Chcem investovať
Google hodnotou prekonal Apple
13. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie ukončili štvrtok s minimálnymi zmenami.

  • Negatívne na indexy stále vplývajú maloobchodní predajcovia a biotechnológie.
  • Medzinárodná energetická agentúra očakáva redukciu zásob ropy v druhom polroku.
  • Členovia FEDu pokračujú v príprave pôdy na ďalšie zvýšenie sadzieb.
  • Monsanto rástlo na špekulácie o prevzatí nemeckými firmami.

Akcie ukončili štvrtok s minimálnymi zmenami, kedy na ne protichodne pôsobilo viacero faktorov. Nálada je podstatne opatrnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi. No americké indexy dokázali do zavretia parketov vymazať mierne straty, v ktorých sa nachádzali v priebehu dňa. Európske akcie zavreli druhý deň v rade červené.

Výpredaje naďalej pociťovali maloobchodné spoločnosti po slabších výsledkoch viacerých veľkých amerických predajcov. Slabá spotreba nie je dobrým indikátorom pre budúcnosť, i keď horšie čísla súvisia aj so štrukturálnymi zmenami a presunom nákupov v prospech online retailerov. Index maloobchodných predajcov zatiaľ stráca 3,3 % v tomto týždni.

Tlak naďalej badať aj na farmaceutických firmách, najmä biotechnologických, ktoré boli včera najhorším podsektorom. Dôvodom bol investormi negatívne prijatý report hospodárenia spoločnosti Perrigo.

Do tretice indexy zbrzdil technologický sektor na čele s Applom, ktorý stratil cez 2,3 % a zavrel najnižšie od júna 2014. Na trhu panujú obavy, že technologický gigant nebude schopný si udržať priazeň spotrebiteľov novou produktovou líniou a predaje budú klesať. Materská spoločnosť vyhľadávača Google Alphabet trhovou kapitalizáciou po dlhej dobe prekonala Apple na poste najhodnotnejšej firmy sveta.

Producent semien Monsanto poskočil 8,4 % na špekulácie o prevzatí nemeckými firmami Bayer a BASF.

Ropa uzavrela štvrtok so ziskom 1 % na novom polročnom maxime. Podporu našla v mesačnom reporte Medzinárodnej energetickej agentúry z Paríža. Podľa neho by v druhom polroku malo dôjsť k prudkej redukcii zásob ropy vo svete pod váhou rastúceho dopytu a klesajúcej produkcie niektorých veľkých dodávateľov.

Ekonomické dáta boli skôr sklamaním. Priemyselná produkcia eurozóny proti očakávaniam v marci prepadla. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti USA narástli v minulom týždni na najvyššie hodnoty za viac ako rok. Potvrdili, že prvokvartálna slabosť ekonomiky sa prenáša aj na pracovný trh, ako už naznačila samotná aprílová nezamestnanosť.

To však neodradilo troch členov FEDu pokračovať v naznačovaní intencií zvyšovať sadzby ďalej. Loretta Mesterová uviedla, že inflácia rastie vďaka vyšším cenám ropy a oslabovaniu dolára, čo dodáva optimizmus do budúcnosti. Eric Rosengren vidí oživovanie ekonomiky po slabosti v prvom štvrťroku, čo vytvára priestor pre ďalšie zvýšenie. A Esther Georgeová si myslí, že vzhľadom na stav ekonomiky a pracovného trhu by základné úroky mali byť podstatne vyššie.

Očakávania utesnenia politiky sa po včerajších prejavoch mierne zvýšili. Následne dolár posilnil voči košu 16 najobchodovanejších mien a dlhopisy poklesli.

Zdá sa, že naše očakávania sa opäť začínajú napĺňať. Stále sa skôr prikláňame k názoru, že FED nezvýši sadzby v tomto roku, no aspoň sa o to pokúsi. Príprava trhov a signalizovanie prísnejšej politiky vráti silu doláru a zvýši tak riziká na kreditných trhoch, na čo budú obchodované aktíva reagovať negatívne.

Dnes máme na programe najbohatší deň na ekonomické dáta v tomto týždni. USA zverejnia maloobchodné predaje, producentskú infláciu a spotrebiteľskú dôveru. Čína sa už pochválila vývojom peňažnej masy. Agregátne financovanie a nové úvery výrazne zaostali za očakávaniami. Európa zverejňuje revíziu HDP a viaceré národné inflácie.