Chcem investovať
FED sa obáva nízkej inflácie
17. 08. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Volatilita na trhoch klesá štvrtý deň v rade.

  • Nízka inflácia robí centrálnym bankárom FED-u vrásky na čele, redukcia bilancie jasná.
  • Finišujúca výsledková sezóna na oboch stranách Atlantiku je úspešná, akcie to oceňujú.
  • Ekonomika Európskej únie rástla v 2Q medziročne o 2,3 %, ťahúňom ČR a Rumunsko.
  • Týždenné zásoby ropy v USA poklesli o 8,9 mil. barelov, produkcia však výraznejšie vzrástla.
  • Po americkej centrálnej banke dnes zverejní zápisnicu z posledného zasadnutia ECB.

Zo zverejnenej zápisnice z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky vyplýva, že u členov jej Menového výboru narastajú obavy z príliš nízkej inflácie. Podľa viacerých predstaviteľov FED-u je pravdepodobné, že inflácia zostane pod cieľom dlhšie obdobie než sa predpokladalo. Niektorí z nich preto navrhli pauzu v zvyšovaní úrokových sadzieb do doby, než sa ukáže, či sa jedná o dočasný stav. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb FED-u do konca roka je aktuálne pod 50 %.

Na margo redukcie bilancie členovia FED-u uviedli, že centrálna banka je na jeseň pripravená začať obmedzovať portfólio štátnych dlhopisov, ktoré nadobudla v niekoľkých kolách programu kvantitatívneho uvoľňovania. Hodnota týchto cenných papierov dosahuje viac než 4 bilióny USD. FED by mal začať s rozpúšťaním v objeme 10 mld. USD mesačne s tým, že tento objem by mal byť postupne navýšený na 50 mld. USD.

Dolár reagoval na zverejnenú zápisnicu oslabením. Aktuálne sa zdá, že FED sa vzhľadom na nízku infláciu nechystá zvyšovať úrokové sadzby. Do konca roka však zostáva ešte veľa času a v prípade výraznejších inflačných tlakov môže byť situácia úplne odlišná. Zelenej bankovke nepomohol ani rozruch ohľadne odvolania dvoch poradných výborov americkým prezidentom.