 1,11%.

V nadväznosti na dosiahnutie dohody taktiež oslabilo euro a výrazne posilnil dolár. Posilnenie dolára voči celému košu svetových mien bolo najvýraznejšie za posledný mesiac a pol. Po prvýkrát od začiatku júla bola opäť prelomená psychologická hranica 1,1 EUR/USD. Práve posilnenie dolára, resp. pokles japonského jenu dodatočne podporil nočný rast japonského indexu Nikkei, ktorý si pripísal zisky vo výške 1,47%. Nočné obchodovanie v Číne bolo po troch výrazne ziskových dňoch mierne stratové. Dôvodom bolo okrem vyberania ziskov tiež opätovné spustenie obchodovania s niekoľkými stovkami firiem, čo spôsobilo pokles indexu Shanghai Composite o 1,16%.

Komoditné trhy sa hýbali včera presne opačným smerom, a to smerom dolu. Zlato ako bezpečný prístav zareagovalo na dosiahnutie dohody s Gréckom logickým oslabením o cca pol percenta. Trh s ropou pokračoval v pozvoľnom poklese z posledných týždňov, pričom bolo stále očakávanejšie dosiahnutie konečnej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami. A práve dnes ráno bola vypustená do sveta informácia, ktorá konštatuje dosiahnutie konečnej dohody. Na zverejnenú informáciu o úspešnom ukončení rokovaní trvajúcich dlhých 13 rokov okamžite zareagovala ropa a aktuálne sa nachádza nižšie o viac ako 2%.

Dnešné obchodovanie bude určite ovplyvňované čerstvými informáciami z Grécka kde sa očakávajú rokovania premiéra Tsiprasa s koaličnými i opozičnými poslancami. Jeho zámerom bude zabezpečiť podporu pre stredajšie schvaľovanie vybraných reforiem, ktoré je prvou podmienkou pre zabezpečenie finančnej pomoci pre Grécko. Hoci je pravdepodobné, že koalícia neprežije toto rokovanie v dnešnej podobe, predpokladá sa schválenie navrhovaných reforiem vďaka hlasom opozičných proeurópskych poslancov.

Rovnako sa dnes zverejňujú hodnoty niektorých významných makroekonomických ukazovateľov, ako je napríklad zmena inflácie v krajinách eurozóny. Za Atlantikom sa pozornosť sústredí na maloobchodné predaje, dôveru malých podnikov, vývoj zásob v ekonomike a výsledkovú sezónu, ktorá sa dnes naplno rozbieha. Výsledky hospodárenia medzi inými dnes zverejňujú bankové kolosy ako JPMorgan a Wells Fargo, železničný prepravca CSX a výrobca tovarov dennej spotreby Johnson&Johnson.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 099,6 +1,11%
 Stoxx 600 396,46 +1,97%
 Euro/dollar 1,1002 -1,43%
 Zlato 1 157,98 -0,49%
 Ropa WTI 52,20 -1,02%