Chcem investovať
Geopolitické napätie trhom nesvedčí
10. 08. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Miernu korekciu akciových indexov využili investori k nákupom.

Finančné trhy počas letných horúcich dní reflektujú v dôsledku absencie dôležitých makroekonomických fundamentov vývoj na globálnej politickej scéne. Rinčanie zbraní medzi USA a Severnou Kóreou akciovým trhom rozhodne nesvedčí. Opatrnejší investori pomaly opúšťajú svoje pozície, čo kazí pozitívny dojem z výsledkovej sezóny spoločností za druhý kvartál roka na oboch stranách Atlantiku. Mierna korekcia je však veľkým lákadlom pre vstup do pozícií pre investorov, ktorí vzhľadom na aktuálne ocenenie akcií zatiaľ otáľali.

V dôsledku rastu geopolitického napätia možno pozorovať rastúci hlad po bezpečne vnímaných aktívach akými sú zlato či štátne dlhopisy, ktorých výnosy sa vyvíjajú inverzne. Zvýšený záujem bolo možné vidieť najmä pri amerických a nemeckých bondoch.

Vývoj menových párov naznačuje, že devízoví investori sú zatiaľ v kľude. Eurodolár aj napriek občasným protestom zelenej bankovky háji dosiahnutý skalp v podobe dvojročného maxima. Výraznejšej obľube sa teší v dôsledku eskalácie politického napätia teší aj švajčiarsky frank či japonský jen.

Výraznejší nárast si nepripisuje ani cena ropy, ktorá sa aj napriek výraznejšiemu týždňovému poklesu zásob v USA pohybuje bez jasného smeru. Náladu na ropnom trhu negatívne ovplyvňujú správy o rekordnom vývoze čierneho zlata účastníkov dohody v júli. Oživenie ťažby možno pozorovať najmä v Nigérii a Lýbii, ktorú sú z dohody OPEC-u a ostatných krajín na čele s Ruskom vylúčené.

Zobchodované objemy sú vzhľadom na nižšiu aktivitu investorov v letných mesiacoch podpriemerné, v dôsledku čoho si v nadchádzajúcich týždňoch väčšina aktív svoje ceny zrejme podrží. Počas augusta by k výraznejšej zmene menovej politiky nemala pristúpiť žiadna z kľúčových centrálnych bánk a relatívny pokoj by mal panovať aj na politickej scéne.