Grécko naďalej ovplyvňuje zaostávanie európskych akcií, kým americké akcie dostali podporu zo strany FEDu. Vyhlásenie po pravidelnom zasadaní rezonovalo v ušiach investorov viac holubičie.
Finančné trhy na starom kontinente sa od úvodu stredajšieho obchodovania pohybovali v červených číslach. Pozornosť sa naďalej sústredila na Grécko, odkiaľ neprichádzali žiadne pozitívne správy naznačujúce prelomenie patovej situácie. Euro pociťovalo pred zasadnutím FEDu rastové tlaky, v priebehu dňa sa pohybovalo medzi ziskami a stratami. Negatívny dopad gréckej ságy nepocítili dlhopisy, ktorým sa darilo rásť druhý deň v rade.
Pred dnešným stretnutím euroskupiny (ministri financií eurozóny)investori strácali nádeje ohľadom Grécka. Premiér Tsipras uviedol, že krajina sa chce stále dohodnúť s veriteľmi, no odmieta opatrenia zdierajúce grécky ľud. Úradníci zodpovední za vyjednávanie s trojkou spochybnili pravdepodobnosť dnešného dosiahnutia dohody a upozornili, že krajina nemá prostriedky na uhradenie záväzkov voči MMF. ECB sa rozhodla ďalej podporovať grécky bankový systém zvýšením objemu prostriedkov v rámci programu ELA na 84,1 mld. eur. Silnejšie varovanie aténskej vláde vyslala grécka centrálna banka, ktorá upozornila na katastrofické následky nedohodnutia sa, následného ekonomického a finančného chaosu a prípadného opustenia eurozóny.
Strede nakoniec dominovala menová politika. Británia zverejnila májové dáta nezamestnanosti. Tvorba miest síce spomalila, no miera nezamestnanosti sa drží na solídnych 5,5 %. Report konečne odhalil silnejší rast príjmov obyvateľov, ktorý poskočil na 2,7 % medziročne z predchádzajúcich 1,9 %. Na ostrovy sa tak po dlhšej dobe vrátila téma zvyšovania sadzieb, keďže zvyšujúce sa mzdy by mali podporiť inflačné tlaky. Britská libra na správy poskočila.
Eurozóna potvrdila májovú infláciu na odhadovanom raste 0,3% a reportovala medziročne nezmenenú stavebnú produkciu.
USA sa plne sústredili na vyhlásenie FEDu zverejnené v našich večerných hodinách. Kalendár neponúkol iné významnejšie správy. Do zasadnutia FEDu sa investori zbavovali väčšiny aktív – červené boli akcie, dlhopisy i zlato.
FED nakoniec vyslal zmiešaný signál, no trh ho jasne prijímal ako holubičí. Samotné vyhlásenie obsahovalo viac povzbudzujúci komentár ohľadom vývoja ekonomiky oproti predchádzajúcim zasadaniam. Vo svojom výhľade znížil odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 1,8 % – 2 % z predchádzajúcich 2,3 % – 2,7% . Rovnako mierne znížil výhľad sadzieb ku koncu nadchádzajúcich rokov vychádzajúci z mediánu očakávaní jednotlivých členov. Podľa tzv. „bodkového grafu“ sa FED stále prikláňa k dvom zvýšeniam sadzieb ešte v tomto roku. Dvaja členovia by však počkali so zvýšením a šiesti by preferovali len jedno zvýšenie. Graf rovnako ukázal zníženie odhadu tempa utesňovania politiky do budúcnosti. Tento výhľad potvrdila i samotná šéfka centrálnej banky na tlačovej konferencii. Podľa jej slov sa ekonomika oživuje z prepadu v prvom kvartáli a bude v tomto trende pokračovať, čo by malo garantovať zvýšenie sadzieb v tomto roku, no menová autorita potrebuje väčšie presvedčenie o sile ekonomiky.
Podľa ekonómov zostáva september termínom prvého utesnenia, no trhy už nie sú také presvedčené. Futures kontrakty na sadzby FEDu septembru pripisujú 22%-nú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb a 62%-nú, že úroky budú vyššie do decembra.
Vyhlásenie FEDu vyvolalo celkom slušné pohyby na trhu. Dolár výraznejšie oslabil. Akcie dokázali vymazať straty a uzavrieť v miernych ziskoch. Podobne sa zo silnejšieho poklesu vyhrabali dlhopisy. Na dolár a výhľad pomalšieho zvyšovania sadzieb pozitívne reagovali i komodity.
Ropa nedokázala zmazať kompletne prepady spôsobené zverejnením zásob. Report nebol jednoznačný a obsahoval býčie i medvedie indikátory. Celkové zásoby v USA poklesli výraznejšie oproti očakávaniam o 2,7 mil. barelov. No hlavný zásobník pre newyorskú komoditnú burzu v Cushingu, Oklahoma zaznamenal prekvapivý nárast zásob. Podobne dopadli i ropné produkty ako benzín a destiláty. Implikovaný dopyt po rope i produktoch na základe vývoja produkcie a zásob poklesol. Ropa bola v uplynulom týždni vypredávaná napriek poklesu jej produkcie.
Dnes budú investori tráviť včerajšie vyhlásenie FEDu. Nateraz jednotlivé triedy aktív pokračujú v trende nastolenom včera, tzn. dolár slabne, komodity a dlhopisy rastú a zelené sú i futures kontrakty na americké indexy. Darí sa i európskym dlhopisom, no akcie nezdieľajú optimizmus spoza Atlantiku. Dôvodom je samozrejme opäť Grécko, pri ktorom sa všetka pozornosť upriamuje na večerné stretnutie euroskupiny.
Dnes je bohatší aj ekonomický kalendár. Británia zverejní maloobchodné predaje, Španielsko obchodnú bilanciu a viaceré dáta spotreby a zamestnanosti má na programe Holandsko. Vplyvnejšie na trhy však budú americké dáta. V súvislosti s budúcou menovou politikou FEDu vyzdvihujeme hlavne májovú infláciu. USA zverejnia i týždenné žiadosti o podporu a vývoj miezd, bežný účet platobnej bilancie, prieskum výrobnej aktivity v regióne Philadelphie a vedúce indikátory.
Aktívum | Hodnota | Denná zmena |
S&P 500 | 2 100,44 | +0,20% |
Stoxx 600 | 383,74 | -0,45% |
Euro/dollar | 1,1337 | +0,79% |
Zlato | 1 185,58 | +0,29% |
Ropa WTI | 59,92 | -0,08% |