Chcem investovať
George Soros trávi čas v kancelárii, aby dozeral na svoje medvedie obchody
10. 06. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Rizikové aktíva prerušili tri dni rastov.

  • V USA sa nálada mierne upravila v závere dňa, kde indexy skončili nad dennými minimami s malými stratami.
  • Lídrom však boli defenzívne sektory.
  • Svetové bezpečné dlhopisy siahajú aj dnes na nové maximá – už 11 mld. dolárov dlhu sa obchoduje s negatívnym výnosom.
  • Dolár prerušil štyri dni strát.
  • Opatrnosť pred víkendovými prieskumami preferencií v Británii a budúco týždňovým zasadaním FEDu a Bank of Japan pokračuje.
  • Fundament plynu, zdá sa, sa konečne mení, na čo si včera pripísal 6 % a zavrel najvyššie od septembra minulého roka.

Ako sme spomínali vo včerajšom komentári, akcie prerušili pomerne slušnú trojdňovú rely z úvodu týždňa. Predpoludním sa zdalo, že by sme mohli byť svedkami väčšej rizikovej averzie, no indexy do záveru obchodovania veľkú časť strát vymazali. Európske trhy stratili blízko percenta, no americké poklesy boli minimálne. Kalendár bol na štvrtok nezvyčajne prázdny a pokojný.

Zdá sa, že trhy reagovali hlavne na správy z okolia investičnej špekulačnej legendy Georgea Sorosa. Podľa informácií z nemenovaných zdrojov začal preslávený investor tráviť viac času v kancelárii, aby dozeral na svoje obchody. Soros údajne zvyšuje medvedie stávky a očakáva výraznejšie turbulencie trhov. Už v prvom kvartáli podľa zverejneného reportu znížil expozíciu voči americkým akciám o 37 % a výrazne navýšil pozície v zlate a jeho producentoch.

Opatrné nálady naďalej vyvoláva potenciálne opustenie Európskej únie Veľkou Britániou. Cez víkend by mali byť zverejnené nové prieskumy preferencií pred referendom konajúcim sa 23. júna. Včerajšou polnocou uplynul termín možnosti registrovať sa na tento plebiscit. Ratingová agentúra Standard & Poor’s včera uviedla, že prípadný odchod krajiny z hospodárskej únie určite negatívne ovplyvní jej rating, aj o dva stupne, keďže vláda nemá pripravený relevantný plán B. Volatilita britskej libry opäť narastá.

Otváraniu väčších pozícií investormi bránia aj zasadania dvoch kľúčových svetových centrálnych bánk nasledujúci týždeň. Budúcu stredu svoje stretnutie ukončí menová komisia FEDu a o deň na to Bank of Japan. V prvom prípade sa už nepredpokladá zmena politiky, no investičný svet bude zvedavý na slovník FEDu a prípadné reflektovanie slabších dát trhu práce, či naznačenie konkrétnejšieho termínu možného utesnenia politiky. Bank of Japan môže trhy prekvapiť. Očakávania rozšírenia stimulov neustúpili. Jednotliví členovia naďalej vyjadrujú znepokojenie nad silnejúcim jenom, nízkou infláciou a krivkajúcim vágnym rastom ekonomiky.

Z opatrnosti investorov profitujú naďalej bezpečné aktíva, i keď aj akcie sa nateraz držia. Výnosy japonských 10-ročných vládnych dlhopisov dnes padli na nové historické minimum -0,14 % a nemecké s rovnakou splatnosťou ich nasledovali na 0,02 %. Vo svete sa už takmer 11 mld. dolárov dlhu obchoduje s negatívnym výnosom do splatnosti, čo je absolútne bezprecedentná skutočnosť.

Darí sa aj americkým aktívam, čo môže byť dôvodom rezistencie tamojších akcií. Akciové indexy stratili do 0,2 % a lídrami boli defenzívne sektory ako utility, telekomunikácie a producenti tovarov dennej spotreby. Naopak nadol ich ťahali financie, energetické firmy a producenti komodít.

Rovnako americké vládne dlhopisy siahli na 4-mesačné maximá. Dolár prerušil štyri dni poklesov a včera narástol o 0,4 % voči košu 16 najobchodovanejších mien.

Zlato si pripísalo druhý deň slušných ziskov, čo dozaista súvisí s neistotou ohľadom blížiacich sa kľúčových udalostí.

Ropa stratila cez percento v súlade s miernou rizikovou averziou. Na trhu sa objavujú špekulácie o potenciálnom návrate produkcie po raste ceny ropy, ktorý sme spomínali vo včerajšom komentári. Dávnejšie sme uviedli, že rast ropy sa stane sám sebe obeťou, keďže doba poklesu a nízkych cien bola pomerne krátka, aby sa zadlžené energetické odvetvie prečistilo.

Víťazom medzi komoditami bol včera zemný plyn. USA reportovali býčiu týždennú zmenu zásob, ktoré rástli výrazne pod očakávaniami. Údaje odhalili solídny rast dopytu, najmä zo strany elektrární. Množstvo elektrárenských kapacít vzniklo transformáciou uhoľných zariadení na plynové. Vyššiu spotrebu elektriny spôsobuje aj teplé počasie v USA. Rastie i export do Mexika. Naopak produkcia po dlhých rokoch čakania konečne začína klesať.

Dnes je nálada identická včerajšiemu ránu, dokonca ešte negatívnejšia. Ázijské parkety sú plošne v stratách. Dnes po jednom dni voľna otvorila burza v Hong Kongu. Čínske parkety zostali ešte zavreté, no index čínskych akcií obchodovaných v Hong Kongu poklesol o 2 %.

Európske indexy sa nachádzajú v stratách medzi 1 a 1,5 %. Ropa padá druhý deň v rade o viac ako percento a ako sme už spomínali, dlhopisy posilňujú na nové rekordy.

Kalendár dnes zostáva podobne ako celý týždeň pomerne nezaujímavý. USA zverejnia vývoj rozpočtu v máji a sfinalizujú spotrebiteľskú dôveru od Michiganskej univerzity. V Európe za zmienku stojí priemyselná produkcia Francúzska a Talianska a finalizácia májovej inflácie Nemecka.